Tuż po Bożym Narodzeniu rozpoczyna się tak zwana kolęda. To okres, kiedy Polacy przyjmują do swoich domów księdza ze swojej parafii. Spotkanie ma na celu lepsze poznanie wiernych i krótką rozmowę o ich problemach i radościach.W czasie wizyty duszpasterskiej parafianie mają okazję do wpłacenia datku na Kościół. Oczywiście jest to dobrowolne, ale zdecydowana większość osób przygotowuje kopertę. Wiemy, jakie kwoty się w nich kryją!
Macie ochotę na randkę? Możecie skorzystać z tych, które organizują dla małżeństw wspólnoty katolickie. Inicjatywa jest związana z Międzynarodowym Tygodniem Małżeństwa, który obchodzony jest między 7 a 14 lutego.Małżeńskie randki to tylko część wydarzeń organizowanych z okazji Tygodnia Małżeństwa. Oprócz wielu konferencji i mszy dla małżonków można wziąć udział w zajęciach z nordic walking'u, pozwiedzać muzea, lub odbyć kurs tańca.
Rozwód kościelny nie istnieje. Małżeństwa zawartego w kościele nie można rozwiązać, można je tylko unieważnić. Ale żeby tak się stało, muszą zostać spełnione konkretne warunki. Powodów do unieważnienia ślubu kościelnego jest więcej, niż mogłoby się wydawać.Kiedy w październiku 2023 roku pisaliśmy o stanowisku Papieża wobec rozwodników, nie spodziewaliśmy się, że wywoła to taką burzę komentarzy. Wśród nich przewijały się różne, często błędne wypowiedzi o unieważnieniu małżeństwa. Postanowiliśmy więc wyjaśnić, kiedy można się o to starać.
System finansowania Kościoła w dużej mierze opiera się na datkach od wiernych. I nie chodzi tylko o opłaty za pogrzeb czy ślub i koperty, które zabierają księża w czasie kolędy. Bardzo duże znaczenie dla utrzymania świątyni ma tak zwana taca.W czasie każdej mszy pojawia się osoba z wiklinowym koszyczkiem, do którego wierni wrzucają pieniądze. To najczęściej nie są wysokie kwoty, ale biorąc pod uwagę liczbę osób, które każdej niedzieli przychodzą do świątyni, można mówić o sporej sumie. Wiemy, co się dzieje z tymi pieniędzmi.
W swoim corocznym przemówieniu papież Franciszek stanowczo skrytykował macierzyństwo zastępcze. Stwierdził, że surogacja jest "godna ubolewania". Swoją opinię wyraził w trakcje spotkania z politykami w Watykanie, a światowe media już cytują jego słowa. Surogacja w niektórych krajach jest legalna, w innych nie. Franciszek postuluje, aby ta praktyka została zakazana na całym świecie, ponieważ dziecko jest darem, a nie przedmiotem handlu.
Wizyta duszpasterska, czyli kolęda, nie każdemu dobrze się kojarzy. Pewna kobieta zdecydowała się opowiedzieć o swoich nieprzyjemnych wspomnieniach z dzieciństwa. Pamięta, jak ksiądz wszedł do mieszkania prawie na siłę.Potem było jeszcze gorzej. W swojej teczce kapłan miał notatkę dotyczącą uczęszczania internautki na lekcję religii. Nie obyło się bez przykrych komentarzy. Takich historii znamy więcej. Najbardziej oburzające dotyczą alkoholu.
Wszystko wskazuje na to, że Kościół przestanie uznawać zdalne nauki przedmałżeńskie. Kolejne diecezje publikują swoje stanowiska w tej sprawie. Młodzi będą musieli uczestniczyć w spotkaniach stacjonarnych.Przed ślubem nowożeńcy załatwiają dużo formalności. Wśród nich ważnym punktem są nauki przedmałżeńskie. W ostatnich latach wiele osób wybierało nauki on-line. Są wygodne i mniej problematyczne. Teraz może już nie być tak łatwo.