Takiego deseru z mleka w proszku nie znałaś. Prosty przepis na biały blok czekoladowy
Blok czekoladowy — czy istnieje drugi deser tak kojarzący się z dzieciństwem? W czasach PRL robiła go każda mama. Ale mało kto wie, że kultowy deser ma także wersję pozbawioną kakao. To biały blok czekoladowy, którego głównym składnikiem jest mleko w proszku.
Biała czekolada – jedni ją uwielbiają, a drudzy zastanawiają się, po co w ogóle istnieje. Ale ci drudzy nie wiedzą, co tracą, bo biała czekolada jest przepyszna, tak samo jak desery skomponowane z jej udziałem. Albo takie, które tylko udają, że są z niej zrobione. Mistrzem w udawaniu czekolady jest blok czekoladowy. A w wersji na biało, z tego przepisu, jest nie tylko pyszny, ale też wyjątkowo urodziwy.
Biały blok z mleka w proszku
Biały blok czekoladowy to mało znana alternatywa dla kultowego deseru z PRL . Jest idealny dla dzieci, które są uczulone na kakao. Przyda się też wtedy, gdy maluchy będą miały ochotę na coś słodkiego, a twoje szafki kuchenne będą świecić pustkami. Bo biały blok czekoladowy składa się głównie z mleka w proszku .
Dzięki temu, chociaż zawiera sporo cukru, to jest bardzo pożywny. A swoją urodę zawdzięcza kolorowym dodatkom , które znajdują się w środku. W naszym przepisie znajdują się orzechy laskowe, żurawina i herbatniki. Ale równie dobrze można użyć nerkowców, rodzynek, daktyli czy skórki pomarańczowej. Jeżeli twoje dzieci lubią pistacje albo ryż preparowany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby one także znalazły się w deserze.
Biały blok z mleka w proszku – składniki
Podstawowy przepis na biały blok czekoladowy zawiera:
- 1 opakowanie mleka w proszku,
- 1 i 1/4 kostki masła,
- szklankę cukru,
- pół szklanki wody,
- 100 g dowolnych herbatników,
- 100 g orzechów laskowych,
- 100 g żurawiny.
Ogromną zaletą białego bloku czekoladowego jest to, że można go łatwo modyfikować . Będzie świetnym deserem dla dziecka na diecie bezglutenowej – wystarczy zrezygnować z herbatników i dołożyć więcej orzechów lub suszonych owoców.
Kiedy maluch jest uczulony na orzechy – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby całkowicie z nich zrezygnować. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to utrzymanie proporcji . Czyli, kiedy z przepisu usuwasz 100 g orzechów, to powinnaś dołożyć 100 g innych dodatków.
Biały blok z mleka w proszku – jak zrobić
Zanim zaczniesz gotowanie, przygotuj mały rondelek, rózgę i foremkę do pieczenia typu keksówka wyłożoną papierem do pieczenia. W takiej blaszce blok będzie miał najładniejszy kształt, ale jeżeli nie masz keksówki, wykorzystaj inną niewielką blachę, albo duży plastikowy pojemnik.
Najpierw rozpuść masło w rondelku, dolej do niego wodę i wsyp cukier. Podgrzewaj powoli, cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści. Potem zdejmij z ognia i zaczekaj przynajmniej 5 minut , aż nieco wystygnie. Następnie dodaj mleko w proszku i dokładnie wymieszaj.
Gdy masa będzie już gęsta i jednolita, dodaj orzechy, owoce i pokruszone herbatniki . Ponownie wymieszaj i przełóż do formy. Wygładź górę bloku czekoladowego – możesz użyć do tego celu lekko zwilżonej dłoni. Całość możesz też posypać wiórkami kokosowymi.
Blok z mleka w proszku – przygotowanie
Tak przygotowany biały blok z mleka w proszku musi trafić do lodówki. Żeby mieć pewność, że nie przesiąknie żadnymi zapachami, warto go owinąć szczelnie folią spożywczą. Powinien się chłodzić przynajmniej 5 godzin , także trzeba się uzbroić w cierpliwość.
Blok czekoladowy robiony w keksówce najlepiej prezentuje się pokrojony w plastry . Podobnie jak zwyczajowo podawało się jego klasyczny kakaowy odpowiednik. Ale jeżeli wybrałaś szerszą i większą foremkę, możesz go równie dobrze kroić w zgrabne kwadraciki.
Uwaga – po kilku godzinach w lodówce biały blok czekoladowy może być bardzo twardy. Żeby go ładnie poporcjować potrzebujesz więc solidnego noża. Pamiętaj, że chociaż składa się z uwielbianego przez dzieci mleka w proszku, to nadal ma w sobie sporo cukru. Nie będzie więc odpowiednim deserem dla niemowląt.
Zobacz także:
Blok czekoladowy rodem z PRL. Ten przepis to łatwizna, a deser smakuje fenomenalnie!
Mini-bajaderki jak z PRL. Ten przepis to łatwizna, a smakują obłędnie!
Przepis na ekspresowe ciasto drożdżowe bez wyrabiania. Robi się samo