Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Cały szpital płakał, gdy go przywieźli. Matce Piotrusia nawet nie drgnęła powieka

Cały szpital płakał, gdy go przywieźli. Matce Piotrusia nawet nie drgnęła powieka

Matka Piotrusia
Fot. Screenshoty z programu Uwaga! TVN

Całą Polskę obiegła wieść o śmierci Piotrusia z Przemkowa. 11-tygodniowy chłopczyk w lutym trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami głowy i klatki piersiowej. Nie odzyskał przytomności i chociaż lekarze długo walczyli o jego zdrowie, nie udało się go uratować.

Lekarze powiadomili policję, a rodzice chłopca trafili do aresztu. Teraz niespodziewanie na wolność wyszła matka Piotrusia. Postanowiła opowiedzieć, jaki koszmar odbywał się codziennie w ich domu.

Śmierć Piotrusia z Przemkowa

Piotruś z Przemkowa miał zaledwie 11 tygodni, kiedy trafił do szpitala w Zielonej Górze. Ciężkie obrażenia głowy, klatki piersiowej, zrośnięte żebro, które musiało być złamane kilka tygodni wcześniej. Lekarze nie mieli wątpliwości, że dziecko padło ofiarą przemocy

Jego rodzice trafili do aresztu i usłyszeli zarzut znęcania się nad dzieckiem. Piotruś nie odzyskał przytomności. Był w śpiączce, jednak wyszedł ze szpitala. On i jego starszy brat, 1,5-roczny Filipek, trafili do rodziny zastępczej, gdzie otrzymali mnóstwo miłości i opiekę.

Rodzice zastępczy mieli nadzieję, że uda się go uratować. Liczyli się z tym, że może być niepełnosprawny, ale wierzyli, że uda się przywrócić go do zdrowia. Niestety stan chłopca pogorszył się po trzech tygodniach. W maju tego roku niespełna półroczny Piotruś zmarł. Nie dało się go uratować. 

"Trzymał go za szyję, żeby nie płakał"

Rodzice Piotrusia od razu trafili do aresztu. Jak powiedziała Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy, postawiono im zarzuty znęcania się nad dziećmi, wspólnie w porozumieniu. Matka chłopca jednak wyszła teraz na wolność.

Wystąpiła w programie “Uwaga! TVN” i opowiedziała o tym, jak wyglądały ostatnie godziny, zanim Piotruś i jego braciszek trafili do szpitala. Z jej słów wynika, że to ojciec znęcał się nad chłopcem.

Karmiłam dziecko i ciężko oddychało. Marcin, jego ojciec, mówi: "Czemu on tak oddycha?". Wziął syna uderzył i potrząsał i dał mi już martwego. Wtedy powiedziałam, żeby zadzwonił na pogotowie.

Mężczyzna znęcał się także nad starszym synem i partnerką. Matka chłopca opowiedziała o codziennym koszmarze:

Brał go i trząsł nim, potem uderzył, albo pięścią, albo ręką. Tak było prawie co dzień. Jemu przeszkadzało, że płacze. I on trzymał go za szyję, żeby nie płakał. Mały robił się czerwony. Filipka też bił, też go trzymał za grdykę, jak płakał.

Była z nim z przyzwyczajenia

Zapytana przez dziennikarza, dlaczego nie reagowała na przemoc partnera w stosunku do dzieci, Monika M. odpowiedziała, że "mu mówiła". Nie poszła na policję, bo partner stosował wobec niej przemoc, złamał jej nos. "Byłam z nim, bo byliśmy do siebie przyzwyczajeni" - dodała.

Nie ulega wątpliwości, że w tej historii po raz kolejny zawiodły instytucje, które powinny pomóc dzieciom. Rodzina od dawna była objęta pomocą społeczną, miała przydzielonego asystenta rodziny. To jednak nie ocaliło Piotrusiowi życia. Jego starszy brat, Filipek, także mierzył się z problemami zdrowotnymi. Na szczęście wyszedł ze szpitala i obecnie przebywa pod opieką rodziny zastępczej.

Matka Piotrusia wyszła na wolność

Mama Piotrusia opuściła areszt na mocy decyzji Sądu Okręgowego w Legnicy. Jak powiedział w “Uwadze! TVN” Jarosław Halikowski, rzecznik sądu, dowody nie są wystarczające:

Zebrany w sprawie materiał dowodowy nie daje podstaw do przyjęcia, iż mamy do czynienia ze znacznym stopniem prawdopodobieństwa popełnienia przez podejrzaną zarzucanych jej czynów.

Prokuratura jest jednak innego zdania. Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy powiedziała w programie “Uwaga! TVN”: "To stanowisko naszym zdaniem jest bezpodstawne, a nadto w sprawie nadal istnieją przesłanki, aby stosować areszt, ponieważ ta kobieta ma skłonności do manipulacji".

Wyrokiem oburzeni są także sąsiedzi rodziny i matka zastępcza Piotrusia, pani Joanna. Nie ukrywa emocji, mówiąc: "Wypuszczając mamę dziecka, które nie żyje, dajemy ciche przyzwolenie innym oprawcom, że tak może być".

Zobacz także:

"Mamo, wybacz mi, zabierz mnie do domu" błagał Krzyś. Dostał list pożegnalny i wrócił do domu dziecka

"Było źle, bo nie było mamy i taty". Urzędnicy zabrali dzieci na podstawie anonimowego donosu

Sama siebie nazywa "katem". Angelika zgotowała synowi piekło

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
Dziecka na wesele nie zaprosili?! I dobrze, przecież to nie jest miejsce dla dzieci
zabawa na weselu
zabawa na weselu
Tradycyjne polskie wesele to nie jest impreza dla dzieci. Na weselu leją się strumienie alkoholu, jest bardzo głośno i zdarzają się sceny, których dzieci oglądać nie powinny. Wcale nie jestem zwolenniczką tego, żeby żadnego dziecka na wesele nie zapraszać. Bo dzieci są pełnoprawnymi członkami rodziny i powinny uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu jak ślub kogoś bliskiego. Ale dziecko na wesele trzeba przygotować, tak samo jak wesele trzeba przygotować na dzieci.Dostałaś zaproszenie na wesele wraz z dziećmi. Może się cieszysz na wspólną zabawę, a może żałujesz, że będziesz musiała się z nimi "użerać". Żeby oszczędzić sobie, Młodej Parze, wszystkim gościom, a co najważniejsze samym maluchom, niepotrzebnego stresu do wesela z dziećmi trzeba się przygotować. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i organizatorów.
Czytaj dalej
Zarabiamy 13 tys. złotych i nie stać nas na wakacje. Na chleb pożyczamy od mojej matki
rodzina
rodzina
Obydwoje zarabiają więcej niż najniższa krajowa. Oprócz tego biorą 800+ na dwójkę dzieci i RKO na młodszą córkę. Ich miesięczny budżet wynosi około 13 tys. złotych. A mimo to w tym roku, tak samo jak w poprzednim, na żadne wakacje nie pojadą. Ratuje ich tylko to, że jego rodzice mają dom na wsi. Dzięki temu będą mieli, chociaż namiastkę urlopu.Na żadne inne wakacje ich nie stać. On zarabia na prowizji i do pracy jeździ autem. Ona jest kasjerką. Na dzieci zdecydowali się, gdy dostała umowę na czas nieokreślony. Ich maluchy nie noszą najlepszych ubrań, a ona do fryzjera chodzi tylko raz na 2 miesiące. Ostatnie co można powiedzieć o Asi i Michale to, że są rozrzutni. Dlaczego w takim razie nie udało im się zaplanować porządnych wakacji?
Czytaj dalej