portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Popularny dodatek do herbaty może zaszkodzić. Następnym razem się zastanów
fot. Pexels/Anna Pou

Popularny dodatek do herbaty może zaszkodzić. Następnym razem się zastanów

28 września 2023
Autor tekstu: Małgorzata Wódz

Nie spiesz się z podawaniem go dziecku. Choć jest zdrowym produktem, należy odczekać, nim wprowadzimy go do diety malucha.  Zbyt wczesne podawanie miodu może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Wyjaśniamy, od kiedy dziecko może jeść miód i dlaczego nie powinno go być w diecie niemowlęcia.

Miód w diecie niemowlaka to nie jest dobry pomysł

Miód to jeden z bardzo cennych naturalnych produktów. Wiele osób nie wyobraża sobie swojej diety bez miodu. Jedni sięgają po niego, gdy chcą wzmocnić odporność. Dla innych jest zdrowszym zamiennikiem cukru.

Miód ma bogate właściwości lecznicze, bywa używany przy leczeniu przeziębienia, chrypki, kaszlu, bólu gardła, kataru, zapalenia zatok czy przy lekkiej gorączce. Z tego powodu wielu rodziców szuka informacji, od kiedy można podawać miód dziecku.

Pediatrzy przestrzegają przed zbyt wczesnym wprowadzeniem miodu. Ten słodki i zdrowy produkt nie powinien znaleźć się w diecie niemowlaka, czyli dziecka przed ukończeniem 12. miesiąca życia. Można zacząć podawać go dopiero po 1. urodzinach . To samo dotyczy zarówno dodawaniu miodu do jedzenia, np. do kaszki, jak i rozpuszczania go w napojach, np. w wodzie czy mleku.

miód dla dziecka (1).png fot. Canva

Dlaczego niemowlęta nie mogą jeść miodu?

Miód może narazić niemowlę na ryzyko zachorowania na botulizm niemowlęcy. Pod tą nazwą kryje się zatrucie jadem kiełbasianym.

Choć miód nie ma nic wspólnego z wędlinami, mogą być w nim obecne przetrwalniki toksyny botulinowej.  Dla dorosłych nie jest to problemem, ale u dziecka kontakt z Clostridum botulinum może wywołać silne objawy zatrucia.

Z tego powodu nie należy podawać dziecku miodu, ale również uważać na inne produkty, które mogą go zawierać (warto czytać etykiety).

Na botulizm dziecięcy najbardziej narażone są niemowlęta między 3 a 20 tygodniem życia. W tym okresie flora ich jelit jest szczególnie podatna na zasiedlenie toksyną botulinową. Organizmy dzieci po pierwszym roku życia potrafią już poradzić sobie z tą bakterią.

Od kiedy i jak podawać miód dziecku?

Po raz pierwszy dziecko może spróbować miodu w drugim roku życia. Podobnie jak w przypadku każdego nowego produktu na początku najlepiej podać małą ilość i odczekać kilka dni, obserwując reakcję malucha.

Warto pamiętać, że na miód powinny również uważać dzieci ze skłonnością do alergii i te, których rodzice są już uczuleni na pyłki roślin. Miód zawiera ich sporo.

Jeśli dziecko dobrze zareaguje  na pierwsze porcje miodu, możesz podawać go od czasu do czasu. A podczas infekcji leczyć maluszka np. mlekiem z miodem. Pamiętaj jednak, że miód to słodki produkt. Choć jest naturalny, może wpływać na zdrowie zębów. Z tego powodu po zjedzeniu kanapki z miodem lub wypiciu dosładzanej nim herbatki najlepiej umyć dziecku zęby. Miód też jest kaloryczny, więc jedzony w dużych ilościach może przyczyniać się do wzrostu masy ciała.

Zobacz też:

Czerwone dłonie u dziecka. Co to może oznaczać?

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Każda mama powinna to wiedzieć

Mąka ziemniaczana na odparzenia u dziecka. Stary sposób, który może szkodzić

Oddziały ratunkowe pękają w szwach. Wszyscy pacjenci mają ten sam objaw
Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Wódz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy