Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Kiedy drugie? Wyjaśniamy, kiedy można bezpiecznie zajść w kolejną ciążę
Beata Łajca
Beata Łajca 27.03.2024 13:27

Kiedy drugie? Wyjaśniamy, kiedy można bezpiecznie zajść w kolejną ciążę

ciąża dziecko
fot. Freepik/prostooleh

"Szybko róbcie drugie, będzie miało się z kim bawić!" Babcie i ciocie lubią tak doradzać młodym mamom. Tymczasem z decyzją o poczęciu kolejnego dziecka nie ma się co spieszyć. Z drugą ciążą warto poczekać przynajmniej półtora roku, przede wszystkim ze względu na zdrowie mamy.

Dwoje dzieci to dwa razy więcej niż jedno – mówiłam, gdy rodzina pytała mnie, jak sobie radzę po drugim porodzie. Ale kwestia logistyki w powiększaniu rodziny schodzi na dalszy plan. Jeżeli chcemy bezpiecznie zajść w drugą ciążę, powinnyśmy poczekać także ze względu na ryzyko, jakim obciążone są dzieci poczęte zbyt szybko po poprzednim porodzie.

Nawet dwa lata

Kiedy kobieta może bezpiecznie zajść w drugą ciążę? Jak w wielu kwestiach medycznych, tutaj także zdania lekarzy są podzielone. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa, że z drugą ciążą warto zaczekać półtora roku, bez względu na to, jaką drogą odbył się poród. W innych źródłach czytamy, że jeszcze lepiej dać sobie całe dwa lata.

Regeneracja organizmu matki po ciąży i porodzie zajmuje, według różnych badań, od 18 do 24 miesięcy. Warto dać sobie ten czas, bo zbyt wczesne zajście w ciążę znacznie zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i anemii ciążowej, która wpływa na zdrowie płodu, a także depresji poporodowej.

Mówi się, że macica potrzebuje 6 tygodni na powrót do formy sprzed ciąży. Na półtora miesiąca wyznacza się też okres połogu, w którym mama jest wyjątkowo wrażliwa i po którym powinna bezzwłocznie udać się na kontrolę do ginekologa. Zachodzenie w ciążę tuż po połogu lub jeszcze w trakcie jest skrajnie nieodpowiedzialne, a niestety czasem się zdarza.

Beata - 2024-03-21T133404.044.jpg
fot. Freepik

Płodność po porodzie

Nadal pokutuje przekonanie, że w trakcie połogu, albo nawet całego karmienia piersią, kobieta nie jest płodna. To, że właśnie urodziłaś dziecko i nie masz miesiączki, nie znaczy, że nie możesz zajść w ciążę. Miesiączka do płodności ma się nijak. Płodność wynika z owulacji, która zachodzi także wtedy, gdy kobieta po porodzie nie miesiączkuje.

Pierwsza owulacja może wystąpić nawet już po 2 tygodniach od porodu. Jeżeli kobieta karmi piersią, to do tego czasu też będzie niepłodna, ze względu na wysoki poziom prolaktyny. Ale doskonale wiadomo, że tak szybko po porodzie nie powinno się współżyć. Zielone światło do zbliżenia powinien dać lekarz ginekolog na kontroli popołogowej.

Prolaktyna odpowiada także za to, że mamy karmiące piersią, dłużej czekają na pierwszy okres po porodzie. Ale po 2 tygodniach poziom prolaktyny nie jest już tak wysoki, żeby zapewniał naturalną antykoncepcję. Warto to więc jeszcze raz powtórzyć: karmienie piersią nie zapobiega zajściu w ciążę.

Beata - 2024-03-21T133543.409.jpg
fot. Pexels/Tamilles Esposito

Druga ciąża po cesarce

Na drugą ciążę po cesarce wcale nie trzeba czekać dłużej, niż po porodzie naturalnym. Większość lekarzy twierdzi, że macica potrzebuje roku na zregenerowanie się po operacji. Inne źródła podają tutaj okres 18 miesięcy. Jest to więc dokładnie tyle czasu, ile zaleca się odczekać po porodzie naturalnym. Ciąża po cesarce jest nieco bardziej ryzykowna od tej po porodzie naturalnym.

Pierwsze zagrożenie dotyczy zagnieżdżenia się zarodka w bliźnie po operacji, które zdarza się naprawdę bardzo rzadko (około 1 na 2000 przypadków), ale jest groźne, zwłaszcza dla matki. Wiąże się z ryzykiem wrośnięcia łożyska i koniecznością usunięcia macicy po porodzie. Jednak 90 proc. dzieci z takiej ciąży rozwija się prawidłowo i przychodzi na świat w dobrym zdrowiu.

Kobiety po cesarce boją się także pęknięcia macicy w drugiej ciąży. Ale uściślijmy – to ryzyko dotyczy przede wszystkim porodu naturalnego po cięciu, do pęknięcia nie dochodzi z powodu samej ciąży. Poza tym ryzyko pęknięcia macicy w trakcie porodu po cesarce jest zaledwie o 0,5 proc. wyższe od tego, jakie dotyczy kobiet rodzących naturalnie po raz drugi.

Hurtowo, czy jednak w odstępach

A jaki odstęp między ciążami jest najlepszy dla rodziny? Mała różnica wieku między dziećmi to większe szanse na wspólną zabawę oraz możliwość wykorzystania ubranek i sprzętów po starszym dziecku. Większa różnica oznacza, że mama będzie mogła skupić się spokojnie na noworodku, bo starsze dziecko jest już "odchowane". 

Ale to czy pierwsze dziecko poradzi sobie psychicznie z pojawieniem się rodzeństwa, niekoniecznie zależy od jego wieku. Starsze dzieci potrzebują mamy tak samo jak młodsze i zaadaptowanie się do nowej sytuacji wymaga pomocy rodziców. 

Do tego dochodzi jeszcze kwestia finansów i rozwoju zawodowego. Czasem łatwiej urodzić dzieci jedno po drugim i później spokojnie zająć się karierą. W innym wypadku lepiej zaczekać, aż zbudujemy odpowiednią pozycję zawodową i dopiero myśleć o drugim dziecku. 

W każdej rodzinie odpowiedź na pytanie, kiedy starać się o drugie dziecko, będzie więc brzmiała inaczej. Co ciekawe, statystyki mówią, że na trzecie dziecko łatwiej się zdecydować, niż na drugie. 

Zobacz także:

Czy można kłaść się na brzuchu po porodzie? Wiele mam o tym nie wie

Groźny wirus atakuje ciężarne. “Dawno nie było tylu zakażonych pacjentek”

Zapytała matki na grupie o nietypowe imię dla chłopca. Kobiety nie zostawiły na niej suchej nitki
 

Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco