portalparentingowy.pl Szkoła We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek
Fot. Canva/Twitter

We wrześniu nowe przedmioty w szkole. Minister edukacji przygotował dla uczniów kilka niespodzianek

17 sierpnia 2023
Autor tekstu: Marta Lewandowska

Do rozpoczęcia roku szkolnego 2023/24 zostało już niewiele ponad dwa tygodnie. Od września polskich uczniów czekają zmiany w podstawie programowej. Pojawi się m.in. nowy przedmiot. Zmieni się też system oceniania na lekcjach wychowania fizycznego.

Zmiany, które MEiN wprowadza, dotyczą także języka polskiego i łaciny. Jasne jest już także, co z obowiązkowymi lekcjami religii. Wszystkie zmiany w edukacji zebraliśmy dla was w jednym miejscu.

Nowy przedmiot w szkole od września 2023

Największą zmianą, która pojawi się w szkołach w nowym roku szkolnym, jest przedmiot biznes i zarządzanie, który w szkołach średnich zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Uczyć się go będą uczniowie klas I i II szkół ponadpodstawowych. Przewidziano dwie lekcje tygodniowo.

Przedmiot jest obowiązkowy dla wszystkich licealistów i uczniów techników. Będzie można zdawać go na maturze, jednak dopiero w 2027 roku. W czasie zajęć uczniowie mają uczyć się teorii, ale także zdobywać wiedzę praktyczną.

W czasie nauki mają dowiedzieć się jak zarządzać własnym budżetem oraz znaleźć pracę. MEiN zapewnia, że lekcje mają na celu wykształcenie u młodzieży nowoczesnego podejścia do ekonomii i finansów. Uczniowie mają pracować w grupach, co ma wykształcić u nich 4K: kreatywność, komunikację, kooperację i krytyczne myślenie.

Green Beans (34).jpg

Zmiany podstawy programowej z języka polskiego i łaciny

Kolejną zmianą, która czeka uczniów szkół średnich, jest dodanie do spisu lektur z języka polskiego dwóch gier. Są to lektury rekomendowane. "This War of Mine"(11BitStudios) przeznaczona jest dla osób pełnoletnich, dlatego znajdzie się w podstawie programowej w klasach maturalnych.

„Gra Szyfrów” (Instytut Pamięci Narodowej) będzie dostępna dla młodszych uczniów. Gra składa się z trzech misji i opowiada o wojnie polsko-bolszewickiej, w której ogromny wpływ na zwycięstwo miała polska kryptologia.

Kolejna zmiana dotyczy łaciny. Tego przedmiotu uczniowie będą mogli się uczyć jako drugiego języka obcego , jeśli szkoła ma taką ofertę. Już na poziomie podstawowym, nie zniknie jednak przedmiot język łaciński i kultura antyczna, który jak do tej pory będzie można wybierać w rozszerzeniu.

Bezpieczeństwo obowiązkowe dla najmłodszych

Zmianie ulegnie także program techniki w szkołach podstawowych. Przedmiot zostanie rozbudowany. Jest to odpowiedź ministerstwa na pojawiające się nowe środki lokomocji, jak choćby hulajnogi elektryczne czy deskorolki z napędem. W czasie lekcji uczniowie dowiedzą się m.in. jak bezpiecznie się na nich poruszać.

Jakiś czas temu pojawiły się także informacje o obowiązkowych lekcjach pływania dla uczniów szkół podstawowych . Ze względów praktycznych jest to jednak trudne do realizacji. Wiele szkół, szczególnie na obszarach wiejskich jest oddalonych od najbliższego basenu o kilkadziesiąt kilometrów.

Nauka pływania to także dodatkowe koszty, wstęp na basen, transport - nie każda placówka jest na to gotowa. Minister chciałby, aby zajęcia musiały kończyć kurs uzyskaniem karty pływackiej. Prof. Czarnek zapewnia, że udało się już wypracować odpowiednie rozwiązanie z WOPR.

Co jeszcze się zmieni w szkole w 2023/24

Wiemy już, że do uczniów klas czwartych trafią laptopy , które najpóźniej do końca września rodzice uczniów będą mogli odebrać w szkołach. Nauczyciele również dostaną nowe komputery, jednak ci wybiorą je sami, zapłacą bonem od rządu.

Wbrew obawom społeczności uczniowskiej, w zbliżającym się roku szkolnym nie pojawi się obowiązek uczestnictwa w lekcjach religii. Ta wciąż będzie czekała na chętnych uczniów. Kontynuowana będzie nauka HiT, nie tylko z rekomendowanej przez MEiN książki Wojciecha Roszkowskiego.

Zobacz także:

Wiele świąt wypada w sobotę. Kalendarz na rok szkolny 2023/24 nie ucieszy uczniów

Laptopy dla uczniów klas 4 wybrane. Te szkoły dostaną je jako pierwsze [LISTA]

Sprawdziliśmy, czy 300 zł wystarczy na wyprawkę szkolną w Lidlu, Biedronce, Auchan [LISTA]


7 oznak, że masz "zepsute" dziecko. Spokojnie! Wciąż można je naprawić
Czarnek i Ordo Iuris usuwają Telefon Zaufania z podręczników. Nie pasuje im ideologicznie
Obserwuj nas w
autor
Marta Lewandowska

Wydawczyni serwisu. Specjalistka ds. turystyki z duszą społecznika. Z mediami związana od blisko 20 lat. Mama trzech chłopców, która wierzy, że dzieci są doskonałe, a rolą rodzica jest jedynie wspieranie ich w odkrywaniu własnej drogi. Zwolenniczka rodzicielstwa intuicyjnego. Pisze głównie o tym, jak czerpać przyjemność z bycia rodzicem, ale też śledzi to, co dzieje się w polskiej szkole. Z zamiłowania ogrodniczka, uwielbia dawać drugie życie używanym rzeczom i gotować.


 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy