Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ

Prowadzenie ciąży za darmo? Zdziwisz się, jak wiele badań przysługuje ci na NFZ

prowadzenie ciąży na nfz
Fot. Portal Parentingowy/Marta Uler

W ciąży non stop chodzimy do lekarza lub do laboratorium na badania. W tym czasie każda kobieta jest pod szczególną opieką ginekologa. To niestety sporo kosztuje.

Okazuje się jednak, że sporo badań zalecanych w ciąży można zrobić za darmo. To może znacznie zmniejszyć wydatki. A w tym czasie, kiedy trzeba przygotować dom na pojawienie się młodego człowieka, liczy się każdy grosz.

Prowadzenie ciąży na NFZ

Zdecydowana większość kobiet powadzi ciążę u ginekologa prywatnie. Panuje przekonanie, że w ten sposób otrzyma się lepszą opiekę, jednak tak naprawdę w Polsce jest dobra opieka medyczna dla ciężarnych na NFZ.

Mało kto wie, że kobiety w ciąży mają darmową opiekę medyczną, nawet jeśli nie są ubezpieczone. W jej ramach mają zapewnione darmowe wizyty u ginekologa i położnej, podstawowe badania i oczywiście poród w szpitalu.

Aby dostać się do ginekologa na NFZ nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego. Możesz zgłosić się do przychodzi lub poradni przyszpitalnej od razu, jak tylko zaczniesz podejrzewać, że jesteś w ciąży.

badania u ginekologa
Fot. Freepik

Czy badania ciążowe można zrobić za darmo

Wiele badań w ciąży można zrobić za darmo. Są to podstawowe badania z krwi i moczu oraz te zalecane przez lekarza ginekologa. Do prowadzenia zdrowej, fizjologicznej ciąży jak najbardziej wystarczające.

Za darmo możesz zrobić:

 • badanie ogólne moczu co kilka tygodni,
 • morfologia co kilka tygodni,
 • test obciążenia glukozą w 21-26 tygodniu ciąży,
 • badanie cytologiczne,
 • TSH, 
 • test na HIV i przeciwciała toksoplazmozy, VDRL, HCV, CMV, 
 • posiew z pochwy w kierunku paciorkowców B-hemolizujących tzw. GBS,
 • KTG w razie konieczności i po 40 tygodniu ciąży.

Darmowe jest także podanie immoglobuliny u kobiet z ujemną grupą krwi, by wykluczyć ryzyko konfliktu serologicznego matki i dziecka. U kobiet ciężarnych NFZ refunduje także konsultację stomatologiczną, a nawet leczenie kanałowe zębów.

USG w ciąży na NFZ

W gabinetach prywatnych kobiety najczęściej mają robione USG na każdej wizycie, czyli co 4-6 tygodni. Robi się je, by ocenić ułożenie płodu, jego ruchy, ocenić pracę jego serduszka. Jednak tak naprawdę zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, kobieta powinna mieć 4 badania ultrasonograficzne przez całą ciążę.

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma potrzeby, by te badania powtarzać częściej. Lekarz ginekolog może nie zgodzić się na przeprowadzenie tego badania więcej razy czy wypisanie skierowania.

Darmowe badania prenatalne

Wszystkim ciężarnym zaleca się wykonanie badań prenatalnych. Wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. To USG, w czasie którego wykonuje się pomiary płodu, następnie trzeba przeprowadzić test PAPPA, który pozwoli ocenić ryzyko chorób genetycznych u dziecka i wystąpienia stanu przedrzucawkowego.

Kolejne USG prenatalne, tak zwane połówkowe — w połowie ciąży, a ostatnie w III trymestrze. Refundowane są pierwsze dwa, jeśli: 

 • przyszła mama ma więcej niż 35 lat,
 • w poprzedniej ciąży były aberracje chromosomowe u płodu,
 • jest zwiększone ryzyko urodzenia dziecka z chorobą genetyczną,
 • wynik badania USG jest nieprawidłowy.

Jeśli wyniki są niepokojące, mama może zdecydować się na tak zwane badania inwazyjne, czyli amniopunkcję. Także jest darmowa, trzeba mieć na nie skierowanie od lekarza prowadzącego.

Zobacz także:

Ile można przytyć w ciąży? Nowe wytyczne są bezlitosne dla przyszłych matek

Dramatyczny poród w Krakowie. "Moje pieski tak robią", a potem zdjęli jej majtki

Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Gasi pragnienie i wspomaga odchudzanie. Kwas chlebowy z przepisu babci Mani
kwas chlebowy
kwas chlebowy
Kwas chlebowy nazywany jest wiejską lemoniadą, niektórym jego smak przypomina colę. Różni się od niej tym, że jest znacznie zdrowszy, w pełni naturalny. Kwas chlebowy gasi też pragnienie i pomaga walczyć z nadprogramowymi kilogramami. No i nie psuje tak zębów, jak inne napoje gazowane!Dawniej kwas chlebowy przyrządzano latem nieomal w każdym gospodarstwie domowym. Szczególnie kiedy pracy w polu było najwięcej. Pracujący ciężko fizycznie w polu, gdy z nieba lał się żar, doceniali jego izotoniczne właściwości, pomagało to uniknąć groźnego dla zdrowia odwodnienia.
Czytaj dalej
Pierogi z truskawkami jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
starsza pani lepi pierogi
starsza pani lepi pierogi
Najlepsze pierogi z truskawkami jadłam u babci Marysi na wsi. Świeże owoce zrywane w jej ogródku były najsmaczniejsze na świecie. A zawinięte w mistrzowsko wyrobione cienkie ciasto i polane prawdziwą wiejską śmietaną tworzyły idealny letni obiad. Taki, na który w ogóle nie trzeba było nas wołać do domu. Dlaczego tak trudno odtworzyć te smaki dzieciństwa, nawet kiedy korzystamy z przepisów?Dlatego, że babcie miały swoje kuchenne sekrety. Od jednego z nich zależy ten niezrównany smak pierogów z truskawkami, jakie pamiętamy z dzieciństwa. Jeżeli masz ochotę na prawdziwe pierogi z truskawkami jak u babci, koniecznie wypróbuj ten przepis. Gwarantujemy – to będą najlepsze pierogi na słodko, jakie robiłaś do tej pory.
Czytaj dalej