portalparentingowy.pl Zdrowie i pielęgnacja dziecka Żłobki sparaliżowane przez "tajemniczą chorobę". Lekarze rozkładają ręce
Fot. Archiwum prywatne

Żłobki sparaliżowane przez "tajemniczą chorobę". Lekarze rozkładają ręce

10 października 2023
Autor tekstu: Marta Uler

Ta choroba atakuje znienacka. Nagle, pozornie zdrowe dziecko, dostaje wysokiej gorączki i zaczyna źle się czuć. Ale brak jest innych objawów. Rodzice obserwują malucha i umawiają wizytę do lekarza. A tam – nadal nic się nie wyjaśnia.

Trzydniówkę, jak nazwa wskazuje, rozpoznamy dopiero po trzech dniach, kiedy to pojawi się charakterystyczny objaw. Dopiero wtedy także lekarz będzie mógł stwierdzić, że mamy do czynienia właśnie z tą chorobą.

Dziecięca choroba z wysypką

Jest kilka typowych dziecięcych chorób przebiegających z wysypką. Małe dzieci chorują na ospę, rumień zakaźny, bostonkę, i oczywiście na trzydniówkę. Ale to tylko kropla w morzu chorób wirusowych. Całe ich mnóstwo nie ma nawet własnej nazwy. Ponadto mamy szkarlatynę, chorobę wywoływaną paciorkowcami . Trochę tego jest...

Dość tajemniczą chorobą jest wspomniana trzydniówka. Dlaczego jest tajemnicza? Ponieważ pojawia się znienacka i nie daje oczywistych objawów. Warto posłuchać, co na ten temat mówi dr hab. n. med. Wojciech Feleszko na swoim profilu na Instagramie: „Jeśli państwa dziecko nie miało jeszcze trzydniówki, to na pewno będzie ją miało”.

Zaczyna się od wysokiej gorączki, a kończy wysypką

Trzydniówkę, dr Feleszko nazywa tajemniczą chorobą. A to dlatego, że zaczyna się wysoką gorączką, powyżej 39 st. C i nie towarzyszą jej żadne inne objawy: ani katar, ani kaszel, ani trudności z oddawaniem moczu, ani biegunka, ani wymioty – po prostu nic, co mogłoby wskazywać na jakąś chorobę.

Mimo wszystko wysoka gorączka skłania rodziców do wizyty u pediatry. Jeśli jednak wybierzemy się do przychodni na początku choroby, lekarz raczej nie postawi diagnozy, skoro brak jakichkolwiek objawów do oceny. Oczywiście jego doświadczenie będzie kazało mu przypuszczać, że chodzi o trzydniówkę, ale to, czy miał rację, okaże się dopiero po kilku dniach.

Trzydniówka, która dotyka zwykle małych dzieci do 3 r. życia, kończy się zwykle po 3, choć w niektórych przypadkach po 4 lub 5 dniach, w bardzo charakterystyczny sposób. Na całym ciele chorego, w tym na twarzy, pojawia się wysypka i jest to znak, że choroba zaczyna ustępować.

Jak leczymy trzydniówkę?

Trzydniówka jest chorobą samoograniczającą się , co oznacza, że nie trzeba jej leczyć. Kiedy dziecko ma wysoką temperaturę, podajemy mu oczywiście leki przeciwgorączkowe, np. paracetamol lub ibuprofen. Należy także dbać o to, by dziecko dużo piło i odpoczywało.

Przed trzydniówką niestety nie można się ustrzec. Tak, jak wspomina w swoim filmie lekarz, prędzej czy później każde dziecko musi zachorować. Jest to silnie zakaźna choroba , a najbardziej dziecko zaraża na około 1-2 tygodnie przed wystąpieniem gorączki. Czyli spokojnie chodzi wtedy do żłobka lub przedszkola i wydaje się kompletnie zdrowe.

Jeśli już wiesz, że to trzydniówka, zadbaj o innych

Po wystąpieniu objawów, czyli już kiedy widzimy wysypkę, d ziecko nadal zaraża i będzie zarażać przez następne nawet 2 tygodnie. Lepiej więc, by w tym czasie nie kontaktowało się z innymi, a szczególnie z bardzo małymi dziećmi lub osobami o obniżonej odporności. Może natomiast wychodzić na spokojne spacery, unikając jednak skupisk ludzkich.

„Za wystąpienie trzydniówki odpowiedzialny jest wirus z grupy Herpes i, co ciekawe, wirus ten pozostaje w naszym organizmie ukryty na bardzo wiele lat. Niekiedy u osób, które otrzymują bardzo silne leki immunosupresyjne, uaktywnia się on i wówczas ponownie pojawia się pod postacią dużej i uogólnionej wysypki”, mówi dr Feleszko.

Czytaj także:

Co oznacza wysypka na skórze dziecka? To może być któraś z tych chorób

Wysypka w ciąży – czy jest groźna? Jak leczyć?

Ta choroba szaleje w podstawówkach. Może się pojawić po leczeniu zwykłego kataru

Groźna choroba skóry wróciła do przedszkoli. Rozprzestrzenia się błyskawicznie
Oddziały ratunkowe pękają w szwach. Wszyscy pacjenci mają ten sam objaw
Obserwuj nas w
autor
Marta Uler

Psychodietetyczka, dietoterapeutka i dziennikarka z 20-letnim stażem. Ukończyła także kurs dietetyki i odchudzania. W swoich artykułach porusza tematy z zakresu zdrowia fizycznego i psychicznego, ale także właściwego odżywiania, prawidłowych nawyków życiowych, a także wszystkiego, co dotyczy dzieci. Prywatnie mama dwóch chłopców – nastolatka, który właśnie zaczyna najbardziej burzliwy okres w swoim życiu oraz uroczego przedszkolaka.

Napisz do mnie: marta.uler@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy