Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > To było gorsze niż najgorsza obelga. Wielu zna to zachowanie ojców wobec córek
Beata Łajca
Beata Łajca 20.06.2024 14:49

To było gorsze niż najgorsza obelga. Wielu zna to zachowanie ojców wobec córek

stare zdjęcie ojciec
Fot. Pexels/Marinazasolina

Starałaś się, jak mogłaś, ale to nie wystarczało. Zbierałaś najlepsze oceny i kolekcjonowałaś wyróżnienia we wszystkich konkursach. Próbowałaś nie sprawiać problemów, albo wręcz przeciwnie – broiłaś, tylko po to, żeby zostać zauważoną. To też nie działało. Twój ojciec, chociaż był obok, zachowywał się, jakby wcale cię nie zauważał. A ty, mała dziewczynka, czułaś się niewidzialna.

Brak miłości, akceptacji lub kompletny brak więzi z ojcem kładzie się cieniem na twoje dorosłe życie, a ty pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Tak jak w dzieciństwie obwiniałaś siebie za brak zainteresowania ze strony ojca, tak samo dzisiaj czujesz się odpowiedzialna za wszystkie niepowodzenia i nieudane związki. Co gorsza, tak bardzo boisz się odrzucenia, że starasz się nie angażować. Nawet jeśli masz męża, możesz nie nawiązywać z nim głębokiej więzi, bo pierwszy mężczyzna w twoim życiu, twój ojciec, nigdy cię tego nie nauczył.

Niedostępny ojciec

Kobiety takie jak ty najczęściej wychowywały się w pełnej rodzinie. Ojciec nie odszedł z domu, ani nie umarł. Przez całe dzieciństwo i okres dorastania był obok. Był, ale jakby go nie było.

Ojciec niedostępny emocjonalnie nigdy nie interesuje się swoją córką. Nie okazuje jej miłości w pierwszych latach życia, ani później. Nie czyta książeczek, nie zabiera na plac zabaw, nie układa puzzli, albo nie zmienia pieluch, ani nie karmi. Niechętnie reaguje, gdy dzieje jej się krzywda. Wydaje się wręcz wyzuty z emocji, a więzi ze swoim dzieckiem właściwie w ogóle nie nawiązuje.

Taki ojciec rzadko bywał w domu, a kiedy był, to zachowywał się tak, jakby swojej córki w ogóle nie widział. To dlatego nigdy mu nie zaufała. Potrzeby emocjonalne tej małej dziewczynki nigdy nie były spełnione. Nie czuła od ojca miłości, nie dostawała czułości i akceptacji, a całą winę za to brała na siebie.

starszy mężczyzna
fot. Pixabay/Suprising_Snapshots

Niewidzialna córka

Gdy była dzieckiem, nie mogła wiedzieć, że jej tata jest niedostępny emocjonalnie. Myślała, że on po prostu jej nie kocha, bo coś z nią jest nie tak. To przekonanie, połączone z uczuciem niesprawiedliwości i zazdrości, potęgowało się, jeżeli miała brata, z którym ojciec dogadywał się lepiej.

Co próbowała zrobić ta mała dziewczynka? Wszystko, byle by zasłużyć na odrobinę uczucia ze strony ojca. Mogła dużo się uczyć, żeby dostawać jak najlepsze stopnie. Mogła startować w różnych konkursach, albo zawodach i nawet osiągać w nich sukcesy. Ale to nigdy nie było wystarczające.

Próbowała więc przynajmniej oszczędzić mu problemów. Bo taki niedostępny ojciec, gdy go zdenerwowała, nie przebierał w słowach, albo stosował przemoc. Dlatego ograniczała swoje potrzeby do minimum. W rezultacie coraz bardziej zamykała się w sobie, a jej dzieciństwo było przepełnione samotnością.

dziewczynka
fot. Pixabay/Bessi

Kobieta, wychowywana przez niedostępnego ojca

Dorosła córka ojca niedostępnego emocjonalnie ma ogromne problemy w relacjach miłosnych. Odrzucenie z jego strony sprawiło, że ma bardzo niską samoocenę. Do dziś nie wierzy, że zasługuje na miłość, wybiera więc nieodpowiednich partnerów, często tak samo niedostępnych emocjonalnie, jak jej ojciec.

A jeżeli nawet trafi na mężczyznę zdolnego do okazywania uczuć, będzie sabotować związek z nim. Ona cały czas boi się odrzucenia, więc podświadomie go odpycha. Może być zbyt zazdrosna, narzucać swoje potrzeby, krytykować. Jej partner z czasem nabiera przekonania, że cokolwiek nie zrobi, to ona i tak będzie niezadowolona.

W innych przypadkach dorosłe córki niedostępnych ojców zakochują się szybko i kochają intensywnie, ale krótko. Nie potrafią zbudować głębokiej więzi, nie potrafią też przyjąć prawdziwej miłości. Często ich zakochanie kończy się z pierwszą najbardziej namiętną fazą związku. Traktują seks jako namiastkę więzi, czasami nawet posługują się nim, aby nadrabiać partnerowi swoją niezdolność do zaangażowania. A przy tym czują się niekomfortowo, gdy odczuwają przyjemność z seksu.

Trauma przekazywana z pokolenia na pokolenie

Skutki wychowywania przez ojca niedostępnego emocjonalnie są jak niezagojone rany z dzieciństwa. Każde dziecko ma ogromną potrzebę miłości i akceptacji ze strony rodziców. Poczucie bycia niezauważaną przez ojca wpływa wyjątkowo silnie na dziewczynki.

Gdy dorastają, ich ojciec nadal nie ma pojęcia, kim tak naprawdę są i pewnie nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego? Bo sam był wychowywany przez rodziców, którzy nigdy nie okazywali mu miłości i zainteresowania. To trauma, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Ale w końcu mamy tyle wiedzy i możliwości, że możemy przerwać ten tragiczny cykl pokoleniowy. Możemy być pierwszymi kobietami w naszych rodzinach, które coś zmienią. Ta zmiana musi się zacząć od uświadomienia sobie, że to jaka jestem, jak wygląda mój związek i moje życie, to nie jest moja wina.

Samo zrozumienie, że byłaś wychowywana przez ojca niedostępnego emocjonalnie, nie wystarczy. Gdy już to wiesz, musisz popracować nad sobą. Nauczyć się nawiązywać relację, dawać i przyjmować miłość. Ale nie zrobisz tego sama. Musisz skorzystać z pomocy psychoterapeuty i w końcu zdjąć z siebie tę ojcowską klątwę.

Zobacz także:

Te słowa matki są jak klątwa na całe życie. Wiele z nas je zna

Największa obelga, jaką można usłyszeć od własnej matki. Wielu ją zna

Relacje w domu mają wpływ na poczucie własnej wartości. Tak wychowasz pewne siebie dziecko

Powiązane
Był sobie kot
"Był sobie kot" już w kinach. Świetna zabawa dla całej rodziny
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?