1300 zł dla każdego, bez względu na dochód. Nowe świadczenie zastąpi 800+?
Dochodzące do nas wiadomości o kolejnych zmianach w świadczeniach i polityce społecznej oznaczają tylko jedno: czekają nas duże cięcia. Nie wiadomo, jak szeroko będą zakrojone zmiany i czekamy na kolejne wieści.
Dużo spekulacji pojawia się zwłaszcza w kontekście 800+. Pierwsze zmiany w sposobie przyznawania świadczenia zostały już ogłoszone. Wielce prawdopodobne, że pojawią się kolejne. A być może nawet wszystkie świadczenia dla rodzin zostaną zastąpione jednym.
Zmiany w przyznawaniu 800+
Od 1 lipca weszły w życie zmiany związane z wypłacaniem rodzicom świadczenia 800+ . Do tej pory pieniądze przysługiwały na każde dziecko, niezależnie od wieku czy dochodów rodziny. Pieniądze dostawało się po prostu na wniosek złożony do ZUS . Formalności trzeba dopełniać raz w roku.
Teraz jednak postawiono pierwszy warunek : dziecko musi realizować obowiązek szkolny i chodzić do polskiej placówki. Nie dotyczy to tylko dzieci, które mają mniej niż 7 lat i maturzystów odpoczywających po zakończeniu szkoły. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 września.
Zmiany w polityce społecznej
Wydaje się jednak, że to tylko początek większych zmian w polityce społecznej. Jak podaje portal infor.pl, Polska musi wdrożyć procedurę nadmiernego deficytu wymaganą przez Unię Europejską. Zakłada ona, że deficyt budżetowy nie może przekroczyć 3 proc. wpływów. A to oznacza, że Polska musi zmniejszyć wydatki o około 1,5 punktu procentowego.
To 65-70 mld złotych, mniej więcej tyle, ile nasze państwo kosztuje program 800 plus. Zagrożone są także trzynastki i czternastki , które pochłaniają około 45 mld złotych. Zmian możemy się spodziewać w 2025 roku.
Czego możemy się spodziewać?
Jak będzie przebiegała reforma polityki społecznej w Polsce, jeszcze nie wiadomo. W mediach pojawiają się doniesienia, że wypłata 800+ ma być uzależniona od dochodu rodziców . Może też być tak, że wrócimy do pierwotnego pomysłu i pieniądze nie będą wypłacane na pierwsze dziecko i jedynaków.
Nie ma jednak jeszcze żadnego potwierdzenia. Według portalu infor.pl bardziej prawdopodobne jest, że świadczenia typu 800+, 300+ , babciowe czy trzynastka zostaną zastąpione przez Bezwarunkowy Dochód Podstawowy. Ma być on wypłacany wszystkim Polakom, niezależnie od dochodów. Ma być finansowany z KPO, nie z ZUS-u.
Prace nad wprowadzeniem w Polsce Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego były już w toku w województwie warmińsko-mazurskim, kiedy wybuchła pandemia. Bardzo możliwe, że rząd wróci do tego pomysłu. Jeszcze nie ma żadnych informacji, kiedy to miałoby nastąpić.
Wysokość świadczenia także nie jest znana. W czasie pierwszych prób wprowadzenia tego projektu były informacje, że będzie to 1300 zł.
Zobacz także:
MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku
12 lipca rodzice dostaną podwójne przelewy z 800+. Oni mogą zacierać ręce
Znów dostaniemy po kieszeni. Do końca roku stracimy po 240 zł