portalparentingowy.pl Przedszkolak Menu jak w restauracji, a na deser tęcza z owoców. Zgadniecie, w jakim kraju tak karmią dzieci?
Fot. Canva/archiwum prywatne

Menu jak w restauracji, a na deser tęcza z owoców. Zgadniecie, w jakim kraju tak karmią dzieci?

1 października 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Omlet ze szpinakiem, mnóstwo warzyw i owoców, a na deser batonik daktylowy lub z płatków owsianych. Fajnie brzmi i jak się okazuje, są takie przedszkolaki, które tak się odżywiają. A mieszkają tuż za naszą zachodnią granicą.

Jeśli chodzi o kuchnię, Niemcy kojarzą się nam przede wszystkim z kiełbasą, klopsami, boczkiem i kartoflami. Ach te stereotypy! Okazuje się, że niemieckie dzieci odżywiają się naprawdę zdrowo, a opowiada nam o tym Polka, której córeczka chodzi właśnie do niemieckiego przedszkola.

W Polsce nudne kanapki, a w Niemczech?

Gdy widzę niemal co rano wózek ze śniadaniem pchany przez panią z kuchni w przedszkolu mojego syna, cieszę się, że zjadł już coś w domu. Na tym wózku jest ciągle to samo: kanapki z białego pieczywa z błyszczącą wędliną, często jakąś podejrzaną kiełbasą, na tym plaster pomidora wsiąkający już do połowy w chleb.

Niedobrze to wygląda i zapewne tak samo smakuje. A już zdecydowanie – nie jest to zdrowe. Nie chcę oceniać ogólnie polskich przedszkoli, bo wierzę, że nie w każdym jest tak samo, no ale jednak w naszym menu pozostawia sporo do życzenia. Są obiadki, które mój synek lubi – np. makaron z polewą truskawkową, ale czy to jest pełnowartościowy obiad dla dziecka?

W tym cyklu sprawdzamy, co ciekawego jedzą dzieci w innych krajach. Tym razem rozmawiałam z Mają, Polką od 13 lat mieszkającą w Niemczech. Maja jest historykiem sztuki i socjolożką, a prywatnie mamą 4-letniej Idy. Opowiedziała, co je na co dzień jej córeczka.

IMG-20230927-WA0004.jpg

O menu przedszkolne dbają rodzice

Niemieckie przedszkola działają inaczej niż polskie. Co ciekawe, tam wiele posiłków przygotowują sami rodzice. – Co dwa tygodnie we wtorek jest Musli-śniadanie i co dwa tygodnie szwedzki bufet. Każde dziecko wybiera sobie, co chce przynieść: bułki, masło, szynkę, ser, warzywa – mówi Maja.

Ida dostaje do przedszkola np. kawałek żytniego chleba z serem lub szynką, a do tego dwa rodzaje owoców i dwa rodzaje warzyw – mogą to być winogrona i jabłko oraz papryka i ogórek. Na uwagę zasługują niemieckie obiady – te są już po stronie przedszkola. Oto przykładowe menu na dwa tygodnie:

  • Poniedziałek – naleśniki z musem jabłkowym,
  • Wtorek – paluszki rybne bio, ziemniaczki w sosie musztardowo-ziołowym,
  • Środa – tortellini z serkiem ricotta i szpinakiem w sosie mascarpone z ziołami,
  • Czwartek – omlet z nadzieniem szpinakowym, marchewka i sos warzywny,
  • Piątek – placuszki szpinakowe z mąki orkiszowej, ryż, brokuły z sosem serowym.
  • Poniedziałek – zupa pomidorowa z ryżem i pierożkami wołowymi, bułeczka,
  • Wtorek – nuggetsy rybne, frytki, sałatka z surowych warzyw,
  • Środa – mini suflety szpinakowe z ryżem i kalafiorem,
  • Czwartek – sznycelki drobiowe z purée ziemniaczanym i groszkiem,
  • Piątek – zapiekanka ziemniaczana z sosem ziołowym i brokułami.

Każdego dnia po południu dzieci dostają także podwieczorek, na który składają się warzywa i owoce.

Ze słodyczami - bardzo ostrożnie

Maja dba o to, by Ida zdrowo się odżywiała również w domu. Choć ze słodyczami różnie bywa: – Są dzieci, które trzeba zachęcać do opuszczenia przedszkola lizakiem albo czekoladą – mówi (chyba fajne to przedszkole – przyp. red.). – Jednak wielu rodziców zwraca uwagę  na to, żeby słodycze nie zawierały zbyt dużo cukru.

tecza.jpg

Robienie tęczy owocowej na odwiedziny przyjaciółek to ulubione zajęcie Idy. Fot. Archiwum prywatne

- Między nami rodzicami nazywamy to „zdrowsze słodkości”. Są to np. batonik daktylowy, z płatkami owsianymi albo przecier owocowy w tubce. To jest taki obowiązkowy zestaw, bez którego nie da się wyjść na plac zabaw! – śmieje się Maja. – Do tego oczywiście pudełko z owocami i warzywami i jakimś precelkiem.

z buraka.jpg

Ciasto czekoladowe z burakiem, które Ida piekła razem z mamą. Fot. Archiwum prywatne

Maluchy uczestniczą w przygotowywaniu posiłków

– W domu najchętniej dzieci jedzą makaron z sosem pomidorowym i pulpecikami, oczywiście bez przypraw. Albo samodzielnie zrobioną pizzę margheritę. Do smażenia naleśników czy pieczenia gofrów też nie trzeba malucha długo namawiać – opowiada mama Idy. – Wspólne gotowanie to wspaniała zabawa, ale i uczucie dumy: “Zrobiłam coś, co zwykle robi mama” – dodaje.
umiem.jpg

Fot. Archiwum prywatne “Mamo, już umiem kroić, pomogę ci!”

– Ida od niedawna chętnie zajada się także brokułami z łososiem i ciecierzycą , z czego bardzo się cieszę, bo dawniej była niejadkiem i trzeba ją było przekonywać do jedzenia. Teraz wcina chętnie nawet zupę ziemniaczaną (mamy własny zbiór) z marchewką i kiełbaską – mówi z dumą jej mama.

Aż miło tego posłuchać! Można zdrowo i ciekawie żywić dzieci? Zaletą niemieckiej diety niewątpliwie jest dostatek witamin i ograniczanie cukru. Ale to, co najbardziej podoba mi się – z punktu widzenia dietetyka – to przede wszystkim ta różnorodność w posiłkach. Dzięki niej dzieci mają możliwość wyboru. Szwedzki stół to coś wspaniałego dla maluchów.

Czytaj także:

Polka z Wielkiej Brytanii opowiada, co jej dziecko je w szkole. Twoje może tylko pozazdrościć

“Kanapki robimy ze sfermentowaną nogą barana, siekaną na maleńkie kawałeczki – dzieciaki to uwielbiają”

Dlaczego dzieci kochają ketchup, ale nie pomidory? Powód jest banalnie prosty

Trik sprytnej mamy zachęcający dziecko do jedzenia zdrowej żywności
Wybrano najzdrowszy owoc świata. Nikt by się nie spodziewał, że może chodzić o...
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy