Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Bez niego nie mogą normalnie żyć. Rodzice desperacko szukają leku, który zniknął z aptek
Marta Uler
Marta Uler 15.03.2024 12:53

Bez niego nie mogą normalnie żyć. Rodzice desperacko szukają leku, który zniknął z aptek

apteka
Fot. Materiały własne

Obdzwaniają apteki, szukają w internecie, bez skutku. Rodzice nie dostają nawet informacji, kiedy może się coś w tej sprawie zmienić. Co gorsza, gdy pytają o ten lek słyszą, że "nie ma i nie będzie”. A jest tak bardzo ważny dla dzieci z ADHD.

Od pewnego czasu są bardzo duże problemy z jego dostępnością. Gdy tylko gdzieś się pojawi, od razu znika lub natychmiast jest przez kogoś rezerwowany. 

Brakuje leku dla dzieci z ADHD

Od dłuższego czasu brakuje leku o nazwie Concerta firmy Janssen-Cilag International. To substancja stosowana u dzieci z ADHD. Braki występują praktycznie w całym kraju. Właściwie od lat zdobywanie tych tabletek było wyczynem, ale w ostatnich tygodniach w aptekach pod tym względem jest po prostu pustka.

Serwisy “Kto Ma Lek”, czy ”Gdzie Po Lek” pokazują dostępność na poziomie 0 proc., czasem jest to 1 proc., ale jak można sądzić z wypowiedzi rodziców, zdobycie tych szczątkowych ilości graniczy po prostu z cudem. Na grupach facebookowych, zrzeszających rodziców dzieci z ADHD, czuć duży niepokój. Tak źle jeszcze nie było.

"Zostało mi ostatnie opakowanie"

W mediach społecznościowych rodzice dzieci z ADHD pomagają sobie nawzajem, wspierają się, a także udzielają sobie cennych rad i informacji. Ostatnio główny temat to brak Concerty. “Zostało mi jedno niecałe opakowanie, naprawdę nie wiem, co zrobię, jak się skończy, a w aptekach nadal nic nie będzie” – pisze jedna z mam na grupie ”ADHD w domu i w szkole”. 

“Już ponad dwa tygodnie nie ma nigdzie Concerty. Jeszcze kilka dni i moje dziecko nie będzie w stanie pójść do szkoły” – pisze inny rodzic. ”Jest masakra z dostępnością. Żeby zdobyć choć jedno opakowanie, musimy robić prawdziwe kombinacje alpejskie”.

Rodzice stają na przysłowiowych rzęsach, by dostać gdzieś leki. Rezerwują nawet w aptekach odległych o kilkaset kilometrów, a potem pół dnia po nie jadą. Proszą krewnych i znajomych mieszkających gdzieś w pobliżu apteki, by im je odebrali i przysłali pocztą. Jednak cudem jest, jeśli w ogóle gdzieś zdobędą Concertę. A jak po nią pojechać to już szczegół. 

Ma być zamiennik – jest nadzieja

"Mnóstwo osób pyta o Concertę. To jeden z najczęściej wyszukiwanych u nas leków. Pacjenci zderzają się ze ścianą, bo nawet jeśli lek jest, to często zarezerwowany i nie mogą już go zamówić” – mówi cytowana przez parenting.pl farmaceutka i redaktorka portalu gdziepolek.pl, Angelika Talar-Śpionek.

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Ponoć już w najbliższych dniach powinien pojawić się zamiennik Concerty, tożsamy z nia lek o nazwie Atenza (można go będzie wykupić nawet, jeśli na recepcie mamy zapisaną Concertę). Na stronie gdziepolek.pl czytamy: "Mamy informację od producenta, iż od poniedziałku 11.03.2024 lek będzie wprowadzany na stany magazynowe w hurtowniach. Pierwszych dostaw do aptek możemy spodziewać się w II połowie marca br.”

Jeszcze (15.03) w aptekach go nie ma. Może od przyszłego tygodnia rodzice będą mogli kupić potrzebne leki.

Jak działa lek Concerta?

Concerta, czy Atenza, to nazwy handlowe leków, które w swoim składzie zawierają chlorowodorek metylofenidatu. To substancja stosowana w leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci powyżej 6. roku życia oraz dorosłych. Jest to środek, który w łagodny sposób działa na ośrodkowy układ nerwowy, w bardziej zauważalnym stopniu na psychikę niż na aktywność ruchową.

Sprawia, że dzieciom z ADHD łatwiej jest się skupić, ale także w pewnym stopniu ogranicza ich zachowania impulsywne. Powoduje, że mogą funkcjonować w społeczeństwie, przede wszystkim w grupie rówieśniczej, ale także "wytrzymywać” po prostu na lekcjach, ułatwia skupienie się i słuchanie. Miejmy nadzieję, że już niedługo będzie znów dostępny.

Zobacz także:

Przyszli ojcowie powinni uważać na te leki. Ich zażywanie może poważnie zaszkodzić dziecku

Wszyscy kochają metodę Montessori. Dla tych dzieci jest fatalna 

W dzisiejszych czasach dzieci wiele godzin wpatrują się w ekran, jeszcze zanim nauczą się mówić

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Tagi: Dziecko ADHD leki