portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Tylko takie małosolne możesz podać dziecku. Przepis na zdrowe ogórki
Fot. Pixabay/PhotoMIX-Company

Tylko takie małosolne możesz podać dziecku. Przepis na zdrowe ogórki

11 maja 2024
Autor tekstu: Marta Uler

Ogórki małosolne to przysmak niejednego dziecka. Maluchy, którym nie odpowiada wyrazisty, bardzo kwaśny smak kiszonych ogórków, często sięgają właśnie po te małosolne. A czy to w ogóle może być zdrowe dla dziecka?

Kto kiedyś kisił ogórki, wie, że w przepisie znajduje się kopiasta łyżka soli na litr wody. Tymczasem tyle mówi się o tym, by nie podawać dzieciom słonych produktów. Więc – jak to jest z tymi ogórkami?

Ogórki małosolne dla dziecka – czy to dobry wybór?

Ogórki małosolne mają to do siebie, że pojawiają się sezonowo, czasem tylko przez krótki czas. Kiedy sami kisimy ogórki w domu, wiemy, że dosłownie po kilku dniach ich smak traci już tę pierwszą, niepowtarzalną nutę, na rzecz klasycznej kiszonki.

Zwykle, jeśli coś nam bardzo smakuje, częstujemy tym dzieci, by także i one tego spróbowały. Ale czy w przypadku ogórków małosolnych to na pewno dobry pomysł? Wprawdzie ogórki kiszone są bardzo zdrowe, ale czy to samo dotyczy ogórków małosolnych ?

W końcu dietetycy i lekarze pediatrzy powtarzają, by unikać soli w diecie dziecka. A przecież, kiedy robimy zalewę do ogórków, w przepisie wyraźnie podane jest: "łyżka stołowa soli na litr wody”. To dużo.

Fot. Pixabay/kasjanf

Ogórki małosolne – wartości odżywcze

Jak się jednak okazuje, ta sól w zestawieniu z wartościami odżywczymi ogórków małosolnych, to "pikuś”. Na blogu alaantkoweblw.pl, prowadzonym przez nauczycielki, pasjonatki zdrowego żywienia i mamy Joannę Anger i Annę Piszczek, czytamy:

"Gdy mowa o kiszonkach, sól staje się niewidoczna;). Wartości, jakie wnosi w nasze organizmy taki małosolniak, są nieporównywalne z solą w nim zawartą. Przede wszystkim witamina C, ponadto witaminy z grupy B, witaminy K, E oraz mikroelementy: magnez, potas, sod, żelazo. NIE BÓJMY SIĘ KISZONEK!”.

Tych ogórków nie dawaj dziecku

To, o czym jednak warto pamiętać, to jakość ogórków, z których chcemy uzyskać te małosolniaki. Jeśli nie mamy dostępu do warzyw bio, lepiej poczekać po prostu na sezon. Wiosną, ogórki dostępne w sklepach, pochodzą ze szklarni, to tzw. nowalijki. A w szklarniach warzywa mają ograniczony dostęp do słońca, a nawet ziemi.

By warzywa prezentowały się dorodnie, oraz by uzyskać urodzajne plony, hodowcy nawożą swoje uprawy. Warzywa takie są przesiąknięte azotem , który w roślinach przekształca się w azotany, a te z kolei, w przewodzie pokarmowym człowieka – w azotyny, niebezpieczne związki, które przyczyniają się do powstania rakotwórczej nitrozoaminy. Bywa, że producenci przy uprawie nowalijek stosują również pestycydy.

Jak zrobić ogórki małosolne – przepis

Masz ochotę samodzielnie przygotować ogórki małosolne dla swojego dziecka? Zdobądź więc bio ogórki, żeby mieć pewność, że nie ma w nich żadnej toksycznej chemii, albo poczekaj do lipca. A wtedy:

  • weź ok. 40 małych ogórków gruntowych,
  • litr wody,
  • 1 łyżkę stołową soli,
  • 1 łyżeczkę cukru,
  • kilka liści i/lub korzenia chrzanu,
  • 3-4 łodygi kopru razem z kwiatem,
  • tyle ząbków czosnku, ile wyjdzie słoiczków. Tu będzie ok. 5 słoików 0,5l.

Ogórki, liście, itd., umyj. Zagotuj wodę, dodaj sól i cukier. W słoikach ciasno poupychaj ogórki, poprzekładaj je chrzanem, koprem i czosnkiem. Zalej gorącą solanką, zakręć i odstaw. Już za 2-3 dni będziesz mogła dać dziecku pysznego i zdrowego ogórka małosolnego.

Fot. Pixabay/ kasjanf

Zobacz także:

Co oznacza biały nalot na ogórkach kiszonych? Odpowiedź może cię zaskoczyć

Moja babcia robiła obłędną ogórkową. Dodawała do niej składnik, o którym ja bym nie pomyślała

Co oznacza tęczowy nalot na wędlinie? Dowiedz się, czy można ją bezpiecznie zjeść

Skandynawski system wychowania nie ma sobie równych. Dlaczego jest taki dobry?
Zdradzają i pożerają potomstwo. Czy bocian na dachu zawsze zwiastuje szczęście?
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy