portalparentingowy.pl Szkoła W szkołach w Rzeszowie będą ważyć dzieci. Wygrani trafią na dodatkowy W-F
Fot. Shutterstock/Vlarvixof

W szkołach w Rzeszowie będą ważyć dzieci. Wygrani trafią na dodatkowy W-F

26 kwietnia 2024
Autor tekstu: Aneta Zabłocka

Rzeszów uruchamia program walki z nadwagą i otyłością wśród dzieci. 9-latki i ich rodzice lub opiekunowie prawni zostaną objęcie opieką edukacyjno-zdrowotną. Wcześniej dzieci przejdą szereg badań i pomiarów, które mają wytypować te zagrożone otyłością.

W szkołach będą ważyć dzieci

W rzeszowskich szkołach już niedługo ruszy program profilaktyczny, który ma służych walce z otyłością wśród dzieci. Uczniowie III klas podstawówki będą diagnozowani na podstawie wskaźnika masy ciała BMI w oparciu o siatki centylowe. To oznacza, że dzieci zostaną zważone, a ich waga przyrównana do wskaźnika masy oraz tabelki centylowej.

"Badania przeprowadzą pielęgniarki środowiskowe i higienistki szkolne" – informował Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. Ci, których waga zaniepokoi, zostaną skierowani na specjalne konsultacje i "program naprawczy".

remove-4559344_640.jpg
Fot. Pixaby/Happyveganfit

Dodatkowe zajęcia dla otyłych dzieci

To jednak nie wszystko. Oprócz akcji badań przesiewowych w szkołach, samorząd rzeszowski planuje również konsultacje dietetyczne w placówkach POZ lub gabinetach dietetycznych. Na liście zadań znalazły się też konsultacje psychologiczne – o wzorcach zdrowotnych, radzeniu sobie ze stresem, odpowiedniej ilości snu, nastawieniu rodziny do zmiany nawyków żywieniowych .

Wytypowani uczniowie, którym grozi nadwaga i otyłość, spotkają się również ze specjalistą aktywności ruchowej. Lekcje zdrowego życia odbywać się będą też na szkolnej godzinie wychowawczej lub dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych.

Otyłość w Polsce

Według Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości, w Polsce nadwaga lub otyłość zaczynają się już w przedszkolu. Według danych występują u: 12,2 proc. chłopców i 10 proc. dziewcząt u dzieci w wieku przedszkolnym. 18,5 proc. chłopców i 14,3 proc.dziewcząt u dzieci w wieku.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazał, że nadwagę i otyłość odnotowano u 32 proc. polskich dzieci w wieku 7-9 lat. Co daje nam 8. miejsce wśród badanych krajów w Europie.

Pladze otyłości wśród dzieci winne są:

nieregularne posiłki,
podjadanie między posiłkami,
siedzący tryb życia,
niewielka aktywność fizyczna
duże spożycie cukrów prostych (słodycze, słodzone napoje),
jedzenie wysokoprzetworzonej żywności (fast food, gotowe dania).

Ministerstwo Zdrowia i NFZ prowadzą szeroko zakrojoną akcję dotyczącą niwelowania ryzyka nadwagi i otyłości u dzieci. Gotowe bezpłatne jadłospisy , porady i plany żywieniowe, w tym plan dla osób z nadwagą i otyłością można znaleźć na stronie Diety NFZ .

Zobacz też:

Dietetyk za darmo i bez kolejki. Sprawdziłam, jak to działa

Dietetyk sprawdził gotowe dania z Żabki. Takich wniosków nikt się nie spodziewał

Jest nawet gorsza od pangi. Tę rybę lepiej omijać z daleka!

Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić
Jak wychować szczęśliwe dziecko? 9 minut dziennie wystarczy
Obserwuj nas w
autor
Aneta Zabłocka

Redaktorka naczelna i dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem w polskich mediach. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się zdrowiem psychicznym i nowoczesnymi metodami wychowania. Zwolenniczka otwartych rozmów na temat traumy pokoleniowej i zmian społecznych. Prywatnie mama dwójki chłopców.  

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy