Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > "Nie jesteś w pełni kobietą". Skandaliczne słowa w programie Agaty Młynarskiej

"Nie jesteś w pełni kobietą". Skandaliczne słowa w programie Agaty Młynarskiej

Agata Młynarska
Fot. KAPiF

“Nie jesteś w pełni kobietą” - takie zdanie powiedziała jedna z uczestniczek programu “Konfrontacje Agaty” emitowanego TVN Style. Wszystko dlatego, że jej rozmówczyni urodziła dziecko drogą cesarskiego cięcia.

Kontrowersyjna wypowiedź spotkała się z ogromnym sprzeciwem wśród telewidzów i internautów. Zwłaszcza że padła z ust osoby, która na co dzień zajmuje się wspieraniem kobiet.

Skandaliczna wypowiedź w programie Agaty Młynarskiej

Agata Młynarska w TVN Style prowadzi program “Konfrontacje Agaty”. Jest to projekt, który polega na zapraszaniu kobiet do rozmowy na tematy budzące emocje. Gospodyni programu poruszyła już tematy otyłości, rodzicielstwa i zdrad.

Tym razem zaprosiła cztery kobiety, by porozmawiać o porodach. Jedną z nich była doula, czyli osoba, która zawodowo zajmuje się wspieraniem matek w czasie porodów. Formuła programu zakłada, że rozmówczynie mają odmienne argumenty, więc dyskusja bywa gorąca, ale tym razem padły naprawdę skandaliczne słowa.

Jedna z uczestniczek uznała, że najlepszą metodą sprowadzenia dziecka na świat jest poród naturalny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że zaczęła obrażać kobiety, które z różnych powodów miały przeprowadzone cesarskie cięcie.

Doula o cesarskim cięciu: "jesteś gorsza"

Pani Iwona, która na co dzień pracuje jako doula, wypowiadała się w o wyższości porodu naturalnego nad cesarskim cięciu. W pewnym momencie nie zawahała się ocenić negatywnie jednej z uczestniczek programu.

Doula postanowiła wyrazić swoją opinię: “Dla mnie kobieta, która ma cesarkę nie rodzi. (…) Cesarskie cięcie to nie jest poród, tylko wydobycie dziecka ze mnie”. Kiedy jedna z uczestniczek dyskusji, która miała za sobą cesarskie cięcie, próbowała wejść w dyskusję z panią Iwoną, usłyszała: “Jesteś gorsza, bo nie jesteś w pełni kobietą”.

Te słowa wywołały burzę wśród internautów. Nie tylko dlatego, że są krzywdzące dla wielu kobiet, lecz także dlatego, że zostały wypowiedziane przez doulę, czyli osobę, która powinna być wsparciem dla kobiet i wykazać się empatią.

Cesarskie cięcie ratuje życie

Prowadząca Agata Młynarska przypomniała w programie, że cesarskie cięcie ratuje życie. Faktycznie lekarze decydują się na przeprowadzenie operacji często nagle, w sytuacji, w której dziecko albo matka znajdują się w stanie zagrożenia życia lub zdrowia. W Polsce ponad połowa porodów kończy się cesarskim cięciem.

Istnieje przekonanie, że kobiety masowo robią “cesarki na życzenie”, ponieważ jest im tak wygodniej. To jednak mit. W Polsce oficjalnie coś takiego, jak cesarskie cięcie na życzenie nie istnieje. Muszą być do tego przesłanki medyczne i trzeba mieć odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Podstawą do wykonania cesarskiego cięcia może być nieprawidłowe ułożenie dziecka, stan zdrowia mamy lub maluszka oraz tokofobia, czyli lęk przed porodem. W tym ostatnim przypadku zalecenia wykonania cesarskiego cięcia musi wystawić psychiatra po przeprowadzeniu wywiadu.

Stowarzyszenie DOULA w Polsce reaguje

Na skandaliczną wypowiedź pani Iwony w programie Agaty Młynarskiej zareagowało Stowarzyszenie DOULA w Polsce. To organizacja non profit, której celem jest budowanie świadomości społecznej o roli douli i prowadzenie profesjonalnych szkoleń zawodowych z tego zakresu.

Stowarzyszenie na swoim facebookowym profilu jasno wyraziło sprzeciw: “Szanujemy każdą kobietę i każdy jej wybór na drodze do macierzyństwa: towarzysząc w porodzie taką drogę, jaką kobieta wybrała, towarzysząc w połogu, laktacji i okresie wczesnego macierzyństwa”.

We wpisie stowarzyszenia możemy także przeczytać, że doule powinny być dla kobiet czułymi przewodniczkami i strażniczkami kobiecych wyborów. W końcu to mama najlepiej wie, co będzie dla niej i dla jej dziecka najlepsze i najbezpieczniejsze. I nikt nie ma prawa tego oceniać.

Zobacz także:

Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

Położne ze staszowskiej porodówki walczą o oddział. To, co tam się stało, wzbudza grozę

Pierwszy taki poród w Opolu. Dziecko urodziło się po francusku. Co to oznacza?

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?