Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To jeszcze nie koniec dnia. Dziesięć zabaw na jesienne popołudnia
Marta Uler
Marta Uler 23.11.2023 19:28

To jeszcze nie koniec dnia. Dziesięć zabaw na jesienne popołudnia

Zabawy ruchowe w domu
Fot. Shutterstock

Czy można grać w piłkę w domu? A biegać ze sztafetą? A skakać przez przeszkody? Gdy pogoda za oknem nie zachęca do wyjścia, jakoś trzeba zorganizować się w mieszkaniu. Są takie dyscypliny, które z powodzeniem można uprawiać w czterech ścianach.

Ruch to zdrowie, więc nie odbieraj go dziecku. Jesienią pobaw się z nim tak, by pracowała nie tylko główka, ale także rączka i nóżka. To wcale nie jest trudne!

Słota za oknem nie zachęca do wyjścia

Późna jesień to najmniej przyjemna pora roku. Zimno, szaro, wiatr i deszcz. Mało słońca, a dzień krótki. Po powrocie z pracy, szkoły i przedszkola, jest już noc. Naprawdę nie chce się wychodzić na zewnątrz. Ale trzeba!

Jak to mówią, nie ma złej pogody, tylko złe ubranie. Zachęcamy do tego, by mimo wszystko, choć na dworze jest paskudnie, wychodzić. Zakładajcie ciepłe kurtki i płaszcze, może nawet kalosze i róbcie sobie "nocne spacerki”. O 17.00 jest już przecież kompletnie ciemno. Jednak nawet taki spacer może być frajdą, jeśli go jakoś uatrakcyjnimy. 

Na przykład – latarkami. Weźcie po latarce i wyjdźcie po prostu na obchód osiedla, czy własnego ogródka. Pójdźcie do pobliskiego parku wyposażeni w "czołówki”. To naprawdę może być frajda, a kontakt ze świeżym, chłodnym powietrzem jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Chociaż przez pół godziny dziennie. 

W domu też można się ruszać

Po powrocie do domu pora będzie na inne aktywności, i to także ruchowe. Wcale nie jest tak, że jesienią można tylko oglądać telewizję albo grać w planszówki (choć są one wspaniałe!). Istnieje wiele kreatywnych i ekscytujących sposobów na zachęcenie dzieci do poruszania się w domowym zaciszu. Wystarczy trochę wyobraźni.

Oto kilka propozycji zabaw ruchowych, które spodobają się każdemu kilkulatkowi. Zapewnią rozrywkę, wypełnią czas, i – co bardzo ważne – zadbają o rozwój motoryczny i zdrowie. 

 • Tańce – włącz ulubioną muzykę i po prostu tańczcie. Taniec jest niezwykłą aktywnością. Pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale i na umysł. Uspokaja, relaksuje, dodaje energii, sprawia, że się wciąż uśmiechamy – dałabyś radę tańczyć ze srogą miną? Zorganizuj więc małą dyskotekę w salonie. To będzie doskonały sposób na poprawę koordynacji ruchowej dziecka i rozwijanie umiejętności rytmicznych.
   
 • Aktorstwo – udawajcie, np. różne zwierzęta, na zmianę. Jedna osoba jest danym zwierzęciem, druga zgaduje – jakim. Niech dziecko biega jak królik, skacze jak żaba, albo idzie na czworaka jak pies. To angażuje umysł, ale również wspomaga rozwój mięśni.
   
 • Podróże - stwórz wyimaginowany świat w domu, gdzie różne pomieszczenia to różne kraje. Dziecko może podróżować, skacząc od jednego "kraju" do drugiego, albo pływając na tratwie (na dywaniku). To nie tylko świetna zabawa ruchowa, ale także trening dla wyobraźni.
   
 • Gry zręcznościowe – kup mały kosz do koszykówki i powieś go w korytarzu lub innym miejscu, w którym będzie można bezpiecznie rzucać piłeczką. Możesz też ustawić wiaderko (garnek, miskę), do którego maluch będzie musiał trafiać np. zwiniętymi skarpetkami. To bezpieczna zabawa zarówno dla niego, jak i dla mieszkania. Ponadto rozwija koordynację ręka-oko.
   
 • Hulajnoga – oczywiście o ile dysponujesz np. dużym i pustym korytarzem. Odradzamy poruszania się na hulajnodze między meblami, bo o wypadek nietrudno. 
   
 • Tor przeszkód – niech pójdą w ruch poduszki, koce, pufy i krzesła. Zbuduj jak najsprytniejsze przeszkody, pułapki i tunele. Niech dziecko pokonuje je, przeskakując, czołgając się i podskakując. To nie tylko dostarcza ruchu, ale także rozwija umiejętność planowania ruchowego.
   
 • Bańki mydlane – dzieci je uwielbiają! Zachęć je do łapania, dmuchania i gonienie bąbelków. To kolejna aktywność, która rozwija koordynację wzrokowo-ruchową.
   
 • Gry planszowe z elementami ruchu – np. "Twister" lub gry z kartami z zadaniami fizycznymi. To doskonały sposób na połączenie zabawy z aktywnością fizyczną.
   
 • Chusta animacyjna – wymaga większej przestrzeni, ale można też użyć apaszki. Niech dziecko porusza się zgodnie z ruchem chusty, tańcząc, wirując i skacząc.
   
 • Joga dla dzieci – istnieje wiele platform z krótkimi filmami ćwiczeń dla dzieci, ale znajdziesz je także na  YouTubie. Ćwicz razem ze swoją pociechą, bo to wspaniała gimnastyka i przyda się także tobie! 

Dostosuj mieszkanie do zabawy

Wiele osób ma obiekcje, jeśli chodzi o tak aktywne zabawy w mieszkaniu. Obawiają się, że ktoś może sobie zrobić krzywdę lub, że niechcący uszkodzi się lampę lub telewizor. Pamiętaj: to mieszkanie jest dla was, a nie wy dla mieszkania. Meble nie mogą was ograniczać, to nie ma sensu. 

Poprzesuwaj je przed zabawą tak, by wygospodarować jak najwięcej wolnej przestrzeni, zabezpiecz różne wystające elementy, narożniki, kwiatki doniczkowe, schowaj drogie wazony. I pozwól dziecku się po prostu bawić. 

Niech ta aktywność fizyczna będzie dla niego zarówno przyjemna, jak i kreatywna. Dzięki niej maluch będzie rozwijał zdolności ruchowe i zdrowy styl życia. Z naszymi zabawami z pewnością zminimalizujesz skutki niekorzystnej pogody na poziom energii i radości twojego dziecka.

jogg.jpg

Fot. Pexels/Valeria Ushakova

Zobacz także:

Nie ma lepszej zabawy dla dziecka. Poznaj 6 korzyści lepienia z plasteliny

Zabawy muzyczne dla dzieci

Prosty przepis na zabawę dla dzieci i dorosłych. Wystarczą 2 składniki