Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

Ciężarna sąsiadka popija na grillu. Czy można to gdzieś zgłosić?

ludzie na grillu
Fot. Shutterstock/Halfpoin

Chociaż mówi się to wszem wobec, wszyscy dobrze o tym wiedzą, a lekarze przestrzegają i grzmią, i tak ciągle się zdarza. Chodzi oczywiście o alkohol w ciąży. Nawet minimalna ilość może mieć wpływ na rozwój płodu. A jednak ciągle można spotkać się z sytuacją, że przyszła mama sięga po drinka.

Niektórzy wręcz uważają, że nie ma w tym nic złego, a mama może wypić odrobinę alkoholu. Wiele osób nie widzi zagrożenia w niskoprocentowych napojach. A jednak nie ma dawki alkoholu, którą w ciąży można by uznać za bezpieczną.

Sąsiadka w ciąży pije alkohol

Prawdodpodobnie gdyby zrobić uliczną sondę, każdy by wiedział, że kobiety w ciąży alkoholu pić nie powinny. Świadomość, że to wpływa na płód, jest duża, ale co to jest FAS (alkoholowy zespół płodowy), wie już niewiele osób. A jeszcze mniej wie, że nie trzeba się upijać, by zrobić krzywdę swojemu dziecku.

Dlatego też możemy czasami zauważyć, że ciężarna kuzynka sięga po wino. Albo sąsiadka z widocznym już brzuszkiem na spotkaniu przy grillu popija piwo. W przekonaniu wielu osób "to nie alkohol", bo niskoprocentowe napoje się nie liczą…

Ale liczą się, i to jeszcze jak! Nawet piwa "0" mogą być szkodliwe. Mogą mieć wpisane "0" i informację, że są bez alkoholu, jeśli jest go tam mniej niż 0,5%. I najczęściej mają go chociaż trochę. A nie ma ilości alkoholu, którą można uznać za bezpieczną!

kobieta w ciąży
Fot. Freepik/valeria_aksakova

To już problem społeczny

Statystyki są zatrważające. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeprowadziła badania w czterech polskich województwach na ponad 400 dzieciach w wieku od 7 do 9 lat. Do picia alkoholu w ciąży przyznało się aż 30% procent matek.

Jak powiedział dyrektor PARPA Krzyszfot Brzózka w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl: "Dzieci uszkodzonych przez alkohol rodzi się w Polsce więcej niż z zespołem Downa". Mamy do czynienia z poważnym problemem społecznym.

Na każde 1000 noworodków aż czworo dzieci ma pełnoobjawowy FAS, a ośmioro częściowy FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). Kolejna ósemka urodzi się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Te dzieci nigdy nie będą się prawidłowo rozwijać.

Co to oznacza w praktyce? Te dzieci mają znaczne zaburzenia rozwoju psychicznego i fizycznego. Często towarzyszy im nadpobudliwość psychoruchowa, wady rozwojowe serca i stawów, zaburzenia zachowania. Mają problem z uczeniem się, zapamiętywaniem i koncentracją, zaburzenia mowy i widzenia.

Alkohol w ciąży a prawo

Nie pozostaje nic innego, jak reagować w sytuacji, w której ciężarna pije alkohol. Tyle że okazuje się, że tak naprawdę niewiele możemy zrobić. Pijąca kobieta w ciąży nie popełnia ani przestępstwa, ani wykroczenia, więc wezwanie policji niewiele pomoże.

Czasami jednak wystarczy rozmowa i zwrócenie uwagi na problem. A także garść konkretnych informacji o tym, czym jest FAS i jak to może się skończyć. Nawet jeśli obawiasz się, że kuzynka, sąsiadka czy koleżanka się obrażą. Sprawa jest zbyt poważna, by przechodzić obok niej obojętnie. 

W 2020 roku Rzecznik Praw Dziecka postulował, by zmienić to prawo. Chciał, by kobiety pijące w ciąży ponosiły odpowiedzialność karną. Ale na tym się skończyło. Ustalono, że ważniejsza jest działalność edukacyjna i profilaktyka. Ale z tym też chyba kiepsko, skoro aż jedna trzecia mam decyduje się sięgnąć po alkohol.

Zobacz także:

Pijana matka urodziła dziecko. Noworodek miał we krwi prawie 3 promile

Pijana niania zajmowała się dzieckiem. Rodzice mogli pójść do więzienia

Ucisk w łydce może być objawem gestozy. Na ból pomogą te napary