Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Jak długo żyje kleszcz? Przyniesiony przez psa i kota może z tobą mieszkać nawet kilka lat

Jak długo żyje kleszcz? Przyniesiony przez psa i kota może z tobą mieszkać nawet kilka lat

kleszcz
Fot. Pixabay/Myriams-Fotos

Wszyscy wiedzą, że podczas spaceru w lesie czy pobytu na działce można złapać kleszcza. Te małe żyjątka siedzą sobie w trawach i krzewach, a kiedy tylko mają okazję, wczepiają się w skórę żywiciela. Najczęściej jest to zwierzę albo człowiek.

Mało kto jednak wie, że kleszcza można "złapać" nawet w domu. Przynosimy je do domu na ubraniach, a nasze psy i wychodzące koty na sierści. Istnieje ryzyko, że kleszcze zagoszczą się u nas na dobre!

Czy pies może przynieść kleszcza?

Kleszcze są małe, wręcz mikroskopijne. A i tak wywołują strach. Samo ukąszenie nie jest niebezpieczne, gorsze jest to, że są transferami różnego rodzaju bakterii i wirusów, które mogą być bardzo niebezpieczne dla człowieka. Kleszcze są realnym zagrożeniem, na które trzeba bardzo uważać.

Jeden z najbardziej popularnych mitów jest to, że kleszcza można "złapać" tylko w lesie. Wiele osób uważa, że one spadają na ofiarę z drzew i że unikanie chodzenia ścieżkami w gęstym borze może pomóc. To nieprawda, kleszcze mogą być wszędzie — na osiedlu, w parku, nawet w naszym ogródku, bytują na krzewach i trawach.

Mogą się znaleźć także w domu, ponieważ łatwo je przynieść na ubraniach czy włosach. Czasami przytransportuje je pies. I nie pomoże obroża przeciwkleszczowa, tabletki czy spraye. One sprawiają, że kleszcz się nie wbije w ciało psa, ale może zostać na sierści. Zdarza się, że zwierzak strąci go z siebie na podłogę czy kanapę.

kleszcz na dłoni
Fot. Pixabay/Catkin

Kleszcze mogą przeżyć w domu

Te owady nie są bardzo uzależnione od żywiciela. Mogą przeżyć w domu naprawdę długo, leżąc na podłodze, przy listwie czy kanapie. Każdy kleszcz pożywia się tylko trzy razy, raz na każdy etap rozwoju, jako larwa, nimfa i dorosły osobnik. Potrzebuje krwi, by się rozwinąć, ale bez pożywienia jest w stanie dość długo przetrwać.

Dane nie są spójne. Wszystko przez to, że w Polsce występuje kilkanaście różnych gatunków kleszczy, poza tym różny jest czas życia dla różnych form rozwojowych. Niektóre dorosłe osobniki mogą żyć bez żywiciela przez 7 lat! Inne są w stanie przeżyć w domu tylko dobę.

Taka sytuacja zdarza się bardzo rzadko, ale może okazać się, że z zewnątrz przyniesiemy i samca, i samicę kleszcza, która złoży jaja. W krótkim czasie w naszym domu pojawią się setki, jeśli nie tysiące małych pajęczaków! Larwy i nimfy kleszczy też gryzą i mogą przenosić podobne choroby jak dorosłe osobniki. Dlatego tak ważne jest, by oglądać siebie, dzieci i zwierzęta bardzo dokładnie po każdym spacerze.

Kleszcz w domu - co robić

Jeśli znajdziesz kleszcza na podłodze, kanapie lub przy listwie przypodłogowej, najlepszym rozwiązaniem będzie zniszczenie go od razu. Jest nadzieja, że nie zdążył zainfekować żadnego z domowników ani pupili, czy złożyć jajek.

Na wszelki wypadek możesz zadziałać, wykorzystując naturalne olejki eteryczne. Kleszcze są głuche i ślepe, ale mają bardzo rozwinięty węch, nienawidzą różnych zapachów. Wrotycz, rozmaryn, lawenda — to je powinno na dobre odstraszyć.

Jeśli obawiasz się, że kleszcze założyły gdzieś gniazdo, koniecznie zacznij działać. Olejki nie zaszkodzą, ale warto uderzyć mocniej. Samica składa jaja w bezpiecznych miejscach, w których jest ciemno, jak listwy przypodłogowe, załamania kanapy czy łóżka, róg za zasłoną okna. Te miejsca trzeba dobrze wyczyścić i zdezynfekować. Warto pomyśleć o wezwaniu profesjonalistów.

Zobacz także:

Kleszcze w natarciu. 5 sposobów na to, by zabezpieczyć przed nimi dziecko

Natknęłaś się na taki kokon w mieszkaniu? Zabieraj dzieci i uciekaj z domu

Jak gryzie meszka? Jak gryzie kleszcz? To warto wiedzieć

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?