Tylko takie małosolne możesz podać dziecku. Przepis na zdrowe ogórki
Ogórki małosolne to przysmak niejednego dziecka. Maluchy, którym nie odpowiada wyrazisty, bardzo kwaśny smak kiszonych ogórków, często sięgają właśnie po te małosolne. A czy to w ogóle może być zdrowe dla dziecka?
Kto kiedyś kisił ogórki, wie, że w przepisie znajduje się kopiasta łyżka soli na litr wody. Tymczasem tyle mówi się o tym, by nie podawać dzieciom słonych produktów. Więc – jak to jest z tymi ogórkami?
Ogórki małosolne dla dziecka – czy to dobry wybór?
Ogórki małosolne mają to do siebie, że pojawiają się sezonowo, czasem tylko przez krótki czas. Kiedy sami kisimy ogórki w domu, wiemy, że dosłownie po kilku dniach ich smak traci już tę pierwszą, niepowtarzalną nutę, na rzecz klasycznej kiszonki.
Zwykle, jeśli coś nam bardzo smakuje, częstujemy tym dzieci, by także i one tego spróbowały. Ale czy w przypadku ogórków małosolnych to na pewno dobry pomysł? Wprawdzie ogórki kiszone są bardzo zdrowe, ale czy to samo dotyczy ogórków małosolnych ?
W końcu dietetycy i lekarze pediatrzy powtarzają, by unikać soli w diecie dziecka. A przecież, kiedy robimy zalewę do ogórków, w przepisie wyraźnie podane jest: "łyżka stołowa soli na litr wody”. To dużo.
Ogórki małosolne – wartości odżywcze
Jak się jednak okazuje, ta sól w zestawieniu z wartościami odżywczymi ogórków małosolnych, to "pikuś”. Na blogu alaantkoweblw.pl, prowadzonym przez nauczycielki, pasjonatki zdrowego żywienia i mamy Joannę Anger i Annę Piszczek, czytamy:
"Gdy mowa o kiszonkach, sól staje się niewidoczna;). Wartości, jakie wnosi w nasze organizmy taki małosolniak, są nieporównywalne z solą w nim zawartą. Przede wszystkim witamina C, ponadto witaminy z grupy B, witaminy K, E oraz mikroelementy: magnez, potas, sod, żelazo. NIE BÓJMY SIĘ KISZONEK!”.
Tych ogórków nie dawaj dziecku
To, o czym jednak warto pamiętać, to jakość ogórków, z których chcemy uzyskać te małosolniaki. Jeśli nie mamy dostępu do warzyw bio, lepiej poczekać po prostu na sezon. Wiosną, ogórki dostępne w sklepach, pochodzą ze szklarni, to tzw. nowalijki. A w szklarniach warzywa mają ograniczony dostęp do słońca, a nawet ziemi.
By warzywa prezentowały się dorodnie, oraz by uzyskać urodzajne plony, hodowcy nawożą swoje uprawy. Warzywa takie są przesiąknięte azotem , który w roślinach przekształca się w azotany, a te z kolei, w przewodzie pokarmowym człowieka – w azotyny, niebezpieczne związki, które przyczyniają się do powstania rakotwórczej nitrozoaminy. Bywa, że producenci przy uprawie nowalijek stosują również pestycydy.
Jak zrobić ogórki małosolne – przepis
Masz ochotę samodzielnie przygotować ogórki małosolne dla swojego dziecka? Zdobądź więc bio ogórki, żeby mieć pewność, że nie ma w nich żadnej toksycznej chemii, albo poczekaj do lipca. A wtedy:
- weź ok. 40 małych ogórków gruntowych,
- litr wody,
- 1 łyżkę stołową soli,
- 1 łyżeczkę cukru,
- kilka liści i/lub korzenia chrzanu,
- 3-4 łodygi kopru razem z kwiatem,
- tyle ząbków czosnku, ile wyjdzie słoiczków. Tu będzie ok. 5 słoików 0,5l.
Ogórki, liście, itd., umyj. Zagotuj wodę, dodaj sól i cukier. W słoikach ciasno poupychaj ogórki, poprzekładaj je chrzanem, koprem i czosnkiem. Zalej gorącą solanką, zakręć i odstaw. Już za 2-3 dni będziesz mogła dać dziecku pysznego i zdrowego ogórka małosolnego.
Zobacz także:
Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć
Moja babcia robiła obłędną ogórkową. Dodawała do niej składnik, o którym ja bym nie pomyślała
Co oznacza tęczowy nalot na wędlinie? Dowiedz się, czy można ją bezpiecznie zjeść