portalparentingowy.pl Dziecko 0-2 Od kiedy dziecko może jeść czereśnie?
Fot. Shutterstock/Red pepper

Od kiedy dziecko może jeść czereśnie?

7 czerwca 2024

Sezon na czereśnie już się rozpoczął. Chociaż kosztują niemało, kuszą, bo są po prostu przepyszne. Słodkie, smaczne, lekko wiśniowe, ale nie tak kwaśne — czego chcieć więcej?

Wiele mam zastanawia się, od kiedy dziecko może jeść czereśnie. W końcu to dość drobne owoce, ze skórką i oczywiście pestką. Czy ich podawanie dziecku jest na pewno bezpieczne?

Od kiedy dziecko może jeść czereśnie

Na początku rozszerzania diety bazuje się na owocach i warzywach . Z czereśniami warto trochę poczekać, ale można je podawać nawet niemowlętom. Od kiedy dziecko może jeść czereśnie? Zgodnie z zaleceniami można podawać je już od 8. miesiąca życia.

Oczywiście owoce trzeba wcześniej dobrze przygotować. Umyć i rozłupać je lub rozkroić, by usunąć pestkę. Można podawać je dziecku w połówkach. Maluchy nie potrafią wypluć pestki, a ich brzuszek może sobie z nią nie poradzić.

Początkowo podaj dziecku małą ilość owoców i obserwuj, czy nie ma reakcji alergicznej. Czereśnie możesz podać po prostu jako przekąskę, by jadło sobie rączką. Możesz także użyć ich jako dodatek do kaszki, placuszków czy naleśniczków. Pierwszym kontaktem z czereśniami może być także domowy kisiel lub kompot z tych owoców.

Czereśnie na talerzyku
Fot. Freepik

Czereśnie to prawdziwa skarbnica składników odżywczych

Czereśnie są nie tylko smaczne, są także bardzo zdrowe. W 80% składają się z wody, więc stanowią dobre źródło nawodnienia. Ponadto zawierają potas, wapń, magnez, siarkę, żelazo, miedź, cynk i witaminy: C, A, PP i z grupy B.

To prawdziwa skarbnica witamin i minerałów . Czereśnie poprawiają pracę układu krążenia i układu pokarmowego, mają także wpływ na układ nerwowy. Dlatego nie ma co się zastanawiać — warto przygotować zdrową przekąskę dla maluszka z ich dodatkiem.

Owoce w diecie dziecka

Owoce są wyjątkowo wartościową przekąską dla dzieci. Są słodkie, więc maluchy chętnie po nie sięgają. Do tego mają dużo wody, więc świetnie sprawdzają się latem, jako dodatkowe nawodnienie . Mają także bardzo dużo witamin i minerałów, a przy tym są niskokaloryczne.

Warto jednak wiedzieć, że niektóre owoce mogą być problematyczne dla niemowląt przy rozszerzaniu diety . Trzeba je odpowiednio przygotować, by dziecko się nie zakrztusiło i poradziło sobie z ich samodzielnym zjedzeniem. Jest kilka uniwersalnych zasad:

  1. Jabłko podawaj w całości. Możesz podgotować je na parze, by zmiękło.
  2. Banana, melona czy inne śliskie owoce podawaj z kawałkiem skórki, by łatwiej trzymały się w rączce.
  3. Małe owoce, jak winogrona czy borówki zawsze podawaj przekrojone , najlepiej wzdłuż, nie w poprzek.
  4. Staraj się podawać dziecku owoce w szczycie sezonu, wtedy jest największa szansa, że nie zawierają zbędnej chemii.

Nie musisz obierać skórki z jabłka, winogron, gruszki czy śliwek. Dziecko może ją jeść, o ile radzi sobie z pogryzieniem. To, że skórka przykleja się do ścianki żołądka, to mit. Dlatego nie musisz też obawiać się skórki z czereśni.

Zobacz także:

Od kiedy dziecko może jeść owoce morza? Nie trzeba czekać do 3. urodzin

Zielona skórka na ziemniakach jest niejadalna. To zagrożenie dla zdrowia

Dzieci nie chcą jeść warzyw, ponieważ w tej formie są brzydkie. Też byś tego nie zjadł

73 dni wakacji, a tylko 14 dni urlopu. Lato to udręka dla rodziców
Gdy weźmiesz takie zwolnienie, nikt się nie dowie, kto je wystawił. Możesz nawet wyjechać na urlop
Obserwuj nas w
autor
Katarzyna Kaźmierczak-Milewska

Dziennikarka i copywriterka. Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, obecnie w trakcie studiów psychologicznych. Zajmuje się psychologią osobowości i rozwojową. W centrum jej zainteresowania leżą emocje – i te dziecięce, i te matczyne. Prywatnie mama rezolutnego chłopczyka i miłośniczka rękodzieła każdej maści.

Napisz do mnie: katarzyna.kazmierczak-milewska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy