Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Zasypiasz na stojąco i nie możesz jeść? To wcale nie musi być przemęczenie

Zasypiasz na stojąco i nie możesz jeść? To wcale nie musi być przemęczenie

zmęczona kobieta
Fot. Shutterstock/fizkes

Pierwsze objawy ciąży czasami łatwo przeoczyć. Wbrew pozorom poranne mdłości wcale nie pojawiają się na samym początku, a pierwsze symptomy są o wiele subtelniejsze.

Dlatego czasami trudno zauważyć, że to ten moment. Tym bardziej że często można odnieść wrażenie, że to tylko osłabienie albo niewyspanie. Jakie są pierwsze objawy ciąży?
 

Pierwsze objawy ciąży są indywidualne

Wśród przyjaciółek i kobiet z najbliższej rodziny często toczy się dyskusja: kiedy poczułaś, że jesteś w ciąży? W przypadku kobiet, które planują macierzyństwo i starają się o dziecko, zwłaszcza od dłuższego czasu, jest to proste. Są szczególnie wyczulone na wszelkie możliwe zmiany, zresztą częściej robią testy i zazwyczaj wcześniej wiedzą o ciąży, niż pojawią się jakiekolwiek objawy.

Jednak dla dużej części przyszłych mam bywa to spore zaskoczenie. Wtedy często objawy ciąży zrzucają na karb przepracowania, zmęczenia, niewyspania — tego, co towarzyszy nam na co dzień. Na dodatek objawy początkowe w ciąży to bardzo indywidualna sprawa. Niektóre nie muszą wcale się pojawić. I mogą wystąpić wcześniej albo później.

zmęczenie i senność
Fot. Freepik

Jakie są pierwsze objawy ciąży

Wydawałoby się, że najbardziej powszechne pierwsze objawy ciąży to zanik miesiączki i poranne mdłości. Jednak okazuje się, że inne odczuwa się o wiele wcześniej, a te wymienione wcale nie muszą wystąpić.

Lista bardzo wczesnych objawów ciąży jest bardzo długa. Niektóre mogą się wydawać bardzo zaskakujące. Jednym z nich może być ból i kłucie w podbrzuszu odczuwane podczas implantacji zarodka. Następuje to już kilka dni po zapłodnieniu i nie powinno wiązać się z bardzo silnym bólem. W tym czasie może wystąpić krwawienie, więc kobiety często myślą, że jest to po prostu skąpa miesiączka.

Kolejne objawy mogą być interpretowane jako infekcja. To utrzymująca się przez kilka dni podwyższona temperatura ciała, zmęczenie i wzmożoną senność. Czasami pojawiają się także zaparcia i potrzeba częstszego oddawania moczu.

Zmienia się także apetyt przyszłej mamy. U niektórych kobiet może pojawić się wstręt do jedzenia i kompletny brak łaknienia albo niechęć do niektórych pokarmów (na przykład mleka, kawy albo mięsa). Inne natomiast mają ochotę na wiele różnych produktów i nakładają sobie dodatkowe porcje.

To nie jest zwykłe przemęczenie

Jednak najczęściej początkom ciąży towarzyszy zmęczenie i zwiększona senność. Dla naszego organizmu tworzenie nowego życia to dość duży wysiłek energetyczny, więc próbuje sobie to zrekompensować, śpiąc i odpoczywając. Większa potrzeba snu to także efekt zmian hormonalnych w ciele kobiety, głównie produkcji progesteronu i spadku poziomu cukru.

Możesz także zauważyć, że nawet po małym wysiłku czujesz się zmęczona i masz zadyszkę. Wszystko dlatego, że znacznie zwiększa się objętość krwi w układzie krwionośnym. To spowalnia krążenie, a to znów powoduje zadyszkę i uczucie szybszego męczenia się.

Senność powinna ustąpić już w drugim trymestrze. Jeśli tak nie będzie, koniecznie powiedz o tym lekarzowi prowadzącemu. Warto sprawdzić, czy to nie jest problem innego typu, na przykład z cukrzycą ciążową albo chorobą tarczycy.

Zobacz także:

Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

Dieta ketogeniczna w ciąży. Czy to na pewno dobry pomysł?

Jak obliczyć termin porodu? Ciężarne korzystają z tego wzoru, a bywa błędny