Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Przed ciążą > Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

Ile żyją plemniki? W ciążę możesz zajść nawet w dni niepłodne

kobieta para
Fot. Piaxay/StarDust

Pary starające się o dziecko najczęściej podejmują próby w czasie dni płodnych kobiety. Wtedy szanse są największe. Jednak nie oznacza to, że stosunek poza tym okresem na pewno nie zakończy się ciążą.

Wszystko dlatego, że plemniki żyją naprawdę długo, zwłaszcza w sprzyjających warunkach, a właśnie takie mają w drogach rodnych kobiety. Zdarza się, że przetrwają aż do momentu rozpoczęcia owulacji.

Ile żyją plemniki

Żywotność plemników różni się od wielu czynników. Po pierwsze zależy od poziomu aktywności i stanu zdrowia mężczyzny. Po drugie od warunków, w których żyją. Mogą żyć od kilku minut do nawet pięciu dni!

W drogach rodnych kobiety mają najlepsze warunki, dlatego często są w stanie przetrwać w nich kilkadziesiąt godzin. Nie są narażone na kontakt z powietrzem, mają także odpowiednią temperaturę i wilgotne środowisko.

Kasia - 2024-04-25T142752.423.jpg
Fot. Pexels/Andrea Piacquadio

Stosunek przed dniami płodnymi

W czasie wytrysku mężczyzna uwalnia nawet 500 milionów plemników. Duża część z nich obumrze bardzo szybko, ale przynajmniej kilka zostanie w organizmie kobiety na dłużej. To właśnie jest jeden z czynników, przez które stosunek w dni teoretycznie niepłodne, może zakończyć się zapłodnieniem.

Plemnik pozostający w układzie rodnym kobiety na tyle długo, by zaczęła się owulacja, jest zdolny do zapłodnienia komórki jajowej. W związku z tym stosunek w dni niepłodne przed owulacją także może skończyć się ciążą.

Ciąża a dni niepłodne

Cykl miesiączkowy kobiety można podzielić na kilka faz. Pierwsze kilka dni po miesiączce to faza niepłodności względnej. W tym czasie dojrzewa komórka jajowa. Jeśli wtedy plemniki znajdą się w układzie rodnym kobiety, mogą przetrwać do okresu owulacji.

To dlatego uważa się, że faza płodna trwa aż od 7 dni przed owulacją i 3-4 dni po niej. Chociaż tak naprawdę z tych wszystkich dni tylko przez 24 godziny komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia, ten czas jest tak wydłużony właśnie ze względu na dużą żywotność plemników.

Dopiero przed miesiączką, kiedy komórka jajowa obumiera, możemy mówić o fazie niepłodności bezwzględnej. W jej czasie do zapłodnienia raczej nie dojdzie, chociaż warto mieć na względzie, że przy nieregularnych cyklach, po przejściu infekcji lub podróży czasami trudno jednoznacznie określić, w jakiej fazie obecnie się znajdujemy.

Zobacz także:

Ile orzechów włoskich można zjeść w ciągu dnia? Skromniutka porcja

Oznaki, że twój facet nie jest gotowy na dziecko. Decydują drobnostki

Nie znasz ojca dziecka? Urzędnik go wymyśli. O takim absurdzie dawno nie słyszałyśmy