Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

Od teraz badania prenatalne będą za darmo. Dla każdej kobiety, bez granicy wieku

Badania prenatalne
Fot. Pexels/MART PRODUCTION

Do tej pory badania prenatalne za darmo przysługiwały tylko kobietom powyżej 35 roku życia i tym, które mają za sobą ciąże obciążone wadami genetycznymi. Ale od dzisiaj, środy 5 czerwca to ma się zmienić!

To wspaniała wiadomość dla wszystkich kobiet w ciąży! O taką zmianę ginekolodzy apelowali od lat i się udało. To naprawdę duża oszczędność dla przyszłych rodziców.
 

Badania prenatalne były od 35 roku życia

Badania prenatalne, czyli test PAPP-a i tak zwane USG połówkowe, większość kobiet robiła prywatnie. Refundacja przysługiwała bowiem tylko tym kobietom, które ukończyły 35 rok życia. Młodsze mogły skorzystać ze zniżki tylko wtedy, gdy w ich wywiadzie było coś niepokojącego.

Darmowe badania prenatalne przysługiwały, jeśli:

  • we wcześniejszej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa,
  • ciężarna lub ojciec dziecka ma aberracje chromosomowe,
  • nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych, które mogą wskazywać na ryzyko wystąpienia wad płodów.

Z badań mogły skorzystać często także kobiety po wcześniejszych poronieniach.

Badanie prenatalne
Fot. Freepik

Badania prenatalne za darmo

Od 5 czerwca badania prenatalne w Polsce są jednak dostępne za darmo dla wszystkich kobiet. Niezależnie od stanu zdrowia ani wieku. Każda ciężarna może w ich ramach skorzystać z badań USG I i II trymestru, a także z testu PAPP-a, który robi się między 11 a 14 tygodniem.

To bardzo duża zmiana. Pakiet badań prenatalnych jest dokładnie taki sam, jak dla tych pań, które ukończyły 35. rok życia. To spora oszczędność, a dla młodych rodziców przecież liczy się każdy grosz, a takie badania to naprawdę bardzo duży koszt.

Ginekolodzy walczyli o to od dawna

NFZ ustanowił granicę na 35 roku życia, bo to umowna granica, za którą gwałtownie rośnie ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną. Ale takie ryzyko dotyczy też młodszych mam.

Badania PAPP-a I trymestru kosztują od 250 do 400 zł, do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt USG (około 250 zł). Dla wielu rodzin ta cena jest nie do zaakceptowania, więc badań nie robiły.

Lekarze od dawna walczyli o to, by NFZ zaczął refundować badania dla kobiet w ciąży. Wojciech Falęcki, specjalista położnik i ginekolog z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA napisał w swoich mediach społecznościowych: “Do tej pory powtarzałem czym różni się kobieta 33 a 35 letnia? Każda ma prawo do nowoczesnej diagnostyki”.

Lekarz dodał także, że badania prenatalne to nie jest szukanie patologii na siłę. "Szukamy potwierdzenia że dziecko jest zdrowe a w razie podejrzenia choroby płodu możemy właściwie zaplanować poród" - napisał.

Zobacz także:

Leczenie stomatologiczne za darmo? Nie uwierzysz, ile można zrobić na NFZ

Czy w ciąży można latać samolotem? Tych zasad ciężarna powinna przestrzegać

Czy w ciąży można uprawiać seks? Rozwiewamy wszystkie mity dotyczące współżycia w ciąży