Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Przed wakacjami powieś tę listę na lodówce. Co dziecko musi wiedzieć, gdy zostaje samo w domu?

Przed wakacjami powieś tę listę na lodówce. Co dziecko musi wiedzieć, gdy zostaje samo w domu?

Chłopiec robi kanapkę
Fot. Shutterstock/Anna Nahabed

W wakacje rodzice często mają problem, co zrobić z dziećmi, które w tym czasie nie chodzą do szkoły. Wiadomo, że maluchom trzeba zapewnić opiekę, ale zgodnie z prawem, już uczniowie nauczania początkowego mogą zostać sami w domu.

I chociaż najczęściej nic się nie dzieje, dzieci po prostu grają na komputerze, oglądają telewizję i rozwijają swoje hobby. Jednak warto się przygotować, tak “na wszelki wypadek”. I chodzi nie tylko o rozmowy z dziećmi, jak mają się zachować, kiedy ten wszelki wypadek nadejdzie. Bo w stresie cenna wiedza może wyparować z głowy. 

Powieś listę na lodówce

Prawo nie określa jednoznacznie, jaki jest wiek, kiedy można zostawić dziecko samo. Na pewno nie można zostawić dzieci poniżej 7 roku życia, ale polskie prawo wymienia także wiek 8 i 13 lat. Krajowe Towarzystwo Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci także uważa, że właśnie 13. rok życia to odpowiedni moment, by dziecko zostało samo w domu. Czasem jednak nie ma wyjścia i zdarzy się dzień, kiedy i 8-latek musi zostać sam.

Nie chcemy wyobrażać sobie, że naszym dzieciom może stać się coś złego. Wymyślanie wszystkich możliwych katastrof to nic przyjemnego. Jednak warto, bo dziecko trzeba do tego dobrze przygotować. Rozmowy to jedno — usłyszane słowa mogą ulecieć, zwłaszcza w momencie stresu. O wiele lepszym rozwiązaniem jest sporządzenie listy ważnych rzeczy i przywieszenie jej na lodówce.

Niech to będzie ściąga dla dzieci, by wiedziały, co mają robić w trudnej sytuacji. Co powinno się na niej znaleźć:

  • telefony do rodziców,
  • adres miejsca pracy rodziców,
  • telefony alarmowe: na pogotowie, policję i straż pożarną,
  • telefon do babci, sąsiadki czy mamy koleżanki — kogoś, kto jest blisko i może przyjść w razie potrzeby,
  • informacje, co zrobić, jeśli któreś z dzieci się skaleczy,
  • informacje o tym, żeby zabrały ze sobą dokumenty, jeśli będzie ewakuacja budynku,
  • informacje o tym, gdzie znajdują się zawory wody i jak je zakręcić, jeśli coś zacznie przeciekać.

Warto także zadbać o to, by w domu były zawsze naładowane powerbanki. W razie potrzeby dzieci mogą je ze sobą zabrać na zewnątrz podładować telefon. Dzięki temu będą mieć cały czas kontakt z rodzicami.

dziewczynka sama w domu
Fot. Freepik/lookstudio

Co dziecko musi wiedzieć, gdy zostaje samo: telefon na pogotowie

Nauczenie dziecka, jak reagować na sytuacje kryzysowe to podstawa, jeśli ma zostawać samo w domu. Musi wiedzieć, że są sytuacje, kiedy w pierwszej kolejności trzeba zadzwonić na pogotowie, a dopiero potem do rodziców. Warto wyszczególnić na naszej ściądze na lodówce sytuacje, kiedy warto tam zadzwonić, na przykład kiedy któreś z rodzeństwa straci przytomność czy się skaleczy i mocno krwawi. 

Trzeba także przećwiczyć samą rozmowę, zaznaczyć, które informacje trzeba podać dyspozytorowi. Nastolatki nie będą chciały bawić się w odgrywanie scenek, ale nie warto im odpuszczać. W tej kwestii wiedzy nigdy za wiele.

Ustal zasady

Zanim zdecydujesz, czy dziecko zostanie samo w domu, porozmawiaj z nim o tym, czy się nie obawia. Latem problem jest mniejszy, bo ciągle jest jasno, dzieci częściej obawiają się być same już po zmroku. Poza tym warto dokładnie przegadać z nim, jakie zasady obowiązują, kiedy jest samo. Oczywiście powinny być dopasowane do wieku dziecka.

Warto ustalić, co dziecko będzie robić, w jaki sposób ma przygotować sobie jedzenie, czy może używać kuchenki. Ustalcie też, że ma nikomu nie otwierać, a najlepiej udawać, że nie ma go w domu, jeśli ktoś będzie się dobijać. Umów się z osobami, które mogą go odwiedzić, jak babcia, dziadek czy sąsiadka, że wcześniej zadzwonią do niego na telefon.

Na liście zasad powinna także znaleźć się taka, że komórka młodego człowieka ma być zawsze naładowana i ma odbierać wszystkie połączenia od rodziców. Ustalcie także, że drzwi wejściowe mają być zamknięte, a rodzice, wracając, otworzą sobie własnym kluczem.

Zobacz także:

Czy sześciolatka można wysłać do sklepu po bułki? Przepisy są jednoznaczne

W jakim wieku dziecko może wyjechać na kolonie? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Wcale nie od 140 cm wzrostu. Od kiedy dziecko może jeździć w aucie bez fotelika?