Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię było hitem PRL-u. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 8 dziewczynek

To imię było hitem PRL-u. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 8 dziewczynek

dziewczynka retro
Fot. archiwum prywatne Beata Łajca

To kobieta o pogodnym usposobieniu. Nieszczególnie towarzyska, ale bardzo otwarta, cierpliwa i oryginalna. Marzena. Każdy z nas zna przynajmniej kilka Marzen, pewnie darzymy je sympatią, bo są naprawdę miłymi osobami. I najprawdopodobniej są to panie, które osiemnaste urodziny obchodziły w poprzedniej epoce.

Bo z jakiegoś powodu popularność tego imienia przygasła. I to bardzo. w 2023 roku przyszło na świat zalewie 8 małych Marzenek. Może warto rozważyć wybranie takiego miana dla swojej córeczki?

Imię, które straciło na popularności

W PRL-u to był prawdziwy hit! Ale już od lat 90. Marzen było coraz mniej i mniej. Według portalu dane.gov.pl w styczniu 2024 roku w Polsce żyło aż 129 430 kobiet o tym imieniu. Ale tylko 8 z nich to dziewczynki, które przyszły na świat w poprzednim roku.

Aż dziwne, bo to imię jest naprawdę piękne! Ma wspaniałe znaczenie, nadanie go dziecku może być dobrą wróżbą! Na fali mody nadawania dzieciom imion po dziadkach i pradziadkach, aż dziwne, że jest mało popularne.

Może zamiast sięgnąć po “Zosię”, “Hannę” czy “Laurę”, weźmiecie pod uwagę imię Marzena? Będzie naprawdę oryginalne i możecie mieć pewność, że w klasie nie będzie drugiej takiej. Małe Marzenki mają dużo pogody ducha, świetnie radzą sobie z problemami. Są uczuciowe, ciepłe i empatyczne.

dziewczynka
Fot. Pexels/Tatiana Syrikova

Rodzina i miłość Marzeny

Marzena ma silne poczucie niezależności. To znaczy, że niechętnie zakłada rodzinę. Przeraża ją wizja, że może utracić swoją autonomię, ale świetnie odnajduje się w roli matki. Wszystko dlatego, że ma w sobie mnóstwo empatii, radości i piękna.

Jest zawsze zadowolona z życia i uśmiechnięta. Przy odpowiednim mężczyźnie dodatkowo rozkwitnie. Oczekuje wiele ciepła i okazywania uczuć oraz zrozumienia, że potrzebuje sporo wolności i możliwości do realizowania się w pracy.

Marzeny lubią otaczać się pięknymi przedmiotami. Lubią luksus, ubrania od projektantów, drogie perfumy i biżuterię. Do tego bardzo cenią sztukę i potrafią z wielkim wyczuciem i gustem urządzić mieszkanie. Marzą o życiu na pewnym poziomie, a ich determinacja i wielkie zdolności sprawiają, że często im się to udaje.

Marzena w pracy

Marzena ma wszystkie cechy, które sprawiają, że może być idealną pracowniczką. Jest ambitna i stawia sobie bardzo wyśrubowane cele. I najczęściej udaje ci się do nich dotrzeć. Lubi się uczyć, przychodzi jej to łatwo. Niemal w każdej branży może odnieść sukces, ale ze względu na charakter, świetnie radzi sobie w pracy, w której potrzeba trochę artystycznego podejścia.

Marzena łatwo ulega słomianemu zapałowi. Często zmienia branże, bo szybko się nudzi, ale te zmiany przychodzą jej z łatwością. Nie cierpi rozgłosu, ale praca w cieniu, wykonywanie usług czy robienia dokumentów dają jej ogromną satysfakcję.

Jakie zawody będą najlepsze dla Marzeny? Sprawdzi się jako tłumaczka, graficzka czy redaktorka. Wrodzona empatia sprawia, że będzie także świetnym psychologiem, a artystyczna natura daje jej możliwość pracy jako historyk sztuki.

Marzena - zdrobnienia i imieniny

Marzena obchodzi imieniny 26 kwietnia. To jedyny dzień, kiedy może świętować. Najprawdopodobniej jest to zdrobnienie imion Marzanna albo Małgorzata, jednak nie obchodzą imienin w tym samym czasie.

Imię Marzena to numerologiczna 11. Jest to liczba mistrzowska, oznaczająca perfekcję i doskonałość. Niesie ze sobą odkrywczość i otwartość na zmianę, a także dużą dozę empatii i umiejętność obserwacji oraz rozgryzania ludzkich charakterów.

Zdrobnienia: Marzenka, Marzenuś, Marzenusia, Marzusia, Marzanka, Marzanna, Marzynka, Marza, Marzka, Marzuś, Zenia, Zenka

Sławne Marzeny:

  • Marzena Broda — pisarka i poetka,
  • Marzena Kipiel-Sztuka — aktorka znana z serialu “Świat według Kiepskich”,
  • Marzena Kamińska — sztangistka,
  • Marzena Komsta — kompozytorka,
  • Marzena Rogalska — dziennikarka telewizyjna.

Zobacz także:

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W 2023 roku nazwano tak tylko 6 małych Polek

2-miesięczne dzieci ze żłobka nie były odbierane nawet na noc. Zgadniecie co to za kraj?

Wafle z masą kakaową rodem z PRL. To najlepszy przepis na deser z zeszytu mojej babci

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?