Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta
Marta Uler
Marta Uler 20.10.2023 08:20

Nie daje objawów, a powoduje bezpłodność. Na tę chorobę cierpi nawet co piąta kobieta

Torbiele jajników
Fot. Shutterstock

To jedne z najczęstszych zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Dotykają niemal co piątej z nas. Na szczęście w większości przypadków torbiele jajników są łagodne i nawet nie wymagają leczenia. 

Wiele z nich nie daje żadnych objawów, ale niektóre powodują poważne problemy ze zdrowiem i samopoczuciem, mogą nawet prowadzić do niepłodności. Czasem torbiel wymaga natychmiastowej interwencji. 

Torbiel jajnika to częsta diagnoza

Torbiel to inaczej cysta, czyli pęcherzyk wypełniony płynem. Zwykle rozwija się wewnątrz jajnika, ale czasem także na zewnątrz. Może występować samodzielnie lub w grupach i przybierać różne rozmiary – 3-10 cm – oraz kształty. Za powstawanie torbieli odpowiadają:

 • zaburzenia hormonalne,
 • zmiany endometrialne,
 • zapalenia narządów rodnych, 
 • otyłość,
 • predyspozycje genetyczne,
 • wiele torbieli wynika też po prostu z pracy układu rozrodczego.

Gdy podczas wizyty kontrolnej u ginekologa dowiadujemy się, że mamy torbiel na jajniku, czujemy niepokój. To zdecydowanie nie brzmi dobrze. Jednak na to schorzenie cierpi naprawdę wiele z nas. Szacuje się, że od 8-18%, ale te szacunki nie są dokładne, ponieważ wiele torbieli nie daje żadnych objawów, a kobiety nie badają się tak często, jak powinny. 

Jakie są rodzaje torbieli jajników

Torbiele jajników możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje:

 • torbiele związane z cyklem menstruacyjnym i funkcją pełnioną przez jajniki – torbiel prosta (czynnościowa), torbiel ciałka żółtego i torbiel krwotoczne
 • torbiele patologiczne

Te pierwsze wykrywane są bardzo często i w ogóle nie są uważane za stan chorobowy. Przeważnie, w ciągu 2-3 cykli menstruacyjnych samoczynnie się wchłaniają. Natomiast torbiele patologiczne, jak sama nazwa wskazuje, wymagają już obserwacji oraz dokładniejszej diagnostyki. Wyróżniamy:

Torbiele jajników – objawy

Większość torbieli jajników nie daje żadnych objawów, a wykrywa się je przypadkiem podczas rutynowego badania USG. Czasem, gdy torbiel jest naprawdę duża, może uciskać na sąsiadujące struktury i powodować ból. Oto objawy, które mogą świadczyć o torbielach jajników:

 • bóle, wzdęcia, dyskomfort w jamie brzusznej,
 • ból podczas stosunku,
 • uczucie parcia na pęcherz moczowy,
 • tycie,
 • nadmierne owłosienie,
 • bardzo obfite lub nieregularne miesiączki i krwawienie międzymiesiączkowe, 
 • niepłodność.

Czasem torbiele mogą dawać bardzo poważne i nagłe objawy, takie jak silny ból brzucha, wymioty, gorączka, a nawet zasłabnięcia. W takich przypadkach trzeba natychmiast jechać do szpitala lub wezwać karetkę. Takie symptomy mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia kobiety, a wynikać np. z pęknięcia torbieli do jamy otrzewnej, skrętu szypuły torbieli, która może skutkować martwicą jajnika, lub przebiciem torbieli do pęcherza moczowego.

Bardzo często torbiele nie dają w ogóle żadnych objawów, dopóki kobieta nie zacznie starać się o dziecko. Utrudniają one zajście w ciążę, ponieważ zaburzają gospodarkę hormonalną, sprawiają, że cykle są nieregularne lub nawet bezowulacyjne. Bez ich wyleczenia poczęcie dziecka może być po prostu niemożliwe, ale po wyleczeniu – jak najbardziej.

Jak leczy się torbiele jajników?

Aby zdiagnozować torbiele jajników, lekarz może zlecić różne badania, takie jak USG (ultrasonografię), badania hormonalne i badania krwi. Badanie ultrasonograficzne jest najczęściej stosowaną metodą diagnostyczną, umożliwiającą dokładną ocenę wielkości i rodzaju torbieli. Leczenie torbieli zależy przede wszystkim od tego, z jaką zmianą mamy do czynienia (patologiczną czy czynnościową), a także od objawów, jakie daje. 

Gdy do czynienia mamy z małymi torbielami, wykrytymi przypadkowo, np. podczas kontrolnego USG, zwykle lekarz zaleca jedynie obserwację. Takie torbiele mogą po prostu się wchłonąć po kilku miesiącach. Jeśli trzeba podjąć jakąś interwencję, może to być, np.:

 • Leczenie hormonalne – terapia hormonalna może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego i zmniejszeniu rozmiaru torbieli.
 • Aspiracja torbieli – czyli usunięcie płynu z torbieli za pomocą cienkiej igły. To tymczasowe rozwiązanie, ponieważ torbiele mogą się ponownie wypełnić płynem.
 • Laparoskopia – stosowana w przypadku większych torbieli lub takich, które powodują dolegliwości bólowe. Jest to procedura chirurgiczna, podczas której torbiele są usuwane przez niewielkie nacięcia w brzuchu.
 • Histeroskopia – stosowana w przypadku torbieli wewnątrzmacicznych.
 • Chirurgia otwarta – tę metodę wykorzystuje się do leczenia naprawdę dużych lub skomplikowanych torbieli, ze względu na większe ryzyko powikłań, lekarze rozważają wcześniej inne metody.

Czytaj także:

Na tę chorobę cierpi nawet co dziesiąta kobieta. Ma bardzo nietypowe objawy

To najczęstsza przyczyna śmierci kobiet w Polsce. Objawy mylą z menopauzą

Ten kolor w toalecie zwiastuje niespodziankę. Szykuj się!