portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Raz w miesiącu to za mało. Tyle musicie się kochać, aby zwiększyć szanse na dziecko
Marta  Lewandowska
Marta Lewandowska 02.09.2023 14:05

Raz w miesiącu to za mało. Tyle musicie się kochać, aby zwiększyć szanse na dziecko

płodność mężczyzny od czego zależy
Fot. Yan Krukau z Pexels

Temat płodności jest zawsze gorący. Dziś coraz więcej par przyznaje się do trudności z poczęciem dziecka. Choć emocjonalnie to niełatwe, to czasem tylko takie "zerwanie plastra" daje szanse na spokój. Zamiast szeptów i wiecznych pytań przy świątecznym stole: "Kiedy dzidziuś", młodzi ludzie wolą milczenie,

Jednak często za drzwiami ich sypialni toczy się walka o upragnione maleństwo. Warto wiedzieć, że na wiele aspektów płodności mamy wpływ. Warto zadbać nie tylko o kobiece zdrowie, ale też o jakość nasienia przyszłego taty. Odpowiednia dieta, strój i styl życia mężczyzny znacząco zwiększają szansę na poczęcie dziecka. 

Jak często współżyć, by zajść w ciążę

Dawniej uważano, że mężczyzna powinien oszczędzać nasienie. W wielu filmach widzieliśmy sceny, jak kobieta dzwoniła do męża, aby ten przyjechał do domu, bo ma owulację. A on czekał, aż kalendarzyk będzie sprzyjał, więc pędził. Jednak okazuje się, że jeśli plemniki zbyt długo przechowywane są w jądrach, znacznie zwiększa się liczba tych starych w ejakulacie. Jakość nasienia spada, a razem z nią szansa na zapłodnienie.

Zdaniem ekspertów od płodności największe szanse na poczęcie dziecka mają mężczyźni, którzy współżyją co najmniej raz w tygodniu, optymalnie to 2-3 stosunki. Jeśli przerwy między wytryskami są zbyt długie, w badaniu mikroskopowym widać osłabiona ruchomość i deformację plemników, jak czytamy na stronie właściciela kilku klinik leczenia niepłodności Gameta.

kelly-sikkema-IE8KfewAp-w-unsplash.jpg
Fot.  Kelly Sikkema na Unsplash

Dieta i ruch dla płodności

Styl życia ma ogromny wpływ na płodność mężczyzny. Podobnie jak dieta kobiety, tak i jej partnera powinna być odpowiednio zbilansowana i bogata w kwas foliowy. W męskiej diecie na płodność nie może zabraknąć selenu. Znajdziemy go m.in. w: orzechach, rybach, grzybach, drobiu czy pszenicy.

Drugim ważnym elementem jest odpowiednia ilość aktywności fizycznej, która pozwala utrzymać prawidłową masę ciała, to także istotne dla płodności. Jednak warto pamiętać, że nadmierne forsowanie się na siłowni obniża jakość nasienia. W czasie starania o dziecko warto zrezygnować z morderczych treningów.

Styl życia i... ubierania

Warto pamiętać, że zmęczony fizycznie i psychicznie mężczyzna będzie miał większe trudności z poczęciem dziecka, niż jego wypoczęty rówieśnik. Warto zadbać o relaks, np. w czasie spaceru i odpowiednią ilość snu, optymalnie około 7 godzin. Warto również zwrócić uwagę na kontrolowanie chorób przewlekłych - jeśli występują i lekarzowi prowadzącego zgłosić fakt starania się o dziecko, niektóre leki mogą ją zaburzać.

Dużo mówi się o tym, że mężczyźni w wieku rozrodczym nie powinni nosić zbyt obcisłych ubrań i powinni unikać syntetycznej bielizny. Chodzi nie tylko o przegrzanie, które może zaburzać płodność. Warto pamiętać, że gorąca kąpiel i relaks w saunie mogą przejściowo na nią wpłynąć. Ale również o urazy i otarcia narządów rozrodczych.

Zobacz także:

Coraz więcej kobiet zachodzi w gwiezdne ciąże. Na czym to polega?

12 objawów ciąży, o których prawie nikt nie mówi

Nietypowy objaw ciąży. Latem może być zupełnie niezauważalny

Chłopiec czy dziewczynka? Tak płeć dziecka sprawdzały nasze babki
kobieta w ciąży, usg ciąży
Dziś mało która para pozwala sobie na element zaskoczenia, zwykle znamy płeć nienarodzonego dziecka już w 20. tygodniu ciąży. Jednak jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku płeć można było... zgadywać. Przez wieki robiono to zresztą z lubością. Do dziś młode mamy mogą usłyszeć od cioci, czy babci, że "wyglądają na dziewczynkę".Co ma wygląd przyszłej mamy, kształt jej brzucha czy ochota na słodycze do płci potomka? Zgodnie z ludowymi wierzeniami całkiem sporo. Zobacz, jak nasze mamy i babcie (a także całe pokolenia kobiet przez wieki) sprawdzały, kto mieszka w ich brzuchu.
Czytaj dalej
Leniwa, samolubna i niedostateczna. Młode matki pod wiecznym ostrzałem i oceną
niemowlę karmione butelką
Dziecko - dobro narodowe. Matka - istota nierozumna. Tak najprościej można określić to, co spotyka młode mamy. Rodzenie ze znieczuleniem obcy ludzie nazwą pójściem na łatwiznę, trauma po ciężkim porodzie to mazanie się, a cesarka - wydobyciny. Karmienie piersią wielu nazywa obnoszeniem się z gołym biustem, a mama, która wybierze mleko modyfikowane, dowie się, że naraża zdrowie dziecka.Tyle że czasem inaczej się nie, albo kobieta po prostu nie chce i ma do tego prawo. Mało tego, wcale butelka z mlekiem nie jest symbolem braku miłości. Społecznie krzywdzimy matki, oceniamy. Mówimy, że kobiety mają "odpieluszkowe zapalenie mózgu". Młoda matka nie ma łatwego życia. Od momentu, kiedy jej brzuch zaczyna być widoczny, jest stale oceniania, dotykana i pouczana. 
Czytaj dalej