Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Uczniowie

Uczniowie

laptop dla 4-klasisty
08.02.2024 13:51 Koniec programu "Laptop dla 4-klasisty". Wiemy, czy trzeba będzie zwrócić sprzęt

Minister cyfryzacji, wicepremier Krzysztof Gawkowski powiedział: "Zawieszamy program ‘Laptop dla ucznia’". Okazuje się, że dzieciaki już nie będą dostawały komputerów. W dodatku rozdając wcześniej laptopy "naruszano przepisy karne”.Barbara Nowacka, szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej ujęła to bardziej dosadnie: podczas swoich rządów PiS "rozdawał laptopy jak zabawki”.

Do toalety z nauczycielem
02.02.2024 16:16 Do toalety tylko z nauczycielem? I dobrze. Nie macie pojęcia, co tam się wyprawia

W jednej z warszawskiej szkół postanowiono, że uczniów, którzy chcą skorzystać z toalety, będzie tam odprowadzać nauczyciel. Jest to pokłosie incydentów, które w ostatnim czasie rozgrywały się w tym pomieszczeniu. Jakaś próba zapanowania nad młodzieżą.Wywołuje to bunt uczniów, ale i oburzenie rodziców. Przecież toaleta to miejsce, w którym każdy powinien mieć możliwość załatwienia w spokoju potrzeb fizjologicznych. A nie pod stresującym nadzorem! Pojawiają się więc pytania, czy to w ogóle zgodne z prawem. Ale także głosy poparcia – bo w końcu w łazience będzie tak, jak być powinno. 

Prawo Marcina
27.01.2024 10:22 "Prawo Marcina" zna każdy nastolatek. Ulubieniec młodzieży też miał problemy w szkole

Doskonale znają go polscy uczniowie, a wielu z nich zawdzięcza mu poprawę swojej sytuacji w szkole. To on głośno i wyraźnie powiedział, że nauczyciel nie ma prawa stawiać jedynki za brak pracy domowej ani zabierać telefonu, oraz że MOŻNA farbować włosy.Prawnik Marcin Kruszewski, twórca najpopularniejszego wśród młodzieży kanału "Prawo Marcina”, właśnie wydał książkę, w której zebrał wszystko to, co uczeń powinien wiedzieć o swoich prawach – ale i obowiązkach. Nam opowiada, jakim sam kiedyś był uczniem, z czym musiał się mierzyć podczas swojej edukacji i jak wyobraża sobie idealną polską szkołę. 

Brak prac domowych
23.01.2024 10:48 Dyrektorzy szkół psują radość uczniom. "Brak prac domowych nie oznacza końca nauki w domu"

A miało być tak pięknie! Dzieciaki już skakały do góry po tym, jak premier Donald Tusk ogłosił koniec prac domowych. Okazuje się, że wiele nauczycieli i dyrektorów szkół wcale nie jest tak entuzjastycznie nastawionych do tej zmiany.Obawiają się, że brak prac domowych uczniowie mogą odebrać jako koniec nauki w domu w ogóle. A przecież to nie o to w tym wszystkim chodzi. 

Oceny na drugi semestr
14.01.2024 10:45 Już stawiają oceny na drugi semestr. Czy nauczyciele mają do tego prawo?

Pierwszy semestr się jeszcze na dobre nie skończył, a w dziennikach elektronicznych pojawiają się już oceny na drugi. To nagminne w szkołach o tej porze roku. Wielu uczniów, a także ich rodziców, zastanawia się, czy tak to powinno wyglądać?Naturalne i logiczne wydaje się to, że dziecko ma zakończyć pierwsze półrocze, odpocząć podczas ferii i dopiero po feriach rozpocząć naukę, a także zbieranie ocen na kolejny semestr. 

Korepetycje dla dziecka
13.01.2024 08:02 Rodzice trzymajcie się za kieszeń. Tak drogo jeszcze nie było

Ponad połowa polskich dzieci chodzi na korepetycje. Czas spędzony w szkole nie wystarcza, by przyswoić wiedzę potrzebną do sprawdzianów i kartkówek. Maturzyści i ósmoklasiści potrzebują dodatkowych powtórek przed egzaminami.Rodzice nie mają wyjścia. Jeśli sami nie mogą pomóc swoim dzieciom, muszą płacić. Z roku na rok coraz więcej, ponieważ stawki za korepetycje lawinowo rosną. Najbardziej doświadczeni nauczyciele naprawdę wysoko się cenią.

