Kruszonka jak u babci. Sekret idealnego przepisu tkwi nie tylko w składnikach
Nie ma ciasta drożdżowego bez kruszonki. Słodkiej, twardawej, złożonej z grudek różnej wielkości. Przepysznej. Wydaje się, że nie ma nic prostszego, ale zrobienie dobrej kruszonki to nie jest takie hop-siup!
Żeby była naprawdę dobra, nie może się rozsypywać ani być zbyt zwarta. Nie może być ani za mała, ani za duża. Oto przepis na kruszonkę w sam raz idealną!
Jak zrobić kruszonkę do ciasta
Przepis na kruszonkę powinien być na pierwszym miejscu w każdym przepiśniku! Jest niezbędna do ciasta drożdżowego, ale tak naprawdę można dodać ją do wszelkich wypieków: kruchych ciast z owocami, sernika, muffinek z jagodami. Najlepsza kruszonka to ta maślana, która chrupiąca, bardziej zwarta. I oczywiście słodka.
Podstawowy przepis jak u babci jest bardzo prosty: 2:1:1, czyli 100 g mąki pszennej, 50 g masła i 50 g cukru. I nie trzeba nic więcej. Niektórzy wolą, kiedy jest drobna i sypka, inni lubią duże kruszonkowe kuleczki, które przyjemnie chrupią. Im więcej mąki dodasz, tym drobniejsza będzie kruszonka.
Sposób na idealną kruszonkę
Dą dwie szkoły przygotowania kruszonki. Niektórzy rozpuszczają masło, inni używają twardego, prosto z lodówki. Obie wersje są dobre. Zastosowanie zimnego masła sprawia, że kuleczki są bardziej zwarte. Rozpuszczone gwarantuje delikatniejszy, maślany smak.
Obojętnie, na co się zdecydujesz, wszystkie składniki przełóż do miski. Nie zagniataj ich jak ciasta, tylko wymieszaj i rozcieraj między palcami. Po kilku chwilach miseczka wypełni się kuleczkami różnej wielkości. Wystarczy wysypać je na ciasto i upiec w piekarniku zgodnie z czasem pieczenia ciasta.
A może by tak sama kruszonka?
Kruszonka jest dodatkiem, ale sama w sobie jest tak pyszna, że warto zrobić danie, w którym gra pierwsze skrzypce. Chodzi oczywiście o crumble, czyli owoce pod kruszonką. To prosty, tani i bardzo szybki w przygotowaniu deser, który zrobi wrażenie na twoich gościach. Jak go przygotować?
Wybrane owoce (najczęściej stosuje się jabłka, ale sprawdzą się także gruszki, śliwki, wiśnie, morele, a nawet rabarbar, porzeczki i oczywiście wszelkie owocowe mieszanki) trzeba pokroić na kawałki i włożyć do naczynia żaroodpornego lub kokilek.
Wystarczy posypać je z wierzchu obficie kruszonką i zapiec w piekarniku. Wystarczy 20 minut w 200 stopniach. Deser podaje się na gorąco, na przykład z gałką lodów. Można go urozmaicić, dodając do kruszonki łyżeczkę cynamonu, kakao albo wiórki kokosowe.
Zobacz także:
Polska mizeria wśród najlepszych sałatek na świecie. Pokonała zagraniczne frykasy
Ta część truskawki zwykle trafia do kosza. Możesz z niej zrobić coś dobrego
Tylko takie małosolne możesz podać dziecku. Przepis na zdrowe ogórki