Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Szokujące zmiany w programie biologii. Nie będą uczyć o dojrzewaniu

Szokujące zmiany w programie biologii. Nie będą uczyć o dojrzewaniu

para nastolatków
Fot. Freepik

Zgodnie z zapowiedziami, resort edukacji zaczął wprowadzać zmiany w podstawie programowej. Najważniejszym zadaniem miało być jej odchudzenie, czyli zmniejszenie zakresu materiału. Przyklaskiwali temu i rodzice, i nauczyciele, i sami uczniowie.

Prekonsultacje dotyczące zmian w podstawie programowej dobiegły końca i padły pierwsze propozycje zmian. Proponowane cięcia od początku budzą niemało kontrowersji. Teraz oberwało się biologii.

Zmiany w programie nauczania z biologii

Najpierw zostały ogłoszone zmiany na liście lektur, ale to nie koniec rewolucji. Kolejne cięcia mają dotyczyć podstawy programowej z biologii.  Wzbudzają szczególne wątpliwości i rodziców, i ekspertów.

W podstawówkach ma zniknąć temat profilaktyki chorób przenoszonych drogą płciową. Uczniowie  nie będą musieli znać także czynników wpływających na rozwój płodu. Kolejna propozycja dotyczy wykreślenia informacji o fazach cyklu miesiączkowym kobiety.

Ten ostatni zapis jest szczególnie zaskakujący, ponieważ dziewczynki dojrzewają coraz wcześniej. Pierwszą miesiączkę dostają już 10-latki, a zdecydowana większość nastolatek piszących egzamin ósmoklasisty ma to doświadczenie już za sobą.

Kasia (29).jpg
Fot. Pexels

Na licealistów czekają zmiany

Cięcia mają dotknąć także podstawy programowej z biologii w szkołach ponadpodstawowych. Na to, które z ważnych zagadnień przestaną obowiązywać uczniów, zwrócił uwagę Szymon Suwała, endokrynolog i obesitolog, który na Instagramie komentuje medyczne zagadnienia.

Lekarz postanowił zgłosić swoje uwagi do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Najbardziej zaniepokoiły go zmiany, które dotyczą zagadnień związanych z nieprawidłową masą ciała. W liceum nie będzie już zajęć m.in. o roli ośrodka głodu i sytości, a także o uwarunkowaniach genetycznych otyłości.

"Mając na uwadze rosnącą epidemię nadwagi i otyłości w Polsce, trudno zrozumieć niechęć do edukowania uczniów nt. neurohormonalnego podłoża tych problemów" - pisze Suwała na swoim instagramowym profilu.

W liceach i technikach na poziomie podstawowym uczniowie nie będą także uczyć się o kile, rzeżączce, chlamydiozie i rzęsistkowicy. Lekarz zwrócił też uwagę, że nie będzie mowy o profilaktyce chorób przenoszonych drogą płciową. "Czy muszę wam tłumaczyć mój niepokój?" - pyta retorycznie.

Wielkie zmiany w szkolnictwie

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada ogromną reformę szkolnictwa. Pierwszym krokiem ma być właśnie "odchudzenie" podstawy programowej. Resort do 19 lutego prowadził konsultacje z ekspertami, zachęcał także nauczycieli, rodziców i uczniów do przesyłania swoich sugestii i opinii.

Na razie opublikowano pierwsze propozycje. Szerokim echem odbiły się rekomendacje zmian listy lektur szkolnych i projekt ograniczenia wiejskich szkół do trzech klas. Niebawem ma wejść w życie zakaz zadawania prac domowych.

Gov.pl informuje, że nowa podstawa programowa ma obowiązywać przejściowo od roku szkolnego 2024/2025. Na przeprowadzenie większej reformy potrzeba więcej czasu. Ma wejść w życie od 1 września 2026 roku w podstawówkach i od 1 września 2028 roku w szkołach ponadpodstawowych.

Zobacz także:

Zanim zatrudnią, sprawdzą kartotekę. W tych zawodach będzie trudniej o pracę

Proboszcz każe, szkoła musi. Uczniowie pójdą do szkoły w sobotę?

Szczepienia między lekcjami? Nowy pomysł ma sporo zwolenników

KONKURS! Rozdajemy aż 30 książek o żywieniu niemowląt
Konkurs BLW
Mamy dla Was KONKURS, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu niemowląt od wydawnictwa RM! Szczegóły poniżej. Każdy rodzic  staje przed dylematem: jak i kiedy rozszerzać dietę dziecka? Odpowiedź powinna być oczywista: wtedy, gdy dziecko będzie gotowe. Dla każdego malucha będzie to nieco inny moment, jak więc poznać, że to już? Najlepiej sięgać po ekspercką wiedzę i… zaufać dziecku.Przed wami piękna przygoda, bo rozszerzanie diety to czas, kiedy dziecko zaczyna poznawać świat kolejnym zmysłem - smakiem. Żeby ułatwić wam tę przygodę, mamy nie lada gratkę - konkurs, w którym do wygrania jest aż 30 książek o żywieniu dzieci w tym cudownym okresie.
Czytaj dalej
Nie czekaj, aż podrośnie! Obowiązki domowe z podziałem na wiek [LISTA]
Obowiązki domowe dziecka z podziałem na wiek
Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał - wszyscy znamy to powiedzonko, a z drugiej strony nagminnie wyręczamy dzieci. Tłumaczymy sobie, że są za małe, jeszcze się w życiu napracują, a poza tym zrobią wolniej i gorzej niż rodzic. Tylko jeśli dziecku nie pozwolisz, to nie dość, że nie dasz mu cennych lekcji, to jeszcze dodajesz sobie obowiązków, a także powodów do frustracji, bo wszystko jest na twojej głowie.Dziecko ma naturalną ciekawość, kiedy ma kilka miesięcy, zaczyna naśladować twoją mimikę. Maluch uczy się czy się przez naśladownictwo rzucać piłkę, czesać i wiele innych rzeczy. Chce robić to co mama i tata, dlatego, jeśli bierze do ręki ścierkę - pozwól mu, niech sprząta z tobą. Mało tego - już trzylatek powinien mieć swoje obowiązki domowe!
Czytaj dalej