"Aktywny Rodzic" z podpisem prezydenta. Złóż wniosek, decyzję o wypłacie dostaniesz po wakacjach
Aktywny rodzic z podpisem prezydenta. Kancelaria prezydenta przekazała, że Andrzej Duda podpisał ustawę. Wypłaty z tytułu programu Aktywny rodzic planowane są już jesienią. Wyjaśniamy, kiedy złożyć wniosek.
Aktywny rodzic ma wspierać tych, którzy pracują i jednocześnie wychowują dzieci. Składa się z trzech świadczeń: Rodzic aktywny w pracy (tzw. babciowe), Aktywnie w żłobku (zamiast dotychczasowego żłobkowego) oraz Aktywnie w domu (zastąpi RKO).
Aktywny rodzic: prezydent podpisał ustawę
Kancelaria prezydenta przekazała, że 7 maja Andrzej Duda podpisał ustawę z 15 maja 2024 roku dotyczącą programu Aktywny rodzic , którego założeniem jest wsparcie rodziców aktywnych zawodowo w wychowywaniu dzieci .
Podpis prezydenta ostatecznie potwierdził, że program Aktywny rodzic wejdzie w życie w niezmienionym kształcie . A to znaczy, że już za kilka miesięcy rodzice będą mogli składać wnioski o jedno z trzech świadczeń, jakie obejmuje program.
Aktywny rodzic: kiedy składać wnioski
Start programu Aktywny rodzic został zaplanowany na 1 października 2024 roku i to od tego dnia, będzie można składać wnioski o świadczenia zapisane w programie.
Ministerstwo Rodziny twierdzi, że proces będzie maksymalnie uproszczony. Wnioski o świadczenia Aktywny rodzic w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu będzie można składać tylko drogą elektroniczną, na jeden z czterech sposobów:
- przez platformę PUE ZUS,
- przez aplikację mobilną mZUS,
- za pośrednictwem bankowości elektronicznej,
- za pośrednictwem portalu Emp@tia.
Aktywny rodzic: wypłaty już jesienią
Wnioski o przyznanie świadczenia trafią do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który będzie miał 60 dni na wydanie decyzji . A to znaczy, że pierwsze pieniądze trafią na konta rodziców jeszcze tej jesieni – według Ministerstwa Rodziny nawet w listopadzie.
Najbardziej prawdopodobny jest przełom listopada i grudnia . Może zdarzyć się tak, że decyzja zostanie wydana przed ustawowym terminem. Ale trzeba wziąć pod uwagę, że ZUS zostanie wręcz zalany wnioskami o świadczenia, a to wydłuży czas oczekiwania na wpłaty.
Zobacz także:
1500 zł dla rodziców od października. Jakie są kryteria? Czy będzie potrzebna umowa z nianią?
Babciowe pogrąży rodziców. Zamiast zyskać pieniądze, stracą zasiłki
Aktywny rodzic 2024. Czy babciowe przysługuje także rolnikom?