portalparentingowy.pl Szkoła 73 dni wakacji, a tylko 14 dni urlopu. Lato to udręka dla rodziców
Fot. Freepik

73 dni wakacji, a tylko 14 dni urlopu. Lato to udręka dla rodziców

7 czerwca 2024

Wakacje już się zbliżają. Dzieci w tym roku mają szczególnie dużo wolnego czasu, bo aż 73 dni. Rok szkolny kończy się 21 czerwca, a kolejny zaczyna dopiero 2 września. Już nie mogą się doczekać wakacyjnej laby.

Rodzice za to mają nie lada zagwozdkę: jak zapewnić dzieciakom opiekę, skoro oni mają w wakacje zaledwie 14 dni urlopu? W jakim wieku dzieci mogą zostać same w domu i co zrobić, by miały naprawdę fajne wakacje?

Co zrobić z dzieckiem w wakacje

Rodzice przedszkolaków i dzieci chodzących do pierwszych klas podstawówki co roku dokonują niemal cudów, by pogodzić pracę z wakacjami swoich pociech. Przedszkolaki mogą liczyć na dyżury w innych placówkach , ale nie zawsze się na nie dostaną, poza tym nie każde dziecko przystosuje się do nowych pań i nowego przedszkola.

W niektórych miastach organizowane są półkolonie lub innego rodzaju akcje typu wakacje w mieście. Dzieci mają na nich zapewnione wyżywienie, opiekę, a także ciekawe atrakcje, takie jak wyjścia na basen, do muzeów, parków i tak dalej. Jednak takie opcje kosztują, i to nie mało. Za warszawskie "Lato w Mieście" trzeba zapłacić 50 zł dziennie.

Dlatego większość dzieci zostaje w domu. Rodzice maja 14 dni urlopu, podczas których wyjeżdżają na wakacje, kilka dni spędzą u dziadków lub w domu przyjaciela. Jednak w pozostały czas po prostu się nudzą. Te wolne dni to prawdziwa udręka dla rodziców.

dziewczynka z telefonem
Fot. Freepik

Praca zdalna w wakacje

Rodzice kombinują, jak mogą. Trochę pomoc dziadków, trochę pracy zdalne. Trochę zawirowania w ustawianiu zmian tak, by raz jeden, raz drugi rodzic był z dziećmi.

Posklejanie tego wcale nie jest proste. - Jestem pewna, że wakacje będą trudne — mówi Anita, mama dwóch chłopców w wieku 5 i 7 lat. - Planuję wyjechać za miasto, żeby mieli podwórko do wybiegania.

Będzie pracować zdalnie i doglądać dzieciaków. Tak samo zrobi Michalina: - Nie zapisywałam córki do żadnego dyżurnego przedszkola. Taka zmiana może być dla niej za trudna. Chyba kupię jej basenik pompowany, żeby cały dzień się moczyła w wodzie.

Rodzice próbują znaleźć jakieś atrakcje , które sprawią, że dzieci będą miały fajny czas latem. A jednocześnie będą na tyle zajmujące, że dorosłym pozwolą chociaż trochę skupić się na pracy.

Od jakiego wieku dziecko może zostać samo w domu

Rodzice starszych dzieci czasami nie mają wyjścia i muszą zostawić je w domu. W zasadzie trudno opowiedzieć na pytanie, w jakim wieku dziecko można zostawić samo. W prawie pojawiają się trzy liczby. Po pierwsze Kodeks wykroczeń wymienia wiek 7 lat — do tego momentu nie można zostawić dziecka samego w domu, bo to grozi karze grzywny lub nagany.

Jednak sprawa jest dodatkowo skomplikowana przez prawo administracyjne, które mówi, że można zostać zwolnionym z wykonywania pracy ze względu na konieczność zapewnienia opieki dziecku do lat 8 . Przysługuje także zasiłek, który można otrzymać w razie zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły.

Jeszcze inaczej do sprawy podchodzi Kodeks cywilny. Artykuł 12 zaznacza, że zdolność do czynności prawnych mają osoby, które ukończyły 13 lat . Teoretycznie więc do tego wieku dziecko powinno mieć zapewnioną opiekę.

Podejmując decyzję, warto wziąć pod uwagę także dojrzałość emocjonalną dziecka. Jeśli twoja pociecha będzie zostawała sama w domu w wakacje, przygotuj ją do tego odpowiednio wcześniej, rozmawiając o potencjalnych zagrożeniach i uczulając na otwieranie drzwi nieznajomym.

Zobacz także:

Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?

Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 4-latki do szkoły. Zgadniesz, co to za kraj?

Trzech ojców kontra jedna matka. Na tym filmiku nie da się nie śmiać

Bon energetyczny 2024. Limit 1700 zł na osobę w rodzinie, dla samotnych 2500 zł
Irena Kamińska-Radomska uczy Polaków, jak zachowywać się przy stole. Zdradziła, jak wychowuje wnuki
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy