Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Skrócone wędzidełko może zaburzać mowę. To może być wskazanie do zabiegu
Marta Uler
Marta Uler 24.06.2024 07:02

Skrócone wędzidełko może zaburzać mowę. To może być wskazanie do zabiegu

chłopiec
Fot. Shutterstock/Robert Kneschke

Niektóre dzieci rodzą się ze zbyt krótkim wędzidełkiem językowym. Może to powodować sporo problemów, jak chociażby te związane ze ssaniem, a potem – z mową. Jeśli dziecko dość długo nie mówi, rodzice sądzą, że wystarczy przeciąć to wędzidełko i będzie po sprawie.

Nie jest to niestety takie proste. By dziecko zaczęło mówić, potrzeba czasu i ćwiczeń. Natomiast krótkie wędzidełko na pewno mu tego nie ułatwia.

Wędzidełko języka – jakie funkcje pełni?

Wędzidełko języka to cienki fałd błony śluzowej znajdujący się od spodu języka, łączący ten narząd z dnem jamy ustnej. To mała i niepozorna struktura, która pełni jednak kilka ważnych funkcji. Podstawową jest kontrolowanie zakresu ruchów języka, dzięki czemu nie przesuwa on się nadmiernie do tyłu lub do przodu i może skutecznie pełnić swoje funkcje bez ryzyka uszkodzeń.

A co jeszcze zależy od wędzidełka języka?

 1. Mowa prawidłowe funkcjonowanie wędzidełka jest istotne dla artykulacji dźwięków. Zbyt krótkie wędzidełko może utrudniać wymawianie niektórych głosek, co prowadzi do wad wymowy – to najczęstszy kontekst, w jakim dowiadujemy się o roli wędzidełka.
 2. Ssanie i połykanie u niemowląt wędzidełko języka odgrywa kluczową rolę w prawidłowym ssaniu i połykania mleka matki. Jeśli dziecko ma skrócone wędzidełko, może mieć problemy z jedzeniem i najadaniem się.
 3. Zdrowie zębów – gdy ruchy języka są ograniczone, nie oczyszcza on prawidłowo zębów, a to może skutkować próchnicą.

W przypadkach, gdy wędzidełko języka jest zbyt krótkie, może być konieczne przeprowadzenie prostego zabiegu chirurgicznego, zwanego frenulotomią, który polega na nacięciu wędzidełka w celu poprawienia jego funkcji.

Fot. Pixabay/titoikids

Skrócone wędzidełko – jak rozpoznać?

Skrócone wędzidełko może dawać szereg objawów i to już od pierwszego dnia życia dziecka. Mogą to być, np.:

 • problemy ze ssaniem piersi, możesz to zauważyć, jeśli dziecko boleśnie przygryza pierś podczas karmienia,
   
 • problemy z jedzeniem pokarmów stałych u nieco starszych dzieci,
   
 • rotacja języka w jedną stronę podczas wyciągania go na brodę (zwróć na to uwagę, gdy lekarz ogląda maluchowi gardło), trudności z dalekim wysunięciem języka lub podniesieniem go do góry,
   
 • asymetria w napięciu języka,
   
 • ślinienie się – może do tego dochodzić, kiedy język trzyma się zbyt nisko w jamie ustnej, przy czym u niemowląt ślinienie się jest zjawiskiem fizjologicznym, więc to trzeba odróżnić,
   
 • u starszego dziecka – trudności z wypowiedzeniem głosek przedniojęzykowozębowych (t, d, n), a także: sz, ż, cz, dż, r;

Czy przecięcie wędzidełka pomoże dziecku w mowie?

Wszyscy chcemy, żeby nasze dzieci szybko nauczyły się mówić, a tym samym porozumiewać ze światem. Kiedy maluch ma 2-3 lata i wciąż wypowiada niewiele słów lub mówi bardzo niezrozumiale, rodzice się martwią. 

"Bardzo często rodzice myślą, że zabieg przecięcia wędzidełka języka, jednocześnie przetnie jakąś blokadę  i zacznie ono, tak po prostu – jak zaczarowane – dzień po zabiegu, mówić” – mówi logopeda, Karina Mikulska-Hofman, na jednym ze swoich filmików, które publikuje na Instagramie jako @MóWiMy_.

By zmobilizować rozwój mowy u dziecka, przecięcie wędzidełka nie wystarczy. Tu potrzeba sporo pracy malucha z logopedą i rodzicami. I to jeszcze przed frenulotomią: “Prawidłowo zaplanowany zabieg cięcia lub plastyki wędzidełka, zaczyna się od mobilizacji oraz ćwiczeń przed i tego samego, po zabiegu. Według mnie warto również przed zabiegiem iść do osteopaty i fizjoterapeuty” – wyjaśnia specjalistka i dodaje: ”Zdarza się, że samo przygotowanie do zabiegu, na tyle poprawia funkcje, że można odłożyć zabieg, do rozpatrzenia, na czas późniejszy”.

Zobacz także:

Jak nauczyć dziecko siadać. Fizjoterapeuta zdradza swój sposób

"Mamo, na którą nogę?". Banalnie prosty sposób na nauczenie dziecka zakładania butów

Tak nauczysz dziecko dmuchać nos. Genialna metoda zachwyciła rodziców

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?