HiT zniknie
04.01.2024 09:37 HiT wylatuje ze szkół. Podano datę

Kontrowersyjny przedmiot już niedługo zniknie z planów lekcji uczniów szkół średnich. Zawsze wzbudzał emocje i w końcu przyjdzie na niego kres – tak zapowiada nowa minister edukacji Barbara Nowacka.Zamiast HiT-u pojawi się natomiast inny przedmiot, a nowa władza chce, by stało się to możliwie jak najszybciej. Najprawdopodobniej już w przyszłym roku szkolnym.

Ocena na semestr
21.12.2023 11:46 Nauczyciele wystawiają zagrożenia na potęgę. Ale czy mają do tego prawo?

Za chwilę koniec semestru. Nauczyciele już wystawiają oceny proponowane i jeśli uczeń chce coś w tej kwestii zmienić, ma ostatnie dni na poprawę. Są tacy, którzy mają jednak mało stopni i nie lada problem, by jakoś "wyglądać” na półrocze.Co, przykładowo, ma zrobić dziecko, które z danego przedmiotu, w ciągu całego semestru dostało tylko jedną albo dwie oceny? Czy, jeśli w dodatku, jest to ocena niedostateczna, to taką właśnie dostanie na semestr? Sprawdzamy.

Rodzice sprzedają laptopy
06.10.2023 10:41 Zaraz posypią się kary. Rodzice sprzedają laptopy, które dostali od rządu

Jak sprzedać laptop czwartoklasisty? W mediach społecznościowych coraz więcej pojawia się takich wątków. Niektórzy rodzice upatrzyli sobie sposób na biznes. W ramach programu Ministerstwa Cyfryzacji do wszystkich czwartoklasistów trafią w tym roku nowe laptopy. Część uczniów już je dostała, ale... nie każdy z nich tak naprawdę potrzebuje nowy sprzęt.

Pomoc w pracy domowej
02.10.2023 16:19 Nie musisz ślęczeć z nim do nocy. To dobry moment, by odpuścić odrabianie lekcji z dzieckiem

To jest odwieczny dylemat rodziców. Czy młodemu człowiekowi należy pomagać podczas odrabiania lekcji? Czy raczej zostawić go z tym problemem sam na sam? Podsuwać możliwe rozwiązania, czy liczyć na to, że odkryje je samodzielnie?W jednym i drugim podejściu znaleźć można zarówno plusy, jak i minusy. To, co je natomiast łączy, to to, że praca domowa jest w ogóle czymś, z czym trzeba się zmierzyć. Jakoś ją pokonać.

Plakat wyborczy ucznia z Białegostoku
29.09.2023 10:00 Plakat wyborczy nastolatka robi furorę w sieci. Politycy mogą się od niego uczyć

Ten nastolatek jest sprytniejszy niż niejeden dorosły. Wie, w jakie struny uderzyć, żeby zjednać sobie elektorat. Po tym, jaki plakat zaprojektował, można z dużym prawdopodobieństwem przypuszczać, że ma przed sobą świetlaną przyszłość. W szkołach ruszyły wybory do samorządów szkolnych. Uczniowie, którzy chcieliby sobie porządzić i przekonać się, czy w ogóle się do tego nadają, teraz mają swoje 5 minut. Podobnie, jak prawdziwi politycy, muszą jakoś trafić do wyborców.

Oświadczenie o samodzielnym opuszczaniu szkoły
06.09.2023 09:04 Takiego dziecka dyrektor nie powinien wypuścić ze szkoły. Przepisy mówią jasno

Dzieci nie mogą samodzielnie opuszczać szkoły, jeśli wcześniej opiekunowie nie dostarczą do placówki odpowiedniego upoważnienia. Dzieje się tak dlatego, że szkoła jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoich uczniów.Właśnie teraz, w najbliższych dniach, wychowawcy będą nas prosić o dostarczenie pozwoleń na wyjście dziecka ze szkoły. Choć może to się wydawać irytującym przejawem biurokracji, w istocie jest bardzo ważne.

