portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Żółty pył znów atakuje. Co to jest? Czy nam zagraża?
Fot. Shutterstock/Luciavonu

Żółty pył znów atakuje. Co to jest? Czy nam zagraża?

8 maja 2024
Autor tekstu: Marta Uler

W ostatnich dniach na oknach, parapetach i samochodach osadzają się grube warstwy żółtego pyłu. Ścieramy go, ale z uporem pojawia się od nowa. Strach otwierać okna, by nie wpuścić go do środka.

Skąd się bierze ten pył i czy jest szkodliwy dla naszego zdrowia? Jak się okazuje, odpowiedź nie jest jednoznaczna.

Żółty pył pokrył samochody

Osadza się wszędzie, choć najszybciej można zauważyć go, wsiadając do samochodu. Jeśli ciągle myjesz szyby w aucie, na pewno wiesz, o czym mowa. Podobnie jest z meblami ogrodowymi, czy balkonowymi. Wszystko, równiutko, pokrywa w ostatnim czasie żółto-zielony pył. Jednego dnia go ścieramy, a kolejnego musimy robić to od nowa.

Ten żółty pył, choć wygląda zastanawiająco, nie jest kurzem znad Sahary, smogiem, ani też żadnymi wyziewami wulkanicznymi, o co czasem bywa posądzany. Jego źródło jest o wiele bardziej prozaiczne i – na szczęście – o wiele mniej niebezpieczne dla naszego zdrowia. To po prostu pyłek z sosen i świerków, które kwitną o tej porze roku.

Fot. Pixabay/ GoranH

Skąd pochodzi żółty pył, pokrywający auta?

Żółty pył to po prostu pyłek sosny zwyczajnej. Jeśli zwrócimy uwagę na te drzewa, wyraźnie zobaczymy, jak długie wyrosły im już świeże pędy . To one są tu winowajcami – ich okres pylenia naturalnie przypada na maj i początek czerwca. Uwolnione pyłki początkowo unoszą się w powietrzu, by po pewnym czasie osiąść na ziemi i wszelkich innych powierzchniach.

Oczywiście zdarza się, że pył wpada także do naszych mieszkań. Warto mieć na uwadze, że wystawianie suszarki z praniem na balkon lub do ogrodu, o tej porze roku, może mieć nieciekawe skutki. Ale czy to w ogóle jest dla nasz szkodliwe? I tak, i nie. U większości osób, co najwyżej, pyłek z drzew iglastych może wywołać podrażnienie śluzówki nosa lub zaczerwienienie, czy świąd oczu. Nieco gorzej mają alergicy.

Alergia na pyłek sosny

Alergia na pyłek sosny nie należy do powszechnych. Rzadko występuje, ale są ludzie, których układ immunologiczny reaguje właśnie na tę roślinę. Objawiać się to może:

  • kichaniem, katarem,
  • opuchnięciem śluzówki nosa i utrudnionym oddychaniem,
  • drapaniem w gardle, suchością, kaszlem,
  • podrażnieniem oczu, łzawieniem.

Czy można się przed tym jakoś uchronić? Sosna zwyczajna jest bardzo popularnym w Polsce drzewem, dlatego "uciec” od niej praktycznie się nie da. Alergicy powinni się więc w okresie pylenia posiłkować lekami zapisanymi przez lekarza i stosować środki ostrożności, takie jak:

  • wietrzenie mieszkania tylko po deszczu,
  • unikania spacerów w lasach iglastych i innych okolicach, w których jest większe skupisko sosen,
  • częste mycie twarzy i przepłukiwanie nosa.

Zobacz także:

W kwietniu mają przekichane. Co pyli na początku wiosny?

Pierwsze objawy alergii u dziecka, które łatwo przeoczyć. Rodzice uważajcie!

Będzie szczepionka na sierść kota. To ratunek dla alergików

Skandynawski system wychowania nie ma sobie równych. Dlaczego jest taki dobry?
Już się zaczęło. Nauczyciele katują dzieci sprawdzianami na potęgę
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy