Tak matki niszczą swoich synów. A wystarczy jedna rzecz, aby naprawić tę relację
Tkwią w małżeństwach, w których nie są szanowani i doceniani. Nie stawiają granic toksycznemu szefowi. Nie potrafią się obronić, kiedy ktoś ich krytykuje. Dzieci narcystycznych matek są przyzwyczajone do takiego traktowania i nie mogą sobie z nim poradzić.
W dorosłe życie wnoszą niepewność i przekonanie, że nigdy nie będą dostatecznie dobre, by zasłużyć na miłość i szacunek. Dotyczy to zwłaszcza chłopców, ponieważ dla nich relacja z mamą jest pierwszym wzorem tego, jak powinny wyglądać związki z innymi.
Matka ciągle wymagająca uwagi
Rodzice mogą otoczyć swoje dzieci opieką i dbać o ich ubiór, szkołę i zdrowe jedzenie, a jednocześnie zaniedbywać. Nie muszą krzyczeć i obrażać, żeby wpłynąć na ich poczucie własnej wartości i odcisnąć piętno, które będą niosły na sobie przez całe życie.
Niektórzy rodzice są bardzo skupieni na sobie. I tego samego wymagają od swoich dzieci. Dotyczy to zwłaszcza matek o narcystycznym rysie osobowości. Mają ogromną potrzebę podziwu i często szukają go u swoich synów . Karmią się uwagą, docenianiem, komplementami. Nie wiedzą, że robią tym krzywdę swoim dzieciom.
Narcystyczna matka, niepewny syn
Narcystyczne matki wierzą, że są niepowtarzalne i wyjątkowe. Uważają, że to one poświęcają się najbardziej i są najbardziej godne podziwu. Wymagają od swoich synów automatycznego spełniania oczekiwań .
Na każdym kroku szukają akceptacji i potwierdzania swojego piękna , wyjątkowej osobowości czy szczególnych umiejętności. Jeśli tego nie dostają, reagują złością lub emocjonalną niedostępnością . Na barki dorastających synów składają obowiązek regulowania swoich emocji.
Chłopcy uczą się, że na miłość i szacunek muszą zasłużyć , być zawsze pełni podziwu i oddania. W pewnym momencie zaczynają patrzeć na świat w wypaczony sposób. Oczami swojej matki.
Relacje naznaczone trudnym dzieciństwem
Młodzi chłopcy wychowywani przez matki o narcystycznym rysie osobowości zaczynają wierzyć, że każda relacja z kobietą tak wygląda. Że w każdym związku będą mniej warci uwagi niż partnerka. Bardzo trudno im o intymność i bliskość, ponieważ nie potrafią nikomu zaufać . Mają także problem z wyrażeniem swoich emocji .
Problemy w nawiązywaniu relacji wynikają także z tego, że mają bardzo niskie poczucie własnej wartości . Badania opublikowane w "Journal of Personality and Social Psychology" wskazują, że dzieci narcystycznych rodziców mają niższą samoocenę . Dodatkowo częściej doświadczają stanów lękowych i depresji .
Synowie narcystycznych matek często nie wiedzą, kim są. Nigdy nie mieli możliwości, by skupić się na sobie. Wyprowadzają się z domu, ale mentalnie nadal pozostają przy matce i są zawsze gotowi, by jej pomóc, wspierać i otoczyć opieką. To nie ułatwia tworzenia związków i założenia własnej rodziny.
Relacja z mamą musi się zmienić
Mężczyźni wychowywani przez narcystyczne matki mają szansę na zbudowanie szczęścia i nawiązanie relacji. Jednak wymaga to przecięcia pępowiny , a to bywa bolesne. I to dla obu stron, ponieważ matki mogą odczuwać to jak zdradę i przeżywać "stratę" syna.
Jednak ta relacja nie musi być spisana na straty. Można ją uzdrowić, ale to wymaga przede wszystkim wyznaczenia jasnych granic . To długi proces, ale może okazać się wyzwalający. Dzięki temu matka i syn będą mieć szansę na nawiązanie dobrej, wspierającej relacji.
Zobacz także:
Tak wychowasz pewne siebie dziecko. 5 zasad dla rodziców
"Co z ciebie za żona?!" Dla mojej babci takie zachowanie było nie do pomyślenia
Gdy dziecko nie ma przyjaciół... Jak pomóc maluchowi, który czuje się samotny?