Olej z tej rośliny zastąpi najdroższe kremy. Wystarczy 1 łyżka dziennie
Z każdym jego łykiem dostarczamy sobie cennych kwasów nienasyconych. Dba o naszą urodę, sprawia, że cera nabiera blasku, sprężystości, wygląda świeżo i jędrnie. Ale nie to jest najważniejsze. Ten olej dba przede wszystkim o nasze zdrowie.
Reguluje gospodarkę hormonalną, zarówno u nastolatek, jak i dojrzałych kobiet w okresie menopauzy. Gdy poznasz wszystkie korzyści, jakie płyną z jego stosowania, natychmiast będziesz chciała go mieć!
Płynne złoto, czyli olej z wiesiołka
Olej z wiesiołka (Oenothera biennis), czy inaczej olej z nasion wiesiołka, bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-6, zwłaszcza kwas gamma-linolenowy (GLA), o działaniu przeciwzapalnym, przeciwutleniającym i przeciwbólowym. Zawiera także:
- fitosterole, które mają działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i łagodzące podrażnienia skóry,
- witaminę E,
- cynk, wapń, selen i magnez,
- kwas oleinowy, palmitynowy i stearynowy.
Olej z wiesiołka stosowany jest zarówno w celach leczniczych, jak i kosmetycznych. Łagodzi objawy wielu schorzeń, w tym atopowego zapalenia skóry (AZS), łuszczycy czy reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS).
Na co pomaga olej z wiesiołka?
Stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, olej z wiesiołka działa nawilżająco, łagodząco i regenerująco na skórę. Poprawia jej kondycję, jest nieoceniony w pielęgnacji cery suchej , skłonnej do podrażnień i alergii. Poprawia elastyczność i łagodzi stany zapalne. Wzmacnia także włosy, zwiększa ich objętość, dodaje im blasku oraz poprawia stan skóry głowy.
Działanie przeciwzapalne oleju z wiesiołka może mieć zbawienny wpływ na kondycję całego organizmu. Wspiera on funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, reguluje poziom cholesterolu i stabilizuje gospodarkę hormonalną. Olej z wiesiołka jest często polecany jako naturalny suplement dla kobiet, które doświadczają nieprawidłowości w cyklu menstruacyjnym, nadmiernego bólu miesiączkowego, czy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Olej z wiesiołka – wskazania dla kobiet
Skupmy się na właściwościach związanych z gospodarką hormonalną kobiet. Olej z wiesiołka sprawdza się w takich przypadkach jak:
-
PMS
– wyraźnie łagodzi dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego,
-
mastalgia
(czyli ból piersi odczuwany podczas miesiączki, a często również podczas owulacji),
-
nieregularne cykle miesiączkowe,
-
zespół policystycznych jajników
,
-
suchość pochwy,
-
ciąża
– jak czytamy na stronie producenta oleju olini.pl, olej z wiesiołka "przyspiesza rozwarcie podczas porodu i wspomaga laktację, a w żadnym z badań spożycie oleju nie wywołało efektów ubocznych u mamy ani u dziecka”,
- menopauza – niweluje uderzenia gorąca, ale by doczekać się na ten efekt terapeutyczny, należy spożywać olej z wiesiołka minimum 4 tygodnie;
Olej z wiesiołka na płodność
Olej z wiesiołka w medycynie naturalnej uchodzi również za idealny środek dla kobiet starających się o dziecko. Kwas gamma-linolenowy (GLA) reguluje hormony płciowe, co może sprzyjać poprawie regularności cyklu, a tym samym zwiększyć szansę na owulację. Choć brzmi to bardzo naukowo, nie zaszkodzi wiedzieć, że głównym mechanizmem działania GLA jest jego zdolność do wspomagania syntezy prostaglandyn serii E1 , które właśnie mają działanie regulujące na układ hormonalny. Te związki są kluczowe także w przypadku objawów menopauzy i innych zaburzeń hormonalnych.
Jednak, by uzyskać "pożądanie efekty”, potrzeba cierpliwości. A także konsekwencji. By olej z wiesiołka zadziałał korzystnie na nasz organizm, należy go stosować minimum 4 tygodnie, a często mówi się nawet o 6-12 tygodniach. Warto wiedzieć, że olej z wiesiołka wspiera także męską płodność , poprawia jakość spermy i zwiększa ilość plemników, dobrze więc, by starający się o dziecko mężczyźni również go spożywali. Nasz artykuł nie jest poradą medyczną i jeśli staracie się o dziecko, w pierwszej kolejności polecamy konsultację z lekarzem.
Olej z wiesiołka – jak stosować?
W aptekach można kupić olej z wiesiołka w kapsułkach. Ale warto go pić tak po prostu, na łyżce. Ten olej ma charakterystyczny smak i zapach. Delikatny, lekko orzechowy, z nutą słodyczy. Na pewno nie tak ostry, jak np. oliwa z oliwek, czy olej z czarnuszki, dlatego łatwo można go wkomponować w różne potrawy. Olej z wiesiołka sprawdzi się:
-
jako
dodatek do sałatek
, jako składnik dressingu,
-
zamiast masła czy margaryny do pieczywa,
-
do wykańczania dań – np. można nim polać ciepłą jarzynkę lub ziemniaki, czy ryż, już na talerzu,
-
w pastach warzywnych, nadając im właściwej konsystencji,
-
jako dodatek do twarożku, domowego majonezu,
- jako kropka nad "i” w koktajlach i shake’ach.
Co ważne, gdy suplementujemy olej z wiesiołka, powinniśmy także pamiętać o tym, by jeść ryby, ponieważ kwasy omega-6 (olej) powinny znajdować się w diecie we właściwych proporcjach z kwasami omega-3 (ryby).
Zobacz także:
Zioła na płodność z babcinej apteczki. Pomagały kobietom od lat
Staracie się o dziecko? Lekarz może zalecić... pigułki antykoncepcyjne
Co jeść, żeby zajść w ciążę? Te produkty podkręcą twoją płodność
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco