MEN potwierdza: na te dzieci nie dostaniesz 300+. Nawet nie składaj wniosku
Wakacje dopiero się zaczęły, ale rodzice już myślą o nowym roku szkolnym. Mają ku temu powód. Za niespełna dwa miesiące będą musieli kupić wyprawkę: zeszyty, plecaki i przybory szkolne. A to wszystko kosztuje.
W tej sprawie rodziny mogą liczyć na małą pomoc rządu. W nowym roku szkolnym 24/25 działa program "Dobry Start", zwany inaczej 300+. To 300 dodatkowych złotych dla rodziców uczniów. Pieniądze mogą być przeznaczone właśnie na sfinansowanie wyprawki.
300+ dla rodziców uczniów
300+, czyli świadczenie wypłacane w ramach programu "Dobry Start" , jest dedykowane uczniom szkół podstawowych i średnich do 20. roku życia. W przypadku dzieci niepełnosprawnych ten okres wydłuża się do 24. roku życia.
Świadczenie przysługuje rodzicom raz w roku . Środki mogą być przeznaczone na sfinansowanie wyprawki szkolnej dla uczniów. Jednak nie trzeba składać żadnych paragonów ani faktur. Można je wydać też więc na inne potrzeby dziecka. Rozpatrywaniem wniosków i wypłacaniem należnych środków zajmuje się ZUS .
Czy 300+ można dostać na 6-latka
A co z dziećmi, które dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją i idą do zerówki? Jak podaje portal rządowy gov.pl, świadczenie ich nie obejmuje. Pieniądze wypłacane są tylko uczniom szkół podstawowych i średnich. Nawet jeśli zerówka znajduje się w szkole, w świetle prawa jest to zupełnie inna placówka .
Także studenci nie mogą liczyć na wypłatę środków, chociaż duża część z nich spełnia kryterium wieku. Szkoły wyższe nie są bowiem objęte tym świadczeniem. Środki z 300+ mogą dostać dorośli uczniowie z kilku placówek:
- szkoły artystyczne, w których jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki,
- młodzieżowe ośrodki socjoterapii,
- specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i wychowawcze,
- ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze.
Pieniądze z programu "Dobry Start" są wypłacane tylko na te dzieci, które realizują obowiązek szkolny.
Złóż wniosek o 300+
Wnioski o 300+ można składać do ZUS już od 1 lipca 2024 roku. Warto zrobić to jak najszybciej, bo wtedy dostaniesz środki wcześniej. ZUS gwarantuje, że jeśli wniosek wpłynie w lipcu lub sierpniu, pieniądze znajdą się na kontach rodziców do końca września.
Złożenie wniosku w późniejszym terminie oznacza, że trzeba będzie czekać około 2 miesiące na wypłatę środków. Odbywa się ona tylko w formie bezgotówkowej. Możliwość składania wniosków kończy się 30 listopada.
Wnioski o 300+ składa się drogą elektroniczną. Można to zrobić przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS, portal Emp@tia lub aplikację mZUS. Jeśli rodzice nie są razem, wniosek może złożyć ten rodzic, który sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Zobacz także:
2300 lub 2700 zł dla rodziców co miesiąc. Zacznie się już 1 października
1700 zł z ZUS dla każdego. Wystarczy zrezygnować z innych świadczeń!
Wielu nie wie o tej dopłacie. Dodatkowe 1200 rocznie dla rodziców. Już można składać wnioski