portalparentingowy.pl Życie rodzinne Pączki ziemniaczane na Tłusty Czwartek robiła moja ciocia. Znikały w chwilę!
fot. Pixabay

Pączki ziemniaczane na Tłusty Czwartek robiła moja ciocia. Znikały w chwilę!

5 lutego 2024
Autor tekstu: Beata Łajca

Gdy się nimi zajadałam w dzieciństwie, nie miałam pojęcia, jak je robi ciocia Stasia. Doskonale pamiętam, jakie były wilgotne i lekkie. Aż trudno uwierzyć, że to dzięki gotowanym ziemniakom.

Na Tłusty Czwartek sprawdzą się idealnie. Pączki ziemniaczane z przepisu cioci Stasi, według mnie są dużo lepsze od tradycyjnych. A to, czego nie da się zjeść od razu, będzie równie smaczne następnego dnia. A nawet dwa dni później, bo dodatek ziemniaków sprawia, że pączki dużo dłużej zachowują świeżość.

Pączki z ziemniakami na Tłusty Czwartek

Skąd taki pomysł na ziemniaki? To nie była żadna fanaberia mojej cioci. To wiekowy przepis , z którego do dziś korzystają miłośniczki tradycyjnych słodkości. Gotowane ziemniaki sprawiają, że pączki smakują naprawdę wyjątkowo. A do tego dużo dłużej zachowują świeżość.

Ziemniaki zawierają wodę, dlatego ciasto pączkowe jest bardziej wilgotne, a gotowe pączki – soczyste. Dzięki skrobi ziemniaczanej struktura ciasta jest nieco inna. Jest lżejsze, bardziej puszyste i elastyczne . Ziemniaki gotowane w mundurkach, są bogate w żelazo, błonnik, witaminę C i potas, dlatego pączki są odrobinkę zdrowsze.

Beata - 2024-02-05T115957.299.jpg
fot. Freepik

Przepis na pączki ziemniaczane

Do przygotowania pączków ziemniaczanych przyda się praska do ziemniaków . Taka, której używa się też do kopytek. Jeżeli nie masz tego urządzenia, gotowane ziemniaki powinnaś porządnie utłuc, od razu po ugotowaniu, kiedy jeszcze są gorące.

Pączki z ziemniakami – składniki:

  • 1 kg mąki
  • 1 kg ziemniaków
  • 1 kostka masła
  • 3 całe jaja i 3 żółtka
  • 70 g drożdży
  • pół szklanki cukru
  • 2 łyżeczki spirytusu lub octu
  • szczypta soli

Ziemniaki ugotuj bez soli, najlepiej w skórce . Obrane, jeszcze ciepłe, przeciśnij przez praskę, a następnie dodaj do nich rozdrobnione drożdże. Wymieszaj i odczekaj kilka minut, a w tym czasie roztop masło. Następnie dodaj je do ziemniaków.

Jajka i żółtka ubij z cukrem na gładką masę. Połącz z masą ziemniaczaną, dosyp mąkę i sól. Nie zapomnij o spirytusie lub occie, możesz też skorzystać z triku, jak przy faworkach . Całość wyrabiaj rękami, do uzyskania gładkiego ciasta. Uwaga! Może być bardziej lepkie niż to tradycyjne, pączkowe.

Beata - 2024-02-05T112306.403.jpg
fot. archiwum prywatne

Nie musisz czekać aż wyrosną

Może właśnie dlatego ciocia Stasia tak chętnie robiła ziemniaczane pączki. Gdy ciasto jest już gotowe, możesz od razu formować kuleczki i nadziewać je marmoladą, lub tym, na co masz ochotę. Uformowane pączki także nie muszą wyrastać . Można je od razu smażyć na gorącym tłuszczu, dokładnie tak, jak te tradycyjne.

Ziemniaczane pączki możesz podać z lukrem lub cukrem pudrem. Ich smak znacznie różni się od tych zwykłych, ale samych ziemniaków nie da się wyczuć . Jeżeli nie uprzedzisz swojej rodziny, że w pączkach są ziemniaki, z pewnością sami na to nie wpadną. Ale będą cię zasypywać pytaniami, o to, jaki jest ich sekret.

Zobacz także:

Zrobiliśmy test w ciemno kremów czekoladowych. Zwycięzca mógł być tylko jeden

Tych przyborów kuchennych używały nasze babcie. Ile z nich rozpoznasz?

Tłusty Czwartek. Od jakiego wieku dzieci mogą jeść pączki i faworki?

Chętnie pomogą, ale za odpowiednie pieniądze. Psychologowie nie chcą pracować w szkołach za grosze
Czy kobieta w ciąży może zostać chrzestną? Wielu wierzy, że to przynosi nieszczęście
Obserwuj nas w
autor
Beata Łajca

Zanim została redaktorką Portalu Parentingowego, przez 5 lat pisała jako freelancer. Entuzjastka rodzicielstwa bliskości, BLW i chustonoszenia. Lubi wiedzieć, co w trawie piszczy i tropić najciekawsze newsy. Interesuje się polskimi tradycjami i ludowymi zwyczajami. Z wykształcenia historyczka sztuki, a prywatnie mama dwóch wspaniałych córek.

Napisz do mnie: beata.lajca@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy