portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka To, którą ręką piszesz, zdradza, w czym jesteś dobry. Przekonaj się
fot. Pexels/Andrea Placquadio

To, którą ręką piszesz, zdradza, w czym jesteś dobry. Przekonaj się

11 sierpnia 2023
Autor tekstu: Małgorzata Wódz

To, czy piszesz prawą czy lewą ręką, może zdradzać, jakie masz uzdolnienia. Może też mówić nieco więcej o twoim charakterze. Sprawdź, jakie cechy przypisuje się osobom lewo- i praworęcznym.

Nasze ręce nie tylko służą nam do codziennych czynności, ale także mogą określać, jacy jesteśmy. Osoby leworęczne i praworęczne tylko pozornie niczym się nie różnią (oczywiście poza trzymaniem długopisu w innej ręce). Dominacja prawej lub lewej ręki ujawnia się w podejściu do wszystkiego. Do tego jak zabierasz się do tańca lub jak przytulasz dziecko.

Lewo- i praworęcznym przypisuje się pewien zestaw cech i zdolności.

Jakie cechy mogą mieć osoby leworęczne?

Zaczniemy od tego, że leworęcznych jest zdecydowanie mniej. To zaledwie 10 procent ogółu ludności. Leworęcznym żyje się też trudniej, bo muszą funkcjonować w świecie urządzonym przez praworęcznych.

Jeszcze do niedawna uważano, że leworęczność to wada, z którą trzeba się uporać, więc uczono leworęcznych posługiwania się prawą ręką. A to mogło powodować zaburzenia w pracy mózgu. Dziś na szczęście już się tego nie praktykuje. Leworęczni mogą być tacy, jacy są. No właśnie, czym się różnią od praworęcznych?

Oto cechy przypisywane leworęcznym:

  • są kreatywni
  • mają większą wyobraźnię i zdolność abstrakcyjnego myślenia.
  • cechuje ich większa wrażliwość i empatia
  • są bardziej niezależni i asertywni.

Osoby leworęczne mają większą szansę na sukces w dziedzinach wymagających kreatywności, takich jak sztuka, muzyka, literatura, nauka i biznes.

Jest spora liczba leworęcznych laureatów Nagrody Nobla, pisarzy, artystów, muzyków, architektów i matematyków. Według badań opublikowanych w  American Journal of Psychology, leworęczni wydają się być lepsi w myśleniu dywergencyjnym (divergent thinking). To taki rodzaj rozumowania, który dąży do rozwiązania problemu poprzez kreatywne, odmienne i niekonwencjonalne propozycje.

Leworęczni mogą być też lepsi w sportach, w których przeciwnicy stają naprzeciwko, czyli takich jak tenis, szermierka czy boks. Wpływa na to fakt, że zmuszają praworęcznych do grania inaczej, niż są przyzwyczajeni, gdy ścierają się z praworęczną większością.

sport leworęczni.png

fot. Canva

Istnieje też związek między leworęcznością a występowaniem wahań nastroju, niepokoju i neurotyzmu, które czasem może przerodzić się w zaburzenie psychiczne.

Cechy wiązane z praworęcznością

Praworęczni, którzy są w zdecydowanej większości, mają silnej rozwiniętą lewą półkulę mózgu. W związku z tym przypisuje się im inny zestaw cech.

Osoby praworęczne w porównaniu z leworęcznymi mogą być:

  • bardziej logiczne i analityczne
  • bardziej racjonalnie i realistycznie
  • bardziej praktyczne i zorganizowane
  • bardziej towarzyskie

Praworęczni mogą mieć większą szansę na sukces w dziedzinach wymagających logicznego myślenia, takich jak inżynieria, informatyka, finanse i administracja.

Osoby praworęczne mają w szkole łatwiej niż osoby leworęczne, choćby z tej prostej przyczyny, że szkoły (jak i wszystko) są urządzone dla praworęcznych. Uzyskują też wyższe wyniki w testach inteligencji. Co ciekawe – osoby praworęczne żyją średnio o dziewięć lat dłużej niż leworęczne,

Zauważono też, że z wiekiem praworęczni coraz mniej polegają na swojej dominującej ręce. Gdy prawa ręka jest przeciążona, np. od pracy, sportu, zaczynają korzystać z obu rąk.

Leworęczni kontra praworęczni – inne czynniki też mają znaczenie

Warto pamiętać jeszcze o jednym procencie populacji, który jest oburęczny. To oznacza, że ​​może równie dobrze posługiwać się lewą lub prawą ręką.

A co do lewo- i praworęcznych – pamiętajmy, że każda osoba jest wyjątkowa. Na nasze uzdolnienia i charakter wpływa mnóstwo czynników, jak choćby to, gdzie mieszkamy i w jakich warunkach się wychowujemy. Podane wyżej cechy nie występują u każdej osoby leworęcznej, a mogą na przykład cechować kogoś, kto pisze prawą ręką. Zamiast porównywać się z innymi, warto doceniać to, kim jesteśmy.

Zobacz też:

O której godzinie kłaść dziecko spać. Poznaj konkretne zalecenia

Chcesz mieć mądre i pewne siebie dziecko, natychmiast wyłącz mu telewizor

Choroby zapisane w genach. Niewiarygodne, co dziedziczymy po rodzicach

7 oznak, że masz "zepsute" dziecko. Spokojnie! Wciąż można je naprawić
Nowy bon turystyczny w nowej formie. Czy rodzice będą zadowoleni?
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Wódz
Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy