Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Brud, zgniłe liście i śmieci. Place zabaw po zimie straszą i nikt z tym nic nie robi
Beata Łajca
Beata Łajca 20.02.2024 15:15

Brud, zgniłe liście i śmieci. Place zabaw po zimie straszą i nikt z tym nic nie robi

plac zabaw
fot. Portal Parentingowy

Pierwsze cieplejsze dni zachęciły mnie do wybrania się z moimi dziećmi na nasz osiedlowy plac zabaw. Zastałyśmy tam jednak bardzo smutny widok, który skutecznie odebrał ochotę na zabawę. Sterty zbutwiałych liści, niedopałki papierosów i wszechobecny brud. Ktoś powinien to posprzątać, tylko kto?

Po długiej zimie place zabaw nie wyglądają zachęcająco. Huśtawki i zjeżdżalnie pokrywa gruba warstwa nagromadzonego miesiącami brudu, a wszędzie walają się przypadkowe śmieci. Każdy plac zabaw ma swojego administratora, który odpowiada nie tylko za stan techniczny, ale także za czystość. Jeżeli zapomni on o swoich obowiązkach, warto mu o tym przypomnieć.

Kto odpowiada za czystość na placu zabaw

Nie ma tutaj jednej odpowiedzi. Place zabaw mogą mieć najróżniejszych administratorów. Może to być przedszkole lub żłobek, wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa, czasami gmina, restauracja, albo nawet osoba fizyczna.

Założyć plac zabaw może właściwie każdy, kto spełni określone warunki. A kiedy plac zabaw założy, to jest też odpowiedzialny za jego czystość.

Beata (56).jpg
fot. Portal Parentingowy

Skąd wiadomo, kto administruje placem zabaw? Taka informacja musi być umieszczona w widocznym miejscu wraz z danymi kontaktowymi, chociażby po to, aby każdy wiedział, gdzie ma zgłaszać wszelkie usterki czy brud. Takie są przepisy, które obowiązują wszystkich właścicieli placów zabaw.

Beata (55).jpg
fot. Portal Parentingowy

Kiedy są sprzątane place zabaw

Każda wspólnota czy gmina, która ma na swoim terenie plac zabaw, powinna go regularnie sprzątać. Tak samo jak koszona jest trawa na osiedlowych trawnikach i opróżniane są kosze na śmieci. Przynajmniej takie jest założenie. 

Beata (57).jpg
fot. Portal Parentingowy

Poza tym wszystkie większe miasta mają harmonogram "wiosennych porządków".  Zwykle dzieje się to w lutym, marcu i na początku kwietnia. To pozimowe sprzątanie dotyczy także zapuszczonych placów zabaw. Urządzenia czyści się myjkami ciśnieniowymi, a piasek w piaskownicy wymienia na nowy.

Informacje o tym, kiedy planowane są prace porządkowe w danym mieście, są podawane do publicznej wiadomości. Można ich szukać np. na gminnych stronach internetowych.

Kto sprawdza stan techniczny placu zabaw

Śmieci i brud to nie jedyny problem. Kolejnym jest stan techniczny wszystkich urządzeń na placu zabaw. Administratorzy są zobowiązani przepisami, (m.in. prawa budowlanego), do regularnej kontroli bezpieczeństwa wszystkich elementów placu.

Podstawowe oględziny placu zabaw odbywają się tak często, jak zadecyduje administrator. Prawnie jest zobowiązany do kontroli funkcjonalnej, którą powinien przeprowadzać nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Oprócz tego każdy go zawiaduje placem zabaw, musi zlecić gruntowną kontrolę roczną i pięcioletnią, z której sporządzane są raporty. Tę ostatnią może już wykonać tylko osoba z uprawnieniami budowlanymi. Za brak należytej kontroli i napraw uszkodzeń, które taka kontrola wykaże, zarządcę placu zabaw czekają konsekwencje prawne.

Beata (58).jpg
fot. Portal Parentingowy

Weźmy sprawy w swoje ręce

Jeżeli osiedlowy czy gminny plac zabaw wymaga porządków, powinniśmy to zgłosić to administratora. Jeżeli tutaj odbijemy się od ściany, możemy wnieść skargę do władz miasta. Uszkodzenia, których zarządca nie naprawia, można zgłosić do powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego.

Spędzanie czasu na dworze jest przyjemne i zdrowe zarówno dla nas jak i dla naszych dzieci. Jeżeli chcemy cieszyć się czystym placem zabaw, który będzie przyjemnym i bezpiecznym miejscem dla naszych dzieci, wiele możemy zrobić sami. Wystarczy reagować na wszelkie próby zaśmiecania czy niszczenia wspólnej przestrzeni.

Większość rodziców przyprowadzających dzieci na mój osiedlowy plac zabaw, dba o to miejsce, jak o własny dom. Kiedy ktoś przychodzi i widzi porozrzucane śmieci, po prostu je wyrzuca, bez szukania winnego. Nie wiem, czy jesteśmy w tym przypadku tylko wyjątkiem, ale myślę, że tak powinno być wszędzie. W końcu nie robimy to dla własnych dzieci.

Zobacz także:

Rekrutacja do przedszkoli 2024. Na rodziców czeka kilka niespodzianek

Żeromski, Sienkiewicz, Mickiewicz. Z listy lektur znikają klasyki

Tym razem pojawiły się wcześniej! Uważajcie na rodzinnych spacerach

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
Konkurs BLW
Mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu niemowląt od wydawnictwa RM! Szczegóły poniżej. Każdy rodzic  staje przed dylematem: jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka? Odpowiedź powinna być oczywista: wtedy, gdy dziecko będzie gotowe. Dla każdego malucha będzie to nieco inny moment, jak więc poznać, że to już? Najlepiej sięgać po ekspercką wiedzę i… zaufać dziecku.Przed wami piękna przygoda, bo rozszerzanie diety to czas, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat kolejnym zmysłem - smakiem. Żeby ułatwić wam tę przygodę, mamy nie lada gratkę - konkurs, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu dzieci w tym cudownym okresie.
Czytaj dalej
Te słowa niszczą dzieciństwo i rujnują dorosłość. Nigdy nie mów tak do swojego dziecka
dziewczynka
”Nie przesadzaj”,  “nie dramatyzuj”, “znowu histeryzujesz” - to najgorsze, co może usłyszeć dziecko, które przychodzi do rodzica z problemem. Takie komunikaty są bardzo krzywdzące, bo mówią wprost, że uczucia dziecka są nieprawdziwe, albo że ono w ogóle nie powinno się tak czuć. To czysta przemoc psychiczna, której skutki są tragiczne.Takie zagrania ze strony rodziców niszczą psychikę dziecka. Może się to objawiać już w wieku przedszkolnym, nie tylko zamykaniem się w sobie, ale też objawami psychosomatycznymi, chociażby bólem brzucha. Jeżeli używasz takich słów w rozmowie z dzieckiem, natychmiast przestań.
Czytaj dalej