portalparentingowy.pl Życie rodzinne By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć
fot. Facebook/Klimaty Podlasia

By wyjść za mąż, potrzyj się jajkiem. Przesądy Wielkanocne potrafią zaskoczyć

19 marca 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Z wielkanocną palmą nie ma żartów! Nasze babcie doskonale zdawały sobie z tego sprawę. Palma może przynieść szczęście, zdrowie i bogactwo, ale nieodpowiednio potraktowana gwarantuje pecha do kolejnych świąt. Nie wolno jej wyrzucać, a niektóre dekoracje palmowe podobno powinno się zjadać. Jakie przesądy wiążą się z Niedzielą Palmową?

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą rozpoczyna Wielki Tydzień. Tego dnia wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy i pielęgnujemy tradycję święcenia palm. Kiedyś wierzono, że palmy mają ogromną moc, podobnie jak święcone jajka. Te przesądy to ślad po pradawnych wierzeniach naszych przodków, z czego dzisiaj niewielu z nas zdaje sobie sprawę.

Palma ma moc

Jeden z przesądów mówi, że swojej palmy wielkanocnej nie wolno nikomu oddawać . Po wyjściu z kościoła poświęconą palmę powinniśmy od razu zanieść do domu, żeby przyniosła nam szczęście. Jeżeli oddamy ją komuś innemu – ta pomyślność przejdzie w jego ręce. Z palmą w ręku warto obejść wszystkie kąty w swoim domu . To stary wiejski zwyczaj, który ma przynosić bogactwo.

Palmy powinna pozostać w domu jak najdłużej, a najlepiej do kolejnych świąt. Będzie chronić przed złymi mocami . Można ją stawiać w oknie w czasie burzy, aby odganiała pioruny. Inny przesąd zaleca zjeść trzy bazie z wielkanocnej palmy . Ma to nie tylko przyciągać pieniądze, ale także chronić przed chorobami.

Poświęconych gałązek nie wolno wyrzucić do kosza, można je tylko zakopać, albo spalić. Właśnie z palm wielkanocnych uzyskuje się popiół, którym posypywane są głowy wiernych w Środę Popielcową, dlatego po niektóre parafie zbierają palmy od wiernych.

Beata - 2024-03-19T093444.489.jpg
fot. Facebook/Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Im dłuższa, tym lepsza

Dawniej, na wsi, wielkanocne palmy miały wyjątkowe znaczenie. Długa i strojna palma była oznaką bogactwa gospodarza . W Małopolsce miała mieć tyle metrów, ile morgów ziemi było w gospodarstwie. Po tym starym zwyczaju pozostała ciągle żywa przepiękna tradycja pielęgnowana w Lipnicy Murowanej .

Tutaj co roku odbywa się konkurs palm wielkanocnych. Najwyższe nagradzane palmy mają nawet ponad 35 metrów wysokości! Ale w plebiscycie nagrody przyznaje się nie tylko za wysokość, ale też sposób wiązania, smukłość i dekoracje.

Lipnickie palmy wykonuje się tradycyjnym sposobem i tylko z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Całe widowisko jest bardzo spektakularne i przyciąga turystów z całej Polski. Poza Lipnicą Murowaną już prawie nikt nie wykonuje palm własnoręcznie, a szkoda. Nadal jednak malujemy pisanki, które, jak się okazuje, także wiążą się z przesądami.

Beata - 2024-03-19T085558.594.jpg
fot. Facebook/GDK Lipnica Murowana

Pisanki na mrówki i miłość

Bardzo intrygujące są przesądy dotyczące święconych jajek, których podobnie jak palm, nie wolno wyrzucać. Skorupki pisanek można zakopać w pobliżu domu — będą wówczas chronić przed inwazją mrówek. Na wsi podkłada się je kurom w kurniku, aby się lepiej niosły.

Inni uważają, że skorupki święconych pisanek zakopane na polu, będą przynosić urodzaj . Ale niewiele osób wie, że mogą także przynieść miłość, zwłaszcza tym nieszczęśliwie zakochanym.

Panna zakochana bez wzajemności, zanim obierze święcone jajko, powinna potrzeć nim jakąś część ciała . W założeniu ma to być taka część, którą panna chciałaby ukochanego uwieść. Po zjedzeniu jajka panna musi zachować skorupkę i dyskretnie dosypać ją do jedzenia mężczyzny, do którego wzdycha. Oczywiście najpierw powinna ją drobno zmielić. Taki obrzęd sprawi, że panna weźmie ślub jeszcze przed kolejnymi świętami.

Beata - 2024-03-19T093654.150.jpg
fot. Facebook/Muzeum Wsi Lubelskiej

Tradycja starsza niż chrześcijaństwo

Barwne tradycje i przesądy związane z Niedzielą Palmową i Wielkanocą wynikają z tego, że część świątecznych zwyczajów, które dzisiaj praktykujemy, została przejęta z dawnych słowiańskich wierzeń . W zamierzchłych czasach były i palmy i pisanki, ale nie miały nic wspólnego ze Zmartwychwstałym Chrystusem.

W czasie zbliżonym do Wielkanocy nasi słowiańscy przodkowie obchodzili Jare Gody . Był to czas wyjątkowo magiczny, związany wiosennym przebudzeniem natury. To wtedy przygotowywano tzw. wiechy, czyli wiązanki z gałązek i roślin o magicznych właściwościach, które miały odpędzać złe moce.

Jajko miało dla pradawnych Słowian ogromną moc, było składane w ofierze i miało służyć jako łącznik śmiertelników z bogami. To pradawni Słowianie zapoczątkowali tradycję dekorowania jajek , a każdy wzór miał dla nich wyjątkowe znaczenie. Tradycje pogańskie przeniknęły do kultury chrześcijańskiej, a opisane przesądy są tego najlepszym dowodem. Czy dzisiaj można w nie wierzyć? Trudno powiedzieć. Ale w tym roku na pewno nie wyrzucę mojej wielkanocnej palmy.

Zobacz także:

Wystarczą flamastry i rolka papieru. Pomysł na banalnie proste pisanki

W niedzielę bezwzględnie tego unikaj. To grzech ciężki!

Tego nie powinno się robić po śmierci bliskiej osoby. Inaczej "zmora" powróci

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco

Języki teściowej powinny znaleźć się w każdym domu. Ten kwiat dba o nasze zdrowie
Wegańska linia Kokos Pomarańcza do kompleksowej pielęgnacji – nowość Ziai
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy