portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Trudno je zdobyć, ale są tego warte. Moja rodzina od lat zajada się kaczymi jajami
Fot. Archiwum prywatne

Trudno je zdobyć, ale są tego warte. Moja rodzina od lat zajada się kaczymi jajami

25 października 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Alergia na jaja sprawia, że wiele potraw znajduje się poza naszym zasięgiem. Szczególnie dzieciom trudno jest wytłumaczyć, czemu nie wolno im jeść tego, co jedzą ich koledzy. To bywa trudne i przykre.

Biszkopty, gofry, czy naleśniki można zrobić bez jaj, ale umówmy się – to już nie to samo. Dlatego warto rozważyć, oczywiście w porozumieniu z lekarzem alergologiem, alternatywę, jaką mogą stanowić jaja kacze.

Uczulają znacznie mniej

Alergia na kurze jaja to jedna z najpowszechniejszych alergii pokarmowych. Dotyka od 0,5 do 2,5 proc. dzieci na całym świecie oraz od 0,02 do 0,6 proc. dorosłych w krajach europejskich. Powoduje mniej i bardziej groźne objawy, takie jak:

  • obrzęk naczynioruchowy,
  • pokrzywka,
  • świąd skóry,
  • skurcz oskrzeli,
  • spłycenie oddechu, duszności.

U alergika , który nieświadomie zje potrawę, zawierającą jaja, może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana alergia, od tej pory musi przestrzegać diety. Mamy modyfikują więc przepisy na ciasta, ciasteczka, kluski, placki i naleśniki zastępując jaja innymi składnikami. Na szczęście da się z powodzeniem nie używać jaj, ale umówmy się – to już nie to samo.

A gdyby kurze zastąpić kaczymi?

Ciekawą alternatywą dla kurzych jaj są jajka od kaczek. Nie zawsze jest tak, że jeśli dziecko uczulone jest na jaja kurze, to także na wszystkie inne. Należy w tej kwestii porozumieć się z alergologiem, wykonać odpowiednie testy. Np. jaja przepiórcze, czy właśnie kacze, uczulają o wiele mniej i może się okazać, że będziemy mogli z nich korzystać.

Ale jajka kacze są oczywiście nie tylko dla alergików! Nawet jeśli nie jesteśmy uczuleni na żadne jaja, i tak warto zainteresować się kaczymi, ponieważ mają mnóstwo wartości odżywczych. Co prawda, nie jest łatwo je zdobyć. W tej kwestii trzeba wykonać trochę pracy i znaleźć hodowcę, który dysponuje takimi jajkami.

Kacze jajka są większe i smaczniejsze

Kacze jaja są mniej popularne, ale wciąż mają wiele do zaoferowania pod względem smaku i wartości odżywczych. Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy, jest różnica w wyglądzie jajek. Kacze jaja są zazwyczaj większe od jaj kurzych i mają twardszą skorupkę, a także bardziej gumowatą błonkę (tę spod skorupki). Zazwyczaj są białe lub nawet lekko niebieskawe.

Jeśli chodzi o smak, jaja kacze są delikatniejsze w porównaniu do jaj kurzych. Są też bardziej kremowe w konsystencji, co sprawia, że mogą być idealne do potraw jajecznych, takich jak omlety czy naleśniki. Co ciekawe, mają bardzo duże żółtka. Jeśli w jajku kurzym więcej jest białka niż żółtka, to w kaczym jest odwrotnie.

20231025_143346.jpg

Jaja kacze są bogatsze w niektóre składniki odżywcze w porównaniu do jaj kurzych. Przede wszystkim, zawierają więcej tłuszczu, zarówno nasyconego, jak i jednonienasyconego. Oznacza to, że mają one wyższą kaloryczność niż jaja kurze. Jednakże warto zauważyć, że większa zawartość tłuszczu może być zarówno zaletą, jak i wadą, w zależności od diety.

Porównanie wartości odżywczych jaj kurzych i kaczych

Jaja kacze są również bogatsze w witaminy, takie jak witamina B12, witamina A i witamina D. Witamina B12 jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, a witamina A jest niezbędna dla zdrowych oczu. Witamina D pomaga w przyswajaniu wapnia, co jest ważne dla zdrowia kości.

W porównaniu do jaj kurzych jaja kacze zawierają więcej żelaza, które jest kluczowym składnikiem mineralnym dla organizmu, mogą się poszczycić również  wysokim poziomem choliny, niezbędnej dla zdrowia mózgu. Jaja kacze są także lepszym źródłem kwasów omega-3. Jak widać, mogą stanowić naprawdę ciekawą alternatywę dla kurzych jaj.

Chcąc spróbować kaczych jaj, trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że mają one więcej cholesterolu, więc nie każdy powinien je jeść. Natomiast najbardziej istotne jest, by kupować je od sprawdzonych hodowców, ze względu na ryzyko zakażenia salmonellą. Przed użyciem, zresztą jak każde jaja, należy je dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem.

Zobacz także:

Czy dzieci mogą jeść kogel mogel? Pod żadnym pozorem nie ryzykuj

Alergia na orzeszki. Na te rzeczy warto zwrócić uwagę

Czy dziecko może jeść codziennie jajka? Wyjaśniamy

Już się zaczęło. Pierwsza choroba zakaźna panoszy się w przedszkolach
Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy