portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach
Fot. Freepik/Mateus Andre

Brak tej witaminy może grozić chorobą krwi u dziecka. Objaw poznasz po oczach

15 kwietnia 2024

Tę chorobę widać po oczach, powoduje ją niedobór witaminy B12 i żelaza. Charakterystycznym objawem są podkrążone oczy.  Cienie pojawiają się i u dorosłych, i u dzieci.

Rodzice powinni zacząć martwić się, jeśli pomimo odpowiednich godzin snu dziecka, cienie pod jego oczami nie znikają. Wręcz przeciwnie — wydaje się, że tylko się pogłębiają. Nie można tego bagatelizować. To może być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

Cienie pod oczami mogą mieć wiele przyczyn

Cienie pod oczami pojawiają się u wszystkich. Wystarczy jedna nieprzespana noc, ale nie tylko. Bardzo często towarzyszą infekcjom, a zwłaszcza alergiom . Pojawiają się przy katarze siennym lub zapaleniu zatok. Tworzą się w czasie zapalenia spojówek.

Chociaż powyższe problemy z zasinieniami pod oczami nie są groźne, tego objawu nie można bagatelizować. Jeśli cienie nie znikają przez kilka dni, mogą być oznaką groźnej choroby.

Kasia - 2024-04-15T105349.686.jpg
Fot. Freepik

Cienie pod oczami to charakterystyczny objaw

Jeśli dziecko się wysypia, nie ma kataru ani innych objawów infekcji czy alergii, warto udać się do pediatry. Powinien wypisać skierowanie na badania z krwi, morfologię i poziom podstawowych witamin. Zazwyczaj podkrążone oczy są wynikiem niedoboru witaminy B12 i żelaza.

Warto wiedzieć, że obie substancje są ze sobą związane. Witamina B12 bierze udział w procesie powstawania czerwonych krwinek i poprawia wchłanianie żelaza. Brak jednego składnika może więc wpływać na problem z niedoborem drugiego. A to może mieć naprawdę opłakane skutki.

Niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza

Niedobór żelaza prowadzi do anemii (niedokrwistości), czyli bardzo niskiego poziomu hemoglobiny. Na ten problem najbardziej narażone są wcześniaki, ale w zasadzie każde dziecko może mieć problemy z brakiem żelaza. Szacuje się, że w Polsce niedokrwistość dotyczy około 25 proc. przedszkolaków!

Podstawowe objawy to właśnie podkrążone oczy, osłabienie, bóle i zawroty głowy i zaburzenia apetytu. Dzieci mogą być bardziej drażliwe i ospałe, gorzej radzić sobie z zadaniami szkolnymi, widać także, że mają gorszą kondycję. Niedobór żelaza wpływa także na obniżenie odporności i może odpowiadać za częste infekcje.

Problem jest jednak odwracalny. Trzeba tylko zadbać o odpowiednią dietę, obfitującą w żelazo, witaminę C i witaminy z grupy B. Do tego konieczna jest suplementacja tych składników . Dawkowanie określa lekarz na podstawie wyników badań.

Zobacz także:

Szczepienia na HPV w każdej szkole. Odbędą się bez zgody rodziców?

Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

Został ci taki krem z ubiegłego roku? Farmaceuta mówi, czy można go jeszcze używać

Odebrałam córkę z przedszkola i oniemiałam. Nauczycielki nie pisnęły o tym ani słowa
Jak sobie radzić z zaparciami? Wymieniamy aż 17 produktów, które działają od razu
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy