W drugim semestrze nie ma czasu na naukę. Nie uwierzysz, ile dni zostało do wakacji
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 odbędzie się 21 czerwca. I choć dziś wydaje się, że to prawie trzy miesiące nauki, to zostało na nią niewiele czasu. To dość istotne, jeśli dziecko chciałoby poprawić oceny z jakiegoś przedmiotu. Od powrotu ze świątecznych ferii do rozdania świadectw zostało zaledwie 50 dni nauki!
Na zdobywanie plusów i dobrych stopni jeszcze mniej, bo w drugim semestrze czasu na naukę jest naprawdę mało! Warto zerknąć do szkolnego kalendarium, bo terminy wystawienia stopni różnią się w zależności od placówek. Np. zagrożenia oceną niedostateczną trzeba przedstawić uczniom i rodzicom wcześniej, niż propozycje pozostałych ocen. Rada pedagogiczna powinna się odbyć jednak nie później niż tydzień przed rozdaniem świadectw. Oznacza to jedno - zakasujcie rękawy.
Dni wolne od nauki w kwietniu 2024
Oczywiście wszystkie weekendy są dla uczniów wolne, ale to nie wszystko. 1 kwietnia to jednocześnie Lany Poniedziałek, więc dzień wolny. Po nim następuje wtorek, który jest ostatnim dniem wiosennej przerwy świątecznej. Do szkół uczniowie wrócą w środę 3 kwietnia. Ten tydzień, jakby na "rozbieg" potrwa tylko 3 dni. Kolejne trzy będą już pięciodniowe.
Jednak warto pamiętać, że ponieważ robi się coraz cieplej, już zaczynają się wycieczki szkolne, a te, nawet jednodniowe, to dzień straty w nauce i zdobywaniu dobrych stopni. W kwietniu okazji ku temu będzie już mniej niż przed świętami, bo uczniowie szkół podstawowych nie będą mieli zadawanych prac domowych na ocenę. To jest już przesądzone. 29 i 30 kwietnia również uczniowie pójdą do szkoły, ale potem czeka ich długi odpoczynek.
W maju 2024 tylko 15 dni z lekcjami!
Majówka wypada w tym roku, jak marzenie, tzn. 1 maja jest w środę, a to oznacza, że rodzice, biorąc zaledwie jeden dzień wolny - 2 maja, będą mogli spędzić ze swoimi dziećmi aż 5 dni na majowym wypoczynku. Warto rozważyć wzięcie urlopu tylko przez jednego rodzica, bo w tym roku czeka nas podwójna majówka , a to nie koniec wolnych dni w tym miesiącu.
Pierwszy raz w maju dzieci pójdą do szkoły 6 maja i do 10 maja w podstawówkach będziemy mieć zupełnie normalny tydzień. Jednak w szkołach średnich od 7 do 9 maja zapowiada się kolejne wolne, bo w tych dniach zostaną przeprowadzone pisemne egzaminy maturalne z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. 10 maja licealiści ponownie stawią się w placówkach.
W szkołach podstawowych wolne od wtorku do czwartku będzie tydzień później. Egzaminy klas ósmych zaplanowano bowiem od 14 do 16 maja. Jeśli rodzic nie może wziąć wolnego, szkoły zorganizują zajęcia opiekuńcze w świetlicach, ale lekcji w tych dniach nie będzie. 30 maja wypada w tym roku Boże Ciało, to święto zawsze jest w czwartek, w piątek 31 maja w większości placówek będzie tak zwany dzień dyrektorski, a to oznacza kolejny długi weekend .
W czerwcu nie ma czasu na naukę
1 czerwca wypada w sobotę, wiele placówek zaplanowało więc festyny, turnieje sportowe i jednodniowe wycieczki, np. na piknik na 3 czerwca. Tak wiele szkół świętuje w tym roku Dzień Dziecka. Lekcje odbędą się więc dopiero 4 czerwca. Ostateczne oceny muszą zostać jeszcze przed posiedzeniem rady pedagogicznej i dopiero wtedy można zająć się wypisywaniem świadectw. Na to potrzeba też czasu.
Zwykle oceny wystawione są już tydzień przed rozdaniem świadectw, w tym roku oznacza to, że około 14 czerwca dzieci przestaną być oceniane za swoją pracę i wiedzę. W ostatnim tygodniu wielu uczniów nie chodzi do szkoły, co nauczyciele dość mocno piętnują. Ostatnie dni w szkole to doskonała okazja do luźniejszego spędzania czasu w społeczności szkolnej. Można zacieśnić więzi i popracować nad relacjami.
Zostało mniej niż 50 dni nauki!
Ten semestr to całkiem sporo wolnego i luźnych dni. Mimo że teoretycznie po świętach do wakacji wciąż prawie 3 miesiące do rozdania świadectw , to dni nauki szkolnej zostało niespełna 50. W poszczególnych miesiącach wygląda to następująco:
- kwiecień - 20,
- maj - 15 (nie licząc dni przeznaczonych na wycieczki),
- czerwiec - 14 do rozdania świadectw (9 licząc do wystawienia ocen 14 czerwca).
Krótko mówiąc - nie za wiele. Pewnie dzieci ta informacja ucieszy, bo zapowiada rychłe wakacje, gorzej, jeśli oceny wymagają poprawy. Lepiej więc przyjrzeć się nim już teraz i jeśli to konieczne, pomyśleć o korepetycjach, a przynajmniej przysiąść do nauki.
Zobacz także:
Od 1 września nie będzie ocen? Zaskakująca deklaracja MEN
Tu 2-miesięczne dzieci chodzą do żłobka, 3-latki do szkoły. Zgadniecie, co to za kraj?
Pierwsza Komunia jak tandetny festyn. Takie paznokcie robią dzieciom
Polub PortalParentingowy.pl na Facebooku i bądź z nami na bieżąco!