Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt tak nie nazwał córki

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nikt tak nie nazwał córki

dziewczynka
Fot. Unsplash/Annie Spratt

W całej Polsce jest ich ponad 153 tysiące. Jednak zdecydowana większość to panie urodzone w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. To imię wtedy było prawdziwym hitem i każdy na pewno zna kobietę, która je nosi.

W ubiegłym roku jednak nie przybyło ani jednej Irenki. Jeśli spodziewasz się córki, zastanów się nad tym imieniem. Jest piękne i ma wspaniałe znaczenie. A przede wszystkim jest naprawdę oryginalne.

Zapomniane imię Irena

Wydawać by się mogło, że na fali popularności starych imion z długimi tradycjami, jak Zofia i Hanna, Irena znów będzie święciła swoje tryumfy. Niestety, to imię jest jednak zapomniane. A przecież każdy z nas ma jakąś ciocię lub Irkę, którą warto by było uhonorować tym wyjątkowym mianem.

Imię Irena pojawiło się w Polsce dopiero w XVIII wieku. I od razu zdobyło dużą popularność, która utrzymywała się jeszcze pod koniec poprzedniego stulecia. Lata 50. i 60. były szczególnie obfite jeśli chodzi o liczbę małych Irenek. Nie wiadomo, dlaczego jego popularność się zakończyła. W 2023 roku żaden rodzic nie zdecydował się na nazwanie tak córki.

Irena to żeński odpowiednik imienia Ireneusz. Znaczenia obu imion są bardzo podobne. Ireneusz także z roku na rok traci na popularności.

Retro rodzina
Fot. Unsplash/Annie Spratt

Znaczenie imienia Irena

Według greckiej mitologii Eirene była boginią pokoju. I to widać w znaczeniu imienia Irena. To niezwykle opanowana osoba, bardzo lubiana, bo potrafi się szybko zaadoptować do nowej sytuacji i przystosować do otoczenia. Od urodzenia wykazuje się dużą odwagą i zdecydowaniem. Wszędzie jej pełno i zawsze jest w ruchu. Dlatego tak łatwo przychodzi jej osiąganie swoich celów.

A stawianie sobie ich wydaje się dla niej zupełnie naturalne. Ireny są niezwykle zorganizowane, tak jakby przyszły na świat z dokładnym planem na całe życie. Potrafią uparcie dążyć do realizacji swoich ambicji, nawet w myśl zasady "po trupach do celu". Nie wahają się przy tym użyć dyplomacji, a nawet manipulacji. Dlatego życie z nimi bywa trudne.

Irena jako partnerka i przyjaciółka

Irena odczuwa bardzo mocno. Jeśli kocha, to na zabój, może przenosić góry i poświęcić wszystko. Wystarczy jednak małe zawahanie, by bez żalu zakończyła najdłuższy związek. Będzie świetną żoną dla mężczyzny o silnym charakterze, który dotrzyma jej kroku, nie da się jej zwojować i będzie dla niej wyzwaniem. Inaczej szybko się znudzi i straci szacunek dla partnera.

Jako przyjaciółka jest bardzo wierna i oddana, chociaż w ferworze zdobywania kolejnych szczytów i robienia kariery może trochę zaniedbać te relacje. Nie brakuje jej jednak mądrości i spokoju, dzięki którym potrafi rozwiązać każdy konflikt.

Irena - zdrobnienia i imieniny

Jako dzieci Irenki są bardzo silnie związane z rodziną. To raczej grzeczne dziewczynki, które ciężko pracują w szkole i dopasowują się do reguł narzuconych przez rodziców. Źle znoszą samotność i uwielbiają świętowanie w rodzinnym gronie.

Imieniny Ireny obchodzimy kilka razy do roku. Najczęściej jest to 5 kwietnia lub 9 sierpnia, jednak Irena może świętować jeszcze: 1 kwietnia, 8 lutego, 5 maja, 18 września i 20 października.

Zdrobnienia: Irena, Irka, Ira, Irusia, Iruś, Ircia, Ireczka, Irunia, Irencia

Numerologia: 11, najsilniejsze związki ma z 3 i 8

Zobacz także:

To imię dla dziewczynki było hitem w PRL. W ubiegłym roku nazwano tak tylko 3 dzieci

To imię dla chłopca było hitem w PRL. Dziś nikt nie chce nazywać tak dzieci

To imię dla chłopca było hitem PRL. Dziś niewielu rodziców decyduje się nazwać tak dziecko

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?
To było gorsze niż najgorsza obelga. Wielu zna to zachowanie ojców wobec córek
stare zdjęcie ojciec
stare zdjęcie ojciec
Starałaś się, jak mogłaś, ale to nie wystarczało. Zbierałaś najlepsze oceny i kolekcjonowałaś wyróżnienia we wszystkich konkursach. Próbowałaś nie sprawiać problemów, albo wręcz przeciwnie – broiłaś, tylko po to, żeby zostać zauważoną. To też nie działało. Twój ojciec, chociaż był obok, zachowywał się, jakby wcale cię nie zauważał. A ty, mała dziewczynka, czułaś się niewidzialna.Brak miłości, akceptacji lub kompletny brak więzi z ojcem kładzie się cieniem na twoje dorosłe życie, a ty pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Tak jak w dzieciństwie obwiniałaś siebie za brak zainteresowania ze strony ojca, tak samo dzisiaj czujesz się odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia i nieudane związki. Co gorsza, tak bardzo boisz się odrzucenia, że starasz się nie angażować. Nawet jeśli masz męża, możesz nie nawiązywać z nim głębokiej więzi, bo pierwszy mężczyzna w twoim życiu, twój ojciec, nigdy cię tego nie nauczył.
Czytaj dalej
Policja w warszawskiej podstawówce. Pijana dyrektorka prowadziła lekcję
Pijana nauczycielka w szkole
Pijana nauczycielka w szkole
Skandal w Szkole Podstawowej nr 313 na warszawskim Ursynowie! Zaniepokojeni rodzice wezwali policję. I słusznie, bo, tak jak przypuszczali, nauczycielka prowadząca lekcję informatyki była pod wpływem alkoholu.Do zdarzenia doszło 6 czerwca. Zgłoszenia na policję dokonał anonimowy rodzic, którego zaniepokoiło zachowanie nauczycielki. Kobieta jest dyrektorką tej szkoły. W momencie kontroli policji prowadziła zajęcia w klasach 1-3. 
Czytaj dalej