"Co się stało z Marysią?” Na nowych zdjęciach widzowie nie poznają aktorki
Jeśli ktoś nie śledzi na bieżąco serialu "Pierwsza miłość”, może być zaskoczony. Aktorka, która wciela się w postać Marysi, bardzo ostatnio się zmieniła. Najwierniejsi fani jednak wiedzą, w czym rzecz. Aneta Zając cierpi na coraz bardziej powszechną wśród kobiet chorobę.
Choroba Hashimoto to zapalenie tarczycy, którego jednym z objawów są właśnie kłopoty z wagą. Chora osoba może wciąż na zamianę chudnąć i tyć, a jej styl życia niewielki ma na to wpływ.
Aneta Zając znacznie przytyła
Widzowie serialu "Pierwsza miłość” od pewnego czasu mogą obserwować zmianę, jakiej doznała Aneta Zając. Aktorce wcielającej się w postać Marysi przybyło trochę kilogramów. Ten, kto pamięta ją sprzed lat, może być naprawdę zaskoczony. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać scenę ze zlotu absolwentów, w którym wzięła udział Marysia.
Ubrana jest w dopasowaną czarną suknię, tańczy. Dokładnie widać, że jej sylwetka wyraźnie się zaokrągliła. Nie brak kąśliwych komentarzy internautów, w stylu:
"Co się stało z Marysią?!”
"Przytyła!”
"Jest masa!”
Na szczęście, oprócz tych złośliwych uwag, znajdziemy i takie:
" Widać, że ma chorą tarczycę i najzwyczajniej w świecie jest spuchnięta! Niedawno była szczupła, więc to raczej nie efekt złej diety!”. Ten ostatni komentarz trafia w punkt. Aneta Zając cierpi na chorobę Hashimoto.
W Hashimoto raz się tyje, raz chudnie
Choroba Hashimoto to inaczej przewlekłe autoimmunologiczne (limfocytowe) zapalenie tarczycy . Jest to stan, w którym układ odpornościowy atakuje tarczycę. Na tę chorobę zapada coraz więcej kobiet, ale chorują także mężczyźni, choć znacznie rzadziej. Zwykle, zanim pacjent zostanie zdiagnozowany, na długo wcześniej odczuwa już nieprzyjemne objawy związane z Hashimoto. Są to, m.in.:
- niewielkie powiększenie przedniej części szyi (wole),
- uczucie zimna,
- zaparcia,
- senność,
- drażliwość, depresja,
- suchość skóry, łamliwość paznokci, wypadanie włosów,
- zaburzenia miesiączkowania,
- puchnięcie twarzy,
- przybieranie na wadze,
- zaburzenia pamięci.
Chorobę Hashimoto należy oczywiście leczyć, przede wszystkim hormonalnie, ale wsparciem w terapii jest dieta. I tę Aneta Zając stosuje. Weźmy pod uwagę fakt, że odcinki, które aktualnie są emitowane, nagrywane były już jakiś czas temu. To, jak teraz wygląda aktorka, można zobaczyć choćby na jej profilu na Instagramie:
Zdrowa dieta w walce z Hashimoto
Odchudzanie przy Hashimoto nie jest łatwą sprawą. Zaburzenia hormonalne zmieniają funkcjonowanie organizmu. Bywa, że ktoś, kto je naprawdę mało, i tak przybiera na wadze. Dlatego tak ważne jest, by nie odchudzać się na własną rękę i by dietę opracował nie "zwykły” dietetyk, ale dietoterapeuta .
Aneta Zając, 41-letnia mama dwójki dzieci, zdradziła, jak się odżywia. Przy Hashimoto trzeba stosować zbilansowana dietę o obniżonej wartości kalorycznej oraz zwiększonej zawartości białka i błonnika pokarmowego . Im więcej błonnika, tym wydajniejsza praca układu pokarmowego.
Aktorka opowiadała w wywiadach, że w jej jadłospisie nie ma miejsca na tłuste mięso, sięga natomiast po zdrowy tłuszcz, który znajduje się w morskich rybach, oliwie z oliwek, orzechach i awokado. Nie je cukru ani mąki pszennej. Spożywa mnóstwo surowych warzyw, fermentowane produkty mleczne, takie jak kefir czy maślanka. Istotne są także jajka, soczewica i fasola.
Zdrowa dieta w Hashimoto to nie wszystko
Odpowiednio dobrane leczenie hormonalne oraz właściwa dieta to podstawa w leczeniu Hashimoto, ale osoby cierpiące na tę chorobę powinny pamiętać także o innych kwestiach, dzięki którym ich organizm będzie prawidłowo funkcjonował. Należy się dobrze nawadniać (pijemy ok. 30 ml wody na każdy kg masy ciała), wysypiać, no i oczywiście eliminować stres.
W tym ostatnim bardzo pomaga np. aktywność fizyczna. Aneta Zając może być tu przykładem dla innych chorych . Aktorka jeździ na rowerze i rolkach, a w tak paskudną pogodę, jaka teraz, ćwiczy pod okiem trenera personalnego. Od czasu do czasu gra w tenisa i ćwiczy jogę. Choroba Hashimoto jest podstępna i potrafi dać w kość, ale jeśli umiejętnie do niej podejdziemy, naprawdę da się ją kontrolować.
Zobacz także:
Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych
Niedoczynność tarczycy a ciąża
Hormony w ciąży – dlaczego są ważne, za co odpowiadają, jak sobie radzić?