portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Druhowie z OSP ruszyli z pomocą. Uratowali życie dwutygodniowego dziecka
Fot. Facebook Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

Druhowie z OSP ruszyli z pomocą. Uratowali życie dwutygodniowego dziecka

11 stycznia 2024
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Wśród najgorszych lęków, jakie towarzyszą młodym rodzicom, przoduje zachłyśnięcie. Niby każdy z nas wie, co robić, ale czy zachowasz zimną krew, jeśli życie dziecka będzie dosłownie leżało w twoich rękach? Często można usłyszeć, że to wiedza, którą trzeba posiadać, ale... "oby się nigdy nie przydała".

Dwutygodniowy noworodek, który zachłysnął się mlekiem 10 stycznia 2024 roku w Porąbcach (powiat bielski) mógł na szczęście liczyć na przytomną reakcję swojej mamy. Akcji ratunkowej nie ułatwiała zimowa aura panująca w okolicy. Na szczęście kobieta wezwała na pomoc strażaków, którzy ponad wszelką wątpliwość uratowali życie dziecka.

Dramatyczne wołanie o pomoc

Tuż przed godz. 18:00 do centrum powiadamiania alarmowego w Katowicach wpłynęło zgłoszenie o dwutygodniowym noworodku, który, jak informowała zgłaszająca, miał się zachłysnąć mlekiem. Problem polegał na tym, że Porąbce to miejscowość położona na terenach górskich. Dyżurny wysłał na miejsce strażaków z OSP Porąbka.

Ochotnicy od razu ruszyli na pomoc. Dzięki wykorzystaniu przystosowanego do poruszania się w trudnym terenie quada, udało im się sprawnie dotrzeć do poszkodowanego dziecka. Maluszek był siny i miał trudności z oddychaniem. Ratownicy od razu przystąpili do udzielania pierwszej pomocy.

Strażacy rozpoczęli procedurę ratunkową

Strażacy przystąpili do procedur ratunkowych, czyli udrażniania dróg oddechowych dziecka. Na szczęście działanie ratowników bardzo szybko przyniosły efekt i maluszek mógł swobodnie oddychać. Krótko po strażakach na miejsce dotarła załoga pogotowia ratunkowego. Medycy przebadali dziecko i określili jego stan jako dobry.

Zapadła decyzja o pozostawieniu dziecka w domu pod opieką matki. Dzięki natychmiastowej i skutecznej pomocy udzielonej przez strażaków hospitalizacja dziecka nie była potrzebna. Brawa dla druhów!

Jak postępować w przypadku zachłyśnięcia

Jeśli dziecko się zachłyśnie, lub w jego drogach oddechowych utknie niewielki przedmiot, należy bezzwłocznie udzielić mu pomocy. Jeśli jest z nami inna osoba, prosimy ją o wezwanie pogotowia, a sami przystępujemy do udzielenia pomocy. Jeśli jesteśmy sami - wybieramy nr 112 i włączamy tryb głośnomówiący, jednocześnie staramy się pomóc dziecku.

W przypadku niemowląt układamy dziecko na przedramieniu twarzą w dół i lekko pochylamy. Następnie składamy dłoń w łódeczkę i poklepujemy z przestrzeń międzyłopatkową, w przypadku starszych dzieci, zachęcamy je do kaszlu. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcją dyspozytora, który będzie instruować rozmówcę aż do przybycia fachowej pomocy.

Zobacz także:

"Nikt nie ocenia rodziców, że nie dopilnowali dziecka". Rozmowa z ratownikiem medycznym

Zachłystowe zapalenie płuc u dzieci

Każdy rodzic powinien to wiedzieć. Pierwsza pomoc w przypadku zakrztuszenia

Jaki miód pomoże na gorączkę, a jaki na kaszel? Warto mieć go w domu!
Palacza trzymaj od dziecka z daleka. Szkodzi mu nawet sam jego zapach
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.

Napisz do mnnie: marta.lewandowska@iberion.pl


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy