Koniec ze sprawdzaniem ocen dziecka w internecie? Rodzice odcięci od informacji o postępach w nauce
Odkąd w szkołach zostały wprowadzone dzienniki elektroniczne, rodzice w każdej chwili mogą sprawdzić, jakie oceny ma ich dziecko. Z jednej strony wydaje się to bardzo wygodne, z drugiej jednak powoduje różne trudności.
Jedną z największych jest udostępnianie ocen rodzicom uczniów pełnoletnich. Zasady mogą ulec zmianie. Głos w tej sprawie zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich.
Nauczyciele mają obowiązek pokazywać prace
Dyskusja o tym, czy rodzice pełnoletnich uczniów mają prawo wglądu w ich oceny, trwa już od jakiegoś czasu. Jest ona związana z tym, że Ustawa o systemie oświaty nakłada na nauczycieli obowiązek przedstawiania rodzicom prac pisemnych ich dzieci.
Nie wszyscy dorośli uczniowie chcą jednak, by ich rodzice mieli wgląd w ich prace , klasówki, a nawet oceny. Stanowisko w tej sprawie zajął Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Swoje zdanie ma także Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Przekazywanie postępów w nauce rodzicom
MEN argumentuje, że nawet pełnoletni uczniowie ciągle są wychowywani przez swoich rodziców. Przekazywanie informacji o postępach w nauce ma być częścią procesu wychowawczego . Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich się z tym nie zgadza. Wysnuł do resortu edukacji prośbę o zmianę przepisów.
Chodzi głównie o wgląd do prac, egzaminów i informacje o wynikach. Chociaż RPO przyznaje, że zaangażowanie rodziców w sprawy szkolne to norma społeczna, pełnoletni uczniowie mogą sobie tego nie życzyć. Zgodnie z pomysłem Rzecznika powinni móc nie zgodzić się na przekazywanie informacji rodzicom .
“Brak zgody może mieć związek z konfliktem z rodzicami, ograniczeniem praw rodzicielskich, zerwanymi relacjami lub decyzją ucznia o samodzielnym życiu” - można przeczytać na stronie bip.brpo.gov.pl.
Kolejna zmiana w polskiej szkole
To nie jest pierwsza sytuacja, kiedy ta kwestia zostaje podniesiona. W 2012 roku z tym samym postulatem do MEN wystąpił Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych. Wtedy to nie przyniosło efektu.
Teraz jednak zmiany przepisów mogą być realne . Portalsamorzadowy.pl poinformował, że Ministerstwo pracuje nad zmianami prawa oświatowego. Mają wziąć pod uwagę także te postulaty. Być może to będzie kolejna z licznych zmian , które w najbliższym czasie czekają rodziców i uczniów w szkolnictwie.
Zobacz także:
W tym roku wakacje zaczną się wcześniej, niż zwykle. Twoje dziecko już skreśla dni w kalendarzu
Brak szacunku w szkole? Rodzice wzywają do przywrócenia dyscypliny
Zmiany w egzaminie ósmoklasisty. Język polski zniknie z arkuszy