Katecheci plan lekcji
04.09.2023 10:01 Tego przedmiotu może zabraknąć w nowym roku szkolnym. Nauczyciele odmawiają pracy

Idealny plan lekcji z punktu widzenia nauczyciela to taki, w którym jest jak najmniej „okienek”, czyli godzin bez lekcji, które trzeba jakoś przetrwać. Każdy chciałby wejść do szkoły, a następnie, jak najszybciej z niej wyjść.Przeciętnie jednak każdy nauczyciel ma w tygodniu kilka tych okienek. A katecheci? Oni mają ich naprawdę dużo – nawet po 20! Jak pisze Dariusz Chętkowski w bloku „Polityki”, jest to wyraźny dowód niechęci do nich.

Podręcznik Biznes i zarządzanie
01.09.2023 15:00 Takich bzdur nikt się nie spodziewał. Co znajdziemy w podręczniku "Biznes i zarządzanie"?

Od tego roku uczniowie szkół średnich zaczną się uczyć nowego przedmiotu. Biznes i zarządzanie ma zaznajomić młodych ludzi z przedsiębiorczością. To „nowość na skalę dotąd niespotykaną”, jak stwierdził Przemysław Czarnek. A jak będzie? Podręcznik już zaczyna być krytykowany przez nauczycieli. Serwis money.pl zajrzał natomiast do środka książki i okazuje się, że pozostawia on wiele do życzenia. Czy to nam coś przypomina? 

uczeń
09.05.2022 20:56 Nowe święto państwowe w czerwcu. Uczniowie będą mieli dodatkowy dzień wolny? Wyjaśniamy

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o ustanowieniu nowego święta państwowego. Narodowy Dzień Powstań Śląskich ma być obchodzony 20 czerwca. Czy będzie to dzień wolny od zajęć w szkole?Podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta, prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Ma być on obchodzony 20 czerwca, co jest upamiętnieniem wkroczenia w 1922 roku polskiego wojska na Górny Śląsk.

uczniowie
23.03.2022 13:39 Organizacja nauki dla uczniów z Ukrainy. Komunikaty Ministerstwa Edukacji i Nauki

Uczniowie z Ukrainy, którzy chcą kontynuować naukę w systemie ukraińskim, będą mieli nauczanie w trybie zdalnym. Ci, którzy chcą kontynuować naukę w systemie polskim, będą się uczyć w oddziałach przygotowawczych lub klasowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało komunikaty dotyczące organizacji nauki dla uczniów z Ukrainy. Informacje dotyczą kontynuacji nauki w systemie ukraińskim i polskim oraz tworzenia oddziałów przygotowawczych.

nauka zdalna
12.01.2022 01:00 Uczniowie zagubieni? Przykry efekt zamieszania w szkołach

O tym, że nauka zdalna źle wpłynęła na uczące się dzieci i młodzież wiedzą wszyscy. Zdają sobie z tego sprawę nawet sami uczniowie, którym się już nie chce uczyć stacjonarnie. Zdalnie też im się nie chce, bo co to za nauka kiedy siedzi się przed monitorem w piżamie i kapciach.Nauczyciel Dariusz Chętkowski w artykule opublikowanym na łamach portalu Polityka, podejmuje problem, jakim jest niechęć uczniów do nauki zarówno stacjonarnej, która jest o wiele trudniejsza od zdalnej, jak i zdalnej, ponieważ "co to za nauka, gdy się leży w łóżku i jednym okiem patrzy w telefon albo laptop."

Ławki szkolne
10.01.2022 01:00 Burmistrz apeluje do rodziców. Chce, by uczniowie zostali w domach

Burmistrz Czempinia zwrócił się do rodziców z nagłym apelem ws. nauki stacjonarnej. Poprosił, aby pozwolili uczniom pozostać w domach przez najbliższe kilka dni. "Powrót wszystkich dzieci do nauki stacjonarnej na jeden tylko tydzień przed feriami — rozpoczynają się w Wielkopolsce już 15 stycznia — nie ma racjonalnego uzasadnienia" - stwierdził. Już dzisiaj uczniowie z całej Polski wrócą do szkół na zajęcia stacjonarne. Część z nich nie pozostanie w nich zbyt długo, gdyż 17 stycznia wybrane województwa rozpoczną ferie. Burmistrz Czempinia uznał, że nie warto narażać uczniów na niebezpieczeństwo.

Smutny uczeń
30.11.2021 01:00 Uczniowie na naukę poświęcają nawet 50 godzin tygodniowo

"Rano płakała, że nie chce iść do szkoły", "nie mogę spędzić chwili po południu z moim dzieckiem", "w tym roku zwyczajnie brakuje jej czasu i sił" - tak doświadczenie szkolne opisują rodzice polskich uczniów. Część z nich poświęca na naukę nawet do 50-60 godzin tygodniowo. Uczniowie są przeładowani.Rodzice nie mogą patrzeć na to jak ich pociechy męczą się w szkole. Młodzież już od podstawówki czuje ogromną presję. Nauczyciele ignorują ich potrzeby, zależy im wyłącznie na dobrze zdanych egzaminach.

ławki
19.11.2021 01:00 Coraz więcej uczniów na kwarantannie. Sytuacja jest poważna

Uczniowie coraz częściej kierowani są na naukę zdalną, a szkolne korytarze pustoszeją. Zamknięto już kilkaset szkół, a tysiące funkcjonuje w trybie mieszanym. Pandemia staje się coraz bardziej dotkliwa dla uczniów i nauczycieli.W związku z panującą pandemią coraz więcej nauczycieli kierowanych jest na kwarantanne lub przechodzi na zwolnienie lekarskie. Jak podaje Onet "lista zastępstw tylko na piątek w jednej ze szczecińskich szkół podstawowych to ponad 40 pozycji. Mniej niż połowę tych lekcji poprowadzili inni nauczyciele. Pozostałe trzeba było odwołać."

Ławki szkolne
11.11.2021 01:00 Czy 12 listopada uczniowie idą do szkoły? W części placówek nie będzie zajęć

Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym. W tym roku przypada ono na czwartek. Ze względu na to wielu rodziców zastanawia się, czy 12 listopada zajęcia w szkołach również zostaną odwołane. Ostateczna decyzja należy do dyrektorów.O tym czy dzieci będą odpoczywać przez 4 dni, mogą zadecydować dyrektorzy placówek oświatowych. Część z nich faktycznie skorzystała z tej możliwości. Jednak nie wszystkich uczniów czeka wolny piątek.

Nauczycielka
31.10.2021 02:00 Uczniowie chcieli wywołać uśmiech na twarzy nauczycielki. Przygotowali coś specjalnego

Nauczycielka jednego liceów w Teksasie nie mogła otrząsnąć się po śmierci swojej kotki. Po 16 latach życia zwierzę zmarło w jej ramionach. Uczniowie postanowili pocieszyć kobietę. Podarowali jej dwa małe kotki. Tonya Andrews była w drodze do weterynarza, kiedy jej kotka nagle odeszła. Kobieta nie mogła otrząsnąć się po stracie. Jej uczniowie postanowili interweniować. Sprawili jej tym wielką radość.

Sala lekcyjna
27.10.2021 02:00 Nowy zakaz tylko w szkołach? Do sejmu wpłynęła petycja dot. zakazu używania bezprzewodowej sieci

Do sejmu wpłynęła petycja, której treść może nie spodobać się wielu uczniom. Wnioskodawca uważa, że używanie bezprzewodowej sieci WiFi w szkołach powinno być całkowicie zakazane. To samo miałoby dotyczyć przedszkoli, domów dziecka i szpitali. Według wnioskodawcy routery WiFi wytwarzają sztuczne promieniowanie mikrofalowe, które jest wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży urządzenia te powinny zniknąć z placówek oświatowych. Obecnie nie wiadomo, kim jest wnioskodawca, postanowił pozostać anonimowy.

Zmęczona dziewczynka
13.10.2021 02:00 Mama jest oburzona planem lekcji córki. Dziecko wraca ze szkoły o 18:30

Rodzice już wielokrotnie skarżyli się na przepchany program nauczania w szkołach, a także na lekcje od rana do wieczora. Tym razem pani Irena dla portalu popularne.pl opowiedziała o sytuacji swojej córki. Dziewczynka nie ma chwili dla siebie.Według pani Ireny jej córka ma niesamowicie zapchany plan lekcji. W efekcie wychodzi ze szkoły o bardzo późnej porze. Kobieta jest oburzona. Domaga się zmian.

Wiceminister edukacji
12.10.2021 02:00 Wiceminister edukacji zapowiedział zmiany w programie nauczania historii

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontowski wypowiedział się w sprawie nadchodzących zmian programowych. Ogłosił, że obecnie prowadzone są prace wyłącznie nad programem lekcji historii. Jego zdaniem poza funkcją edukacyjną, wychowawczą i opiekuńczą, szkoła powinna również spełniać role patriotyczne. Miałyby za nie odpowiadać przede wszystkim lekcje historii ze zmienionym, naciskającym na znajomości historii najnowszej, programem. - W tej chwili nie są prowadzone żadne prace zmierzające do tego, aby zmieniać podstawy programowe poza jednym wyjątkiem – programem nauczania historii. To wychowanie patriotyczne powinno w dużej mierze odbywać się m.in. na lekcjach historii i opierać się w dużej mierze także na znajomości historii najnowszej – poinformował wiceminister Dariusz Piontowski.

ramię
10.10.2021 02:00 12-latka została wyrzucona z lekcji. Wszystko przez jej strój

12-letnia Shylah John z Anglii została wyproszona z lekcji i zawieszona w prawach ucznia z powodu nieodpowiedniego stroju. Według dyrekcji szkoły, do której uczęszcza nastolatka, jej spódniczka znacząco odbiegała od norm przestrzeganych w placówce. Matka dziewczynki tłumaczyła, że nie potrafiła znaleźć modelu spełniającego wszystkich wymagań szkoły, z powodu szerokich bioder nastolatki.Regulamin szkoły, do której uczęszcza 12-latka, jasno określa, jaki ubiór powinny nosić jej uczennice. Spódniczka powinna być czarna, plisowana, a jej krój nie powinien być rozkloszowany ani ołówkowy. Nie może być także krótka i wykonana z elastycznych materiałów. Takie wymagania trudne były do osiągnięcia dla Shylah John i jej mamy.

Pusta klasa 2
08.10.2021 02:00 Klamka zapadła, uczniowie muszą wrócić do nauki zdalnej. COVID-19 w jednej ze szkół

Jak wynika z informacji rzecznika urzędu miasta Adama Leszczyńskiego, w kolejnej z opolskich szkół potwierdzono COVID-19. Na naukę zdalną wysłano całą klasę Szkoły Podstawowej nr 15, liczącą 24 uczniów.W kolejnej ze szkół w Opolu wykryto zakażenie koronawirusem. We wtorek, 5 października, w TVN24 rzecznik UM w Opolu poinformował, że od początku roku szkolnego 2021/22 na naukę zdalną zostało wysłanych 357 uczniów. Liczba ta wciąż rośnie, a po czwartku zbliżyła się do 400.

Szkoła: powrót uczniów na świecie
30.09.2021 02:00 Nauczyciel pozwolił uczniom spać na lekcji. Po wszystkim wystawił im oceny

Według badań matematyka jest najbardziej znienawidzonym przedmiotem szkolnym. Dla większości uczniów jest nudna, a zadania matematyczne trudne do nauczenia. Do tego wszystkiego dochodzą żmudne prace domowe. Tak więc 3 godziny matematyki pod rząd musi być dla uczniów wycieńczające! Jednak nauczyciel tego przedmiotu z Gdańska ma swoje sposoby... Rolą nauczyciela jest, aby wspierać uczniów i sprawić by nie zniechęcili się do nauki. Marcin Stiburski jest matematykiem i fizykiem w dwóch gdańskich szkołach podstawowych. Ostatnio znany jest ze swoich niezwykłych metod nauczania, które opisuje na Facebooku i blogu. Popularność przyniosła mu także rewolucyjna koncepcja "Szkoły Minimalnej".