portalparentingowy.pl Życie rodzinne Wyślij głosówkę, zamiast SMS-a. Tak nawiążesz lepszą relację z dzieckiem
Fot. Pixabay/7721622

Wyślij głosówkę, zamiast SMS-a. Tak nawiążesz lepszą relację z dzieckiem

12 marca 2024

"Po co zadzwonić, skoro można napisać?" - zastanawiają się nastolatkowie, którzy codziennie wysyłają setki wiadomości. Ze swoimi rodzicami także często utrzymują kontakt właśnie w ten sposób.

Okazuje się jednak, że o wiele lepiej zadzwonić. A przynajmniej tak twierdzą naukowcy. Zbadano, jaki wpływ na nas i nasze relacje ma rodzaj kontaktu, który wybieramy.

Ciekawy eksperyment o komunikacji

Badacze postanowili sprawdzić, co dzieje się z hormonami nastolatek, gdy te kontaktują się ze swoimi mamami. Część z nich pisała do nich SMSy, część rozmawiała przez telefon . Wnioski okazały się naprawdę zaskakujące.

O eksperymencie opowiedział Instagramer i_am_mike.x. Mężczyzna na swoim profilu przedstawia różne naukowe ciekawostki i wydarzenia. W interesujący sposób przybliżył wyniki badania, którego wyniki dają do myślenia.

Co się dzieje podczas pisania SMS-ów?

Influencer sam przyznał, że wyniki tego badania zmieniły sposób, w jaki na co dzień się komunikuje. Eksperyment polegał na tym, że grupę nastolatek podzielono na dwie części. Jedna z nich r ozmawiała ze swoimi mamami przez telefon, druga wymieniała z nimi wiadomości.

Na wstępie dziewczynki miały przeprowadzone badania poziomu hormonów. Po rozmowach z mamami badacze znów zmierzyli poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu i oksytocyny, która jest odpowiedzialna za miłość i przywiązanie . Okazało się, że rozmowa z mamą ma wpływ na wydzielanie ich obu.

Lepiej zadzwonić, niż napisać?

Dziewczynki, które rozmawiały z mamami i słyszały ich głos, miały wyższy poziom oksytocyny i niższy poziom kortyzolu. To może znaczyć, że miały lepsze samopoczucie , czuły się kochane. Natomiast u nastolatek, które pisały do swoich mam, nie wykryto wahań w poziomie oksytocyny.

Wydzielanie oksytocyny odbywa się w momentach, kiedy czujemy się szczęśliwi i zrelaksowani. Hormon zaczyna się produkować w reakcji na przyjemne doświadczenia. Wzrasta w czasie przytulania , dotyku. To oksytocyna odpowiada za to, że kogoś kochamy i nawiązujemy więź.

Według tego badania samo słuchanie głosu mamy powoduje wyrzut oksytocyny . To znaczy, że jeśli zależy nam na głębokiej relacji, zdecydowanie lepiej dzwonić niż pisać. Do takich samych wniosków doszedł także i_am_mike.x. Skwitował to słowami: "częściej niż kciuków, będę używał swoich ust".

Zobacz także:

O dziecku-mleczu marzy każdy rodzic. Te maluchy to prawdziwy skarb

Tak matki niszczą swoich synów. A wystarczy jedna rzecz, aby naprawić tę relację

Jestem niekonsekwentna i nie słucham rad. Wychowuję najszczęśliwsze dzieci

Taką gąsienicę chciałoby mieć każde dziecko. Ale niektóre są niebezpieczne
Nie popływają, bo mają się modlić. Szkolny basen zamknięty z powodu rekolekcji
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy