portalparentingowy.pl Życie rodzinne Zakonnice też pobierają zasiłek macierzyński z ZUS. Dlaczego przysługuje im to świadczenie?
fot. Wikimedia Commons/Piotr Drabik

Zakonnice też pobierają zasiłek macierzyński z ZUS. Dlaczego przysługuje im to świadczenie?

25 kwietnia 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Zasiłek macierzyński z ZUS to świadczenie wypłacane kobietom po urodzeniu dziecka. Przysługuje przede wszystkim pracownikom, także wtedy, gdy ich umowa o pracę już wygasła . Ale mało kto wie, że świadczenie jest wypłacane także… duchownym.

Domyślamy się, że chodzi tutaj o zakonnice. Dlaczego im także przysługuje zasiłek? A no dlatego, że zakon w interpretacji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nic innego jak zakład pracy. Kiedy zakonnica zajdzie w ciąże, dostanie więc zasiłek macierzyński.

Zasiłek macierzyński dla zakonnic

Z zasiłku macierzyńskiego z ZUS mogą skorzystać osoby duchowne , czyli członkinie żeńskich zakonów Kościoła Katolickiego, a także innych wyznań, bo one również mają opłacane składki na ubezpieczenia chorobowe, emerytalne i rentowe.

Dla ZUS zakon to nic innego jak zakład pracy. Ciężarna zakonnica będzie więc pracownicą i jest chroniona wszystkimi prawami, które przysługują osobie świeckiej w tym stanie . Co ciekawe, jeżeli znalazłby się ojciec dziecka, on także będzie mógł pobierać świadczenie. Chociaż do tak kuriozalnych sytuacji, z wiadomych powodów, dochodzi raczej rzadko.

Beata Portal Parentingowy (26).jpg
fot. Freepik/wirestock

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jasno określa, komu przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego . Są to:

  • pracownicy,
  • członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osoby wykonujące pracę nakładczą,
  • osoby na umowie agencyjnej, umowie zlecenia i innych umowach,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą i ich współpracownicy,
  • osoby pracujące na podstawie skierowania do pracy, także w czasie odbywania kary pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania,
  • odbywający służbę zastępczą,
  • duchowni.

Zakonnica w ciąży

Temat ciężarnych zakonnic pobierających zasiłek macierzyński może wywoływać kpiące uśmieszki. Niestety niewiele zakonnic zachodzi w ciążę z własnej woli .

Po słowach papieża Franciszka z 2019 roku, dotyczących problemu wykorzystywania sióstr zakonnych przez księży , głos zabrała Joanna Olech – urszulanka i sekretarka generalna Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną przyznała, że to "bolesny element (polskiej) rzeczywistości kościelnej".

Ksiądz — ojciec dziecka, nadal pozostaje księdzem i nie ponosi właściwie żadnych konsekwencji. Ale zakonnica, która zachodzi w ciąże, musi opuścić zgromadzenie . Dobrze, że przynajmniej dostanie zasiłek macierzyński, aby miała z czego się utrzymać.

Zobacz także:

Zaszłam w ciążę, a moja umowa o pracę się kończy. Co dalej?

Kto zgłasza dziecko do ZUS po porodzie i zmianie pracy? Rodzice mają na to niewiele czasu

Wielkie zmiany w umowach zleceniach. Matki dostaną mniej pieniędzy. Co w zamian?

Trojaczki z Tarnowa znalazły kochający dom. Chłopcy trafią do rodziny zastępczej
Dostaniesz nawet 1500 zł na każde dziecko. Świadczenia na nowy rok szkolny - tych terminów nie możesz przegapić
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy