Co zrobić z palmą po Wielkanocy? Kościół: "To świętokradztwo"
Kolorowe palmy złożone z bazi, farbowanych trawek i liści bukszpanu przygotowujemy na Niedzielę Palmową. To tego dnia zanosi się je do Kościoła, by ksiądz je poświęcił.
Potem zdobią wielkanocny stół, obok pisanek, żonkili i stroików z kurczaczkami. Jednak święta kiedyś się kończą. Według tradycji palma powinna z nami pozostać przez cały rok.
Symbolika palmy wielkanocnej
Dawniej palma wielkanocna miała ogromne znaczenie. Robiło się ją, by upamiętnić uroczyste powitanie Jezusa w Jerozolimie. Jest symbolem tryumfu nad śmiercią oraz nowego życia.
Palma według tradycji ma niezwykłą moc. Same bazie miały chronić dom przed nieszczęściem, burzą i pożarem. A wierzbowe “kotki”, puchate, mięciutkie kwiatostany, to ochrona przed chorobą gardła i zębów. Dlatego w niektórych częściach Polski się je połyka. Oczywiście po poświęceniu.
Palemki tworzy się z roślin, które są dostępne pod ręką. Podstawą są bazie, czyli gałązki wierzby. Dodaje się do nich także listki zimozielonych roślin: barwinków i bukszpanów oraz suche kwiatostany traw ozdobnych i gałązki cisu. Dawniej strojono ją też w papierowe lub suszone kwiaty.
Palmy nie można wyrzucić
Obecnie palmom wielkanocnym nie nadaje się takiego wielkiego znaczenia. Są raczej traktowane jako element folkloru, świątecznej tradycji. Ładnie wyglądają na stole w Wielkanoc, ale po świętach nie bardzo wiadomo, co z nimi robić.
Przede wszystkim nie wolno ich wyrzucić. I to nie tylko dlatego, że pozbywając się palmy z domu, wyrzucamy też szczęście. Ale przede wszystkim dlatego, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego jest to świętokradztwo.
Poświęcona palma jest rzeczą świętą. Wyrzucenie jej na śmietnik to profanacja. W oczach Kościoła jest to niegodne traktowanie rzeczy poświęconych Bogu. Takie świętokradztwo to grzech ciężki.
Co zrobić z palmą po świętach
Palmę po świętach możesz zostawić w domu przez cały rok. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stała w wazonie lub była powieszona gdzieś na ścianie czy przy drzwiach. Jeśli nie chcesz jej trzymać na wierzchu, możesz ją przechowywać w szafce.
Co najważniejsze, palmy możesz święcić wielokrotnie. Nie ma żadnej kościelnej zasady, która mówi, że należy co roku mieć nową. Jeśli jednak chcesz ją wymienić, nie możesz tak po prostu jej wyrzucić.
Kościół dopuszcza spalenie palmy lub zakopanie jej w ziemi. Możesz ją także zanieść do parafii. To właśnie ze spalenia starych palm wielkanocnych powstaje popiół używany w czasie obrzędów Środy Popielcowej.
Zobacz także:
Już czas! Nastaw zakwas dzisiaj, a na Wielkanoc wyjdzie ci pyszny żurek [PRZEPIS]
Poradnik dla każdej babci. Co podać wnukom na Wielkanoc, by rodzice nie robili afery
Nie odkładaj zakupów na Wielką Sobotę. Sklepy zmieniają godziny otwarcia przed świętami
